Vekil Erol’dan, kaçak yıkımlara ilişkin soru önergesi

Vekil Erol’dan, kaçak yıkımlara ilişkin soru önergesi

ABONE OL
13 Eylül 2021 14:19
Vekil Erol’dan, kaçak yıkımlara ilişkin soru önergesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM’de 24 Ocak depremi sonrası Elazığ’da ağır hasarlı binaların yıkımlarının usulsüz yapıldığı iddialarına ilişkin soru önergesi verdi.

 

Elazığ’da son günlerde kamuoyu tarafından tartışılan ağır hasarlı binaların yıkımına ilişkin CHP Milletvekili Gürsel Erol, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

Milletvekili Erol, sunduğu soru önergesinde şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. İlimizde bugün itibari ile “acil yıkım” çerçevesinde değerlendirilecek ve mutlaka kamunun yapabileceği özellikte yıkıma tabi bir bina kalmamasına rağmen yıkımlar halen kamu kurumlarınca mı yapılmaktadır? Özel mülk sahiplerine ait binaların yıkım işlemlerinin deprem ve risk gerekçesi gösterilerek çoğunluğu davetiye ve pazarlık usulü ile verilen ihaleler var mıdır? Verilmiş ise yasal dayanağı var mıdır? Kamunun, özel şahıslara ait binaların yıktırmasından doğan maddi kazancı kamu kurumlarından alınarak hak sahiplerine ödenmesi işlemi dava konusu olmayacak mıdır?

2. Elazığ’da bazı binaların kamu kurum ve kuruşlarının bilgisi olmadan yıkımı yapıldığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Bunlardan eski adıyla “Harput Yetiştirme Yurdu”, yeni adıyla “Sevgi Evleri Koordinasyon Merkezi” gibi yaklaşık 4 milyon bedel hurdayı barındıran binanın ayrıca Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yıkım işleri ihale süreci hangi aşamadadır? Yıkım işi hangi firma tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır? İddia edilen kaçak yıkımlara ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?

3. İl genelinde kamu binaları ve şahıs mülkleri dahil olmak üzere İl Özel İdare tarafından kaç yıkım kararı hangi ihale yöntemi ile yapılmış, bu ihaleler kimler tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.