“YÜREĞİM HAZAR’DA KALDI”

“YÜREĞİM HAZAR’DA KALDI”

ABONE OL
19 Nisan 2021 14:06
“YÜREĞİM HAZAR’DA KALDI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu başlık şehrimizin yetiştirdiği çok değerli bir eğitimcimizin yayımladığı bir kitabın adıdır.

Ömrünü eğitime, insan yetiştirmeye, etrafına ışık saçmaya adamış Ali KOÇ hocamız eğitimciliğinin yanında roman tadında bir de kitap yayımladı.

260 sahife 2020 yılı basımı pırıl pırıl bir kitap.

Bu kitapta Ali Koç Hocamızın eğitimle iç içe olan bir ömrünün adeta bir anatomisi görmekteyiz.

Nerede doğup, nerede büyüdüğünü, nerelerde görev yaptığını bu süre zarfında eğitimciliğin ne kadar meşakkatli bir görev olduğunu anılarıyla birlikte bu kitapta görmekteyiz.

Kitabına Özdemir Asaf’ın;

*

Sonra çekildim bir kenara,

Seyrettim olup biteni…

Baktım;

Kimde ben ne kadarım,

Kim bende ne kadar kalmış diye…

 

Geçen ömrüme bir damla gözyaşı akıttım,

Yarısı “adanmışlıkla” geçmiş,

Diğer yarısı “Aldanış” ile…

*

Şiiriyle başlamış.

Bu anlamlı dizeler kitabına bambaşka bir değer katmış üstadın.

***

Ali Koç 1950 Sivrice Üçlerce Köyü doğumludur.

İlk ve ortaokulu Elazığ’da tamamladıktan sonra 1970 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünden mezun olur.

Bingöl Lisesi, Sivrice Lisesi, Elazığ Atatürk Ortaokulu, Uşak Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulu, Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesi, Malatya Atatürk Ortaokulu, Elâzığ Mehmet Akif Ersoy Lisesinde yöneticilik ve öğretmenlik yapar.

Ben kendisini Elazığ Atatürk Orta Okulunda idarecilik yaptığı dönemlerde tanıdım. Şimdi İstinaf Mahkemesinde Cumhuriyet Savcısı olan oğlumun okul müdürüydü.

O günden bu güne sarsılmayan bir dostluğumuz oldu.

Kendisini tanımakla onur duyduğum bu eğitimcimiz söz konusu kitabında bu yıllara ait hatıralarını bir roman tadında o kadar güzel bir seyrüsefer hale getirmiş ki etkilenmemek mümkün değil.

Sayın Koç Sivriceliler Derneği Kurucu Başkanlığı ile Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini de yapan bir eğitimcimizdir.

Evli ve iki çocuk babası olan bu değerli eğitimcimiz emekli olduktan sonrada yerel televizyonlarımızın birinde “Medya Analiz” programı adı altında damaklarda iz bırakan programlarını da başarı ile devam ettirdi.

Ali Koç “Unumu eledim eleğimi astım” zihniyetinden çok uzakta bir hayat sürdü. Özel okullarda eğitimcilik ve idarecilik yaptı. Yüreğim Hazar’da kaldı “ adındaki kitabı ile de edebiyat dünyamızda haklı olarak bir yer edindi.

***

Yüreğim Hazarda Kaldı kitabını özetlemek mümkün değil ancak o kitabının takdim bölümünde yer verdiği bazı ifadelerine bir göz attığımızda bu kitabın özetini çıkartmış gibi oluyoruz.

Şöyle diyor üstadımız;

“Tabiat gibi ömründe dört mevsimi vardır. Ama biliriz, tabiatın mevsimleri her sene yenilenir. Hatta bazen bir yıl öncesinden daha renkli, daha güzel, daha alımlı gelir de, ömrün mevsimlerinden hiç birinin bir tek günü geri gelmez, gelemez. Varınızı yoğunuzu ortaya koysanız, olanca gücünüzü harcasanız bile, ömrün ilkbahar senelerinden bir saatini geri getirebilir misiniz?” diyor.

***

Çok doğru üstadım ömrümüzün ilkbaharından bir tek günü geri getiremeyiz ama ömrümüzde yaşadığımız olaylarda geride bıraktığımız acı ve tatlı günleri unutamayız.

Tıpkı bizlerinde sizleri unutamadığımız gibi.

***

Ben siz değerli okurlarıma Sayın Koç’a ulaşabilirseniz söz konusu kitabını elde etmeyi ve okumayı öneriyor hocama sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ömür diliyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.