“VİRÜSÜN AYRIMI YOK!”

“VİRÜSÜN AYRIMI YOK!”

ABONE OL
15 Nisan 2021 14:20
“VİRÜSÜN AYRIMI YOK!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Bir- Sen 1 No’lu Şube Başkanı ve Memur- Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, gazetemize ziyaret gerçekleştirdiği sırada sürekli açık tutulan; kreş ve anaokulu öğretmenlerinin ivedilikle aşılanması gerektiği çağrısında bulunmuştu. Gelinen noktada son Kabine Toplantısının ardından her ne kadar kısmi kapanma gündeme gelse dahi yine kreş ve anaokulları, 8. ve 12. sınıflarını yüz yüze eğitimlerine devam kararı verildi. Bu yeni gelişmenin üzerine sendika binasında bir açıklama yapan Başkan Bahşi; okul öncesi eğitim kurumlarında çalışanların incitildiğine dikkat çekerek;  “Virüsün okul öncesi eğitimcilere bulaşmadığı gibi bilimsel bir araştırma mı var?” Şeklinde de bir soru yöneltti. Ayrıca Bahşi; okul öncesi öğretmenlerin; bakıcı değil, öğretmen olduğunun hatırlanması gerektiğini vurguladı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Kabinede alınan kararlar neticesinde okul öncesi eğitimin, gündüz bakımevi ve kreş gibi algılandığına dikkat çekerek açıklamasına başlayan Başkan Bahşi; “Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklanan Covid-19 tedbirleri kapsamında, 8-12. sınıflar hariç tüm kademelerde uzaktan eğitime geçilirken, ‘okul öncesinin’ kapsam dışı bırakılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi öğretmenlerimize bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA ÇALIŞANLAR İNCİTİLİYOR!”

“Ana sınıfları kapalı iken Anaokullarının açık olması büyük bir çelişki değil midir?” diyen Başkan Bahşi; “Okul öncesi eğitimde yüz yüze eğitime geçilmesinin çalışan anne babalara Milli Eğitim Bakanı tarafından müjde olarak verildiği günden bugüne okul öncesi eğitim kurumlarındaki çalışanlarımız incitilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesini gündüz bakımevi ve kreş ile bir tutmaktan vaz geçmeli, bakış açısını düzeltmeli, kararını da gözden geçirmelidir. Salgın dolayısıyla alınan tedbirlere okul öncesinin dahil edilmemesi adil bir karar olmamıştır” dedi.

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİMLERE KATILIM ORANLARI AZ!”

Ne gibi sıkıntıların patlak verdiğine de açıklık getiren Başkan Bahşi; “10 yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlileri idari izinli sayılıp kamuda esnek çalışmaya yeniden geçilirken, çalışan anneler düşünülerek (kreş niyetine) açık bırakıldığı iddia edilen okul öncesi kurumlar hangi amaca hizmet edecektir? Okul öncesi devam oranlarına baktığımızda katılımın az olduğunu görmekteyiz. Ayrıca katılımın yüksek olduğu bölgelerde de çalışan veli sayısının %1’in altında olduğunu yapılan istatistikler bize göstermektedir. 3 saat esasına göre hizmet veren okul öncesi eğitim kurumları, çalışan ebeveynlerin ihtiyacını karşılamayacağı gibi kalan yarım günde çocukların taşınması vb. diğer konularda huzursuz edecektir. Çalışma saatlerinin 10:00 – 16:00 olduğu göz önüne alındığı zaman bahsettiğimiz huzursuzluğun yaşanması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

“VİRÜS OKUL ÖNCESİ EĞİTİMCİLERE BULAŞMIYOR MU?”

“Tedbirler okul öncesi eğitim veren eğitimcileri neden kapsamıyor?” diyen Bahşi; “İlk, orta ve yükseköğretimde yüz yüze eğitime ara verildiği bir dönemde okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin devam ettiriliyor olmasının hikmeti anlaşılamamıştır. Merkezi sınavları, İLKSAN seçimlerini, tüm milli bayram vb. aktiviteleri pandemi tedbiri bahanesiyle iptal eden Milli Eğitim Bakanlığı, bu tedbiri okul öncesi öğretmenleri ve çalışanları için neden almamaktadır? Ya Covid19 virüsünün okul öncesi eğitimdeki öğretmen, öğrencilere ve ailelerine bulaşmadığına dair bilimsel bilgi var ve kamuoyuyla paylaşılmıyor ya da bu arkadaşlarımız ile ilgili bakanlığımızın algısında ve bakışında bir sorun var” dedi.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN; BAKICI DEĞİL, ÖĞRETMEN OLDUĞU HATIRLANMALIDIR”

Bu konuda Bakanlıktan ve ilimizdeki yetkililerden ne gibi istekleri olduklarını da ifade eden Başkan Bahşi; “Okul Öncesi kurumlarında da uzaktan eğitime geçilmelidir.  Zaman kaybetmeden tüm öğretmenler ve eğitim çalışanları aşılanmalı. Aşılamada açık olan okullara, Halk Eğitim Merkezlerine ve Rehberlik Araştırma Merkezlerine öncelik verilmelidir. 10 yaş altı çocuğu olan eğitim çalışanlarının idari izinleri konusundaki genelgedeki muğlaklık sonucu yaşanan mağduriyet İl Hıfzıssıha Kurulu Kararı ile giderilmelidir. İncitilen ve küstürülen Okul öncesi öğretmenlerinin gönüllerinin alınmalıdır.  Okul öncesinin de ilk ve ortaöğretim gibi zorunlu ve doğal bir kademe olduğunun bilinmelidir ve Okul öncesi öğretmenlerimizin; bakıcı değil, öğretmen olduğunun hatırlanmalıdır” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.