“VATANDAŞLARDAN TALEP ALINSAYDI; ALKIŞLARDIK!”

“VATANDAŞLARDAN TALEP ALINSAYDI; ALKIŞLARDIK!”

ABONE OL
19 Nisan 2021 20:41
“VATANDAŞLARDAN TALEP ALINSAYDI; ALKIŞLARDIK!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vekil Erol, depremzedeler için yapılan; 2+1 TOKİ konutlarının sosyal konut olabileceği önerisinde bulundu!

“VATANDAŞLARDAN TALEP ALINSAYDI; ALKIŞLARDIK!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada; depremzedelerin tepkisine yol açan ve depremzedeler tarafından bir hayli küçük bulunan 2+1 konutlarla ilgili mağduriyetin ortadan kalkması adına bir öneride bulundu. Vekil Erol; “7 bin; 2+1 konut var. Bunları depremzedelere teslim etmeden, sosyal konut olarak bunlar satışa çıkarılabilirdi. Vatandaşlar, bu sosyal konutları parasıyla alıyorlarsa alsın! Keşke vatandaşlardan talep alınarak; konutlar yapılsaydı. Hepimiz kalkıp alkışlardık”  ifadelerini kullandı. Ayrıca Vekil Erol; uzlaştırıcı siyaset ile Elazığ’da yeni bir sürecin başlayacağını da vurguladı.

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

CHP Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiğinde Elazığ özelinde de kendi siyasi hedeflerine ilişkinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte Vekil Erol’un açıklamalarının detayları…

“HÂLİYLE; DEVLET DAHA NE YASPIN? DEMEKTELER!”

TBMM’de 24 Ocak Elazığ Depreminin ardından sorun yaşayan hak sahiplerinin sorunlarını da sık sık gündeme getirdiniz. Sizce hak sahiplerinin sorunlarına çözümler getirebildi mi? Şeklindeki sorumuzu cevaplayan Vekil Erol; “Bu konuda hiçbir yol alamadık.  Hiçbir yol niye alamıyoruz? Diyecek olursanız; ben ilgili bürokratları ziyaret ediyorum. Deprem Komisyonu Üyeleri ile de fikir alışverişinde bulunduk. Onların yorumları şu; ‘Onlar hallerine şükretsin! Devlet daha ne yapsın?’ şeklinde oldu. Doğru haklılar devlet daha ne yapsın?  Devlet bina yaptı ama bu binalar barınma amaçlı oldu. Yaşama amaçlı olmadı.  Devletin bu kadar ciddi kaynağının buraya gelmesi hakikaten müthiş bir olay. Devletin kaynaklarının Elazığ’a gelmesi önemli” dedi.

“DOĞRU İŞLER YAPILDI AMA VATANDAŞLARIN TALEPLERİ DİNLENMEDİ”

Doğru işler yapıldığını aktararak sözlerini sürdüren Vekil Erol; “Ama detaylarla ilgili vatandaşların talepleri dinlenilmedi ve vatandaşların mağduriyetleri de giderilmedi. Bu konuda tam bir enkazla karşılaştık. 25 bin konutun yapılması kesinlikle sıradan bir iş değil.  Ama 25 bin konut içerisinde neden 2+1 konutlar var? Demekteyiz.  Elazığ’da yıkılan evler arasında 2+1 evler yoktu. Çünkü Elazığ’da 2+1 standartlarında ev yoktu.  Vatandaşların böyle bir talebi de yoktu. Şimdi 2+1 konutları yaparak bunu neden vatandaşlara veriyorsun? “ ifadelerini kullandı.

“UFAK DETAYLAR; SİSTEMİ KİTLEDİ”

“Ufak detaylar aslında büyük sonuçlar doğuruyor” diyen Vekil Erol; “ Yani hiçbir şey bilinmiyorsa kuraya çıkılsın. 3+1 evlerin kurasına katılmak isteyenler ile 2+1’lerin kurasına katılmak isteyenler de ona katılsın. 3+1’lerin fiyatları şöyle, 2+1 evlerin ise; fiyatları şu şekilde diyebilirler. Millet ekonomik durumuna göre de kendi yaşam alanlarına göre tercihte bulunmalı.  Bırakalım millet kendisi tercihinde bulunsun. Şimdi adamın ailesinin nüfusu 5 kişiden oluşuyor. Adama 2+1 ev çıkmış adam haliyle demekte ben bu kümes gibi evde nasıl yaşayacağım? Sorusunu soruyor.  Adam haklı mı? Haklı. Asla yaşayamaz.  Bir bakıyorsunuz 3+1 evde bir karı kocaya çıkmış. Becayiş yapmak istediğinde onu da tam yapamıyor çünkü fiyatları da net değil. Bunun gibi ufak detaylar bu kentte sistemi kilitledi” dedi.

“2+1 KONUTLAR, SOSYAL KONUT OLARAK; SATIŞA ÇIKARILMALI”

Sorunların çözümüne dair temaslarını sürdürdüğüne de dikkat çeken Vekil Erol; “Geçen bu konu ile ilgili bir bürokratımızı ziyaret ettim ve devlet oraya yatırım getirdi ama vatandaşların sorunlarını çözmedi dedim. Bu vatandaşlara bir dayatma oldu dedim.  Bu işin bir çözümü olduğunu da dillendirdim;  7 bin; 2+1 konut var. Bunu depremzedelere teslim etmeden sosyal konut olarak satışa çıkarın.  Vatandaşlar bu sosyal konutları parasıyla alıyorlarsa alsın. Siz de 2+1’den hak sahibi olanlara deyin ki; ben dairenizin parasını nakit olarak vereceğim git başının çaresine bak ya da 3+1 size ev yapacağım. Diyebilirlerdi” dedi.

“VATANDAŞLARIN TALEPLERİ ALINARAK EV YAPILMALIYDI”

Sözlerini sürdüren Vekil Erol; “Elazığ’daki sorun şu; bu konutlar yapılırken vatandaşlardan talep alınmadı. Talep alınmış olsaydı. 120 metrekare ev mi istemektesin?  90 metrekare ev mi istemektesin? Diye sorulmaydı. Evi hangi muhitte istiyorsun diyerek o taleplere göre;  vatandaşlara  ev yapılsaydı. Hepimiz kalkıp alkışlardık.  İlk günden beri biz bunu söyledik. TOKİ, hızlı şekilde yıkalım, hızlı şekilde yapalım mantığı ile hareket ederek barınma amaçlı konutlar yaptı. Yaşam amaçlı konutlar yok!  Mustafapaşa’daki TOKİ evlerine gidin. Koridorları son derece dar. O koridorlardan içeriye eşya sokulamaz. Cam sökerek vinçle taşınma sağlanabilir.  İnsanların eşyaları sığmayacak” dedi.

“ANLAMSIZ İŞLER YAPTILAR!”

Avrupa standartlarının bizim kültürümüze uygun düşmediğini kaydeden Vekil Erol; “Avrupa standartları böyle demekteler ama Türk kültürü ile Avrupa kültürü bir değil. Bizim kendimize göre geleneklerimiz var.  Misafir odalarımız hep temiz tutulur. Komşular, köyden akrabalar geldiği zamanlar hazırlıklı olunur.  Şimdi bunun gibi ufak detaylarda mağduriyet yaratılarak, anlamsız işler yaptılar” dedi. Kentsel dönüşümde de bir takım sıkıntıların olduğuna değinen Vekil Erol; “Vatandaşın sağlam evini yıkıyorsun, sonra onu borçlandırıyorsun.  Bir de onu afet yasasından da borçlandırmıyorsun. TEFE- TÜFE’ye göre borçlandırılıyor. Yazık günah değil mi adama…Bir de eski evi gibi geniş bir evde almıyor. Eski evi 130 metrekare ise 90 metrekare ev alıyor.  Bunları gündeme getirdik” dedi.

“BODRUMLARIN KURAYA DÂHİL EDİLMESİ DE AYRI BİR MAĞDURİYET OLUŞTURDU”

“Bunların çözümüne ilişkin; milletvekili arkadaşlarımızla belki bir araya geliriz” diyen Vekil Erol; “Bu 2+1 evlerin sosyal konut olarak satışını gerçekleştirip, 2+1 evlerde hak sahibi olan insanlara da evlerinin bedelini nakit olarak vererek, yeni 3+1 evlerin yapılması sağlanabilir. En önemli sorunlardan birisi bu.  Birde bodrum katlar daha önce hiçbir yerde kuraya dahil değildi.  Bodrum katlarında kuraya dahil edilmesi çok daha ciddi bir mağduriyet oluşturdu.  Bunun gibi birçok sorun var” şeklinde önerisini dillendirdi.

“UZLAŞTIRICI SİYASET İLE ELAZIĞ’DA YENİ BİR SÜREÇ BAŞLAYACAK”

Siyasilerin uzlaşması adına Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın güzel adım attığını ifade eden Vekil Erol; “Ama şehrimizin genel sorunlarından biri siyasetin uzlaşamamasıydı.  Şehrin Belediye Başkanı bizi bir araya getirdi. Ben bu süreci Elazığ için yeni bir sürecin başlangıcı olarak değerlendirmekteyim. Bir kez daha Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na teşekkür ederim.  Zaten belediye başkanı; kentte siyasi değerlendirmelerin içinde olmamalı.  Belediye başkanının siyasi bir kimliği yok.  Vekillerin siyasi kimliği var ama belediye başkanlarının siyaseten seçilse de kamuyu yöneten yönetici bir kimliği var. Bunun için siyasetle muhatap olmayacak, siyasetle uğraşmayacak,  siyaset ile ilgili değerlendirme yapmayacak. Siyasetten taraf olmayacak. Tabi ki partisi olacak,  parti politikalarını yaygınlaştıracak ama genelde kentin vizyonunu açmak için; herkesi ortak noktada buluşturan ve uzlaştıran adam olacak. Beklentimiz bu” dedi.

VEKİL EROL, KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN ARDINDAN GÖRÜŞME SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYOR!

Bir de CHP’li İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin ilimizde okul yaptırma talepleri var. Bu konuda Valiliğe ulaşan yazılar da var. Bu konudaki gelişmeleri takip ettiyseniz; bu konudaki son durum hakkında bilgilendirir misiniz? Dememiz üzerine de Vekil Erol; “Şimdi Sayın Valimiz ile bu konuyu görüştük. Bu konuyu İçişleri Bakanlığına sözlü olarak aktarmışlar. Oradan henüz bir cevap gelmedi. Henüz ben de İçişleri Bakanımız ile konuyu görüşmedim. Bir de kabine değişikliği söz konusu. Bunu bekliyoruz. Mevcut Bakanımız kalırsa konuyu onunla görüşürüz. Yoksa değişen bakana durumu iletiriz” dedi.

“İSTANBUL VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ, BU OKULLARI BABASININ KESESİNDEN YAPTIRMAYACAK! HEPSİ DEVLET ADINA YAPILACAK”

Okullarla ilgili sürecin nasıl işlediğini kısaca hatırlatan Vekil Erol; “Biz CHP’li 30 milletvekili ile Elazığ’a geldik. Bunun üzerine AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, ‘Onların okul yaptırmasını beklerdik” dedi.  Biz de hakikaten bunu düşünemediğimizi ifade ederek,  bir değil, biz 2 tane okul yaptıralım dedik. Belediyelerimiz de hemen yazılarını yazdılar. Ama ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soner ne de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bu okulları babalarının kesesinden yaptırmayacak. Ne de Milli Eğitim Bakanlığı ne de Elazığ Valiliği babasının kesesinden yaptırmıyor bunları.  Hepsi sonuçta devlet adına yapılacak.  Bu kentte de okula ihtiyaç varsa ve öyle bir beklenti vara bunu yapan her kimse Allah razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanından da , Sayın Validen de, Sayın Belediye Başkanından da  ve özel  şahıslarda yaptırıyor onlardan da  Allah razı olsun” dedi.

“ŞEHRE GELECEK HİZMET ENGELLENMEMELİ! ANADOLUDA ÖRNEK OKULLAR YÜKSELSİN!”

“Bir şehre hizmet gelmesini engellemeyin!” diyen Vekil Erol; “Bu doğru değil.  Siz bir okul dediniz biz 2 okul yapalım dedik. Bu da yetmiyorsa; 3.’sünü de yapalım. Sonuçta ben de babamın kesesinden yaptırmıyorum.  Ben belediye başkanlarından ricacı olacağım o da belediye meclisinden olur alacak gelip yapacak. Hatta projeyi de Milli Eğitim Bakanlığı belirlesin. Hangi okula ne yapılacağını belirlesinler.  Hatta örnek projeler hazırlansın. Bütün Anadolu da örnek okullar yapalım ve herkes gidin bakın ne okullar yükseldi desinler. Belediyelerinde bölgemize katkısı olsun. Süreci takip ediyorum” dedi.

 “SİYASETTE İDDİASI OLAN BİR SİYASETÇİYİM!”

Genel seçimlere bir hâyli zaman olsa da siz geçtiğimiz aylarda iddialı bir cümle kurarak; bu kez parti listenizde milletvekili aday listesinde ilk sırada değil, ikinci sırada yer alacağınızı belirttiniz. Hâlâ bu söyleminizin arkasında mısınız? Şeklinde yönelttiğimiz soruya da açıklık getiren Vekil Erol; “Ben siyasette iddiası olan bir siyasetçiyim. Benim siyasetteki iddiam yerimi korumak değil. Klasik bir siyasetçinin davranışı yerini korumaktır. Ben bu tarz bir siyasetçi değilim” dedi.

“TÜRKİYE SİYASETİ İLE İLGİLİ İDDİAM VAR, KENDİ SEÇİM BÖLGEMDE ÖNCE DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMALIYIM”

Ama partinizden 40 yıl aradan sonra bir vekil çıkabildi.  İkinci sıra çok iddialı değil mi? Der demez de sözüne devam eden Vekil Erol; “Benim iddiam var. Ben sokaklarda bu ilgiyi görüyorum.  Türkiye siyasetinde iddiam varsa ve ben kendi seçim bölgemde o dönüşümü sağlayamadıysam; benim Türkiye ile ilgili bir iddiam olamaz. Ama kendi kentimde o dönüşümü sağlarsam ve önce bir seçilip ardından ikinci seçilirsem başarımı göstermiş olurum” dedi. Peki birinci sıra adayınız netleşti mi? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Erol; “Birkaç alternatif var. Ama makul biri olacak. Yine Elazığ kültürünü bilen ve Elazığ’da tanınan bir isim olacak. Kendimize göre bir takım kriterlerimiz var. Uyum içerisinde çalışacağım birisi olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.