DOLAR

8,6491

0.01%
EURO

10,1454

0%
ALTIN(gr)

486,11

-0,37%
BİST 100

1.419,43

0.10%
VATANDAŞLAR, ZAM ÇIKMAZINDA!

VATANDAŞLAR, ZAM ÇIKMAZINDA!

ABONE OL
14 Eylül 2021 17:07
VATANDAŞLAR, ZAM ÇIKMAZINDA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cep yakan; faturalar, kiralar, ulaşım, sağlık, eğitim, gıda, temizlik ve giyim masrafları derken vatandaşlar hangi kalem ihtiyacını hangi borçla kapatacağını şaşırdı. Kredi kartlarından ya da banka kredilerinden medet umarak hayatını idame ettirmeye çalışan vatandaşlar, önümüzün kış olması sebebiyle daha bir endişeli! Yani vatandaşlar kara kış kapıyı çalmadan, kara kara düşünmeye başladı bile. Vatandaşlar, alım güçleri artmadan borçsuz bir yaşamın hayâl olduğunu belirtmekte.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Ülkemizin ekonomisinin büyüdüğü ifade edilse de vatandaşlar ülkenin büyümesinin kendilerine gelir artışı olarak yansımamasının da Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından hesaplanan enflasyon rakamlarının da gerçeği sunmadığından da şikâyetçi.

ZAM KAOSU İÇİNDEYİZ! ZAMLAR ŞAHLANIYOR!

Elazığ’ımızda önce deprem sonra pandemi derken,  borcu olmadan yaşam süren birçok kişinin bile artık borçlandığına şahit oluyoruz. Hemen hemen herkes hangi borcu, hangi borçla kapatacağının telaşına düşmüş durumda. Cepleri yakan faturalar, önü bir türlü alınamayan; fahiş kira bedelleri,  artan mutfak masrafları, pandemi ile birlikte daha çok ihtiyaç duyduğumuz temizlik ürünleri. Sağlık, ulaşım, eğitim gibi zorunlu harcama yaptığımız alanlardaki hemen hemen her ürüne zam geliyor. Hatta öyle ki zamların uğramadığı ürün yok gibi… Yani bir zam kaosu içinde kaybolup gidiyor gibiyiz.

KARA KIŞLA ARTACAK MASRAFLAR ŞİMDİDEN VATANDAŞLARI TİTRETİYOR!

Ayrıca önümüz kış! Yani faturalarımızın daha da kabaracağı bir döneme gireceğiz. Ama kara kış vatandaşların kapısını çalmadan bir bakıyoruz, kara kışın gelişiyle birlikte katlanacak masraflar vatandaşı kara kıştan daha fazla titretmeyi başarmış bile… Vatandaşlar her güne yeni bir zamla uyanmaya aşina ve karşılaştıkları bu zam yükünün altından kalkmak adına hangi borçlarını, hangi borçları ile kapatacaklarının hesabında!

ZAMLAR, SADECE BÜYÜKŞEHİRLERİN SORUNU DEĞİL Kİ!

Vatandaşların belini büken bu zam furyası ile zaman zaman hükûmette mücadele etmekte. Mesela geçtiğimiz günlerde hükûmet çarşıya ve pazara yansıyan zamlardan vatandaşların beli daha da bükülmesin diye harekete geçti.  Hükûmet sebze ve meyvedeki fahiş fiyat artışını önlemek adına düğmeye bastı ve denetimler sıklaştırıldı. Ancak zamlı tarife sadece büyükşehirlerde olmuyor. İller bazında da sıkı denetimler şart!

ÜRETİCİ DESTEKLENMEDEN, DENETİMLER TEK BAŞINA ETKİLİ OLMAZ!

Üretim maliyetleri de artış gösterince üretici kalmıyor! Haliyle bu zamlar biraz da kaçınılmaz oluyor. Yani hükûmetin üreticiyi destekleyerek, piyasaları rahatlatması denetimlerden daha etkili bir sonuç getirebilir.

ÖNCELİKLE ÜRETİM NOKTALARINDAKİ SORUNLARA, NEŞTER VURULMALI!

Ne yazık ki git gide bir tüketim toplumu haline geldik. Tarım ve hayvancılık verilerimiz hiç iç açıcı değil. Çünkü üretici, üretirken artan maliyetlerle baş edemediği için üretime küsmüş durumda. Çarşı pazardan önce üretim noktalarındaki sorunlara neşter vurulması gerekiyor.

GELİRİN YAKLAŞIK 3 BİNİN ALTINDA KALIRSA AÇSIN! GELİRİN 8 BİNİN ALTINDA İSE YOKSULSUN!

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan ‘açlık – yoksulluk’ araştırması verilerine göre; birçok vatandaşımızın yoksulluk sınırı altında bir yaşama mahkûm olduğunu ve ne yazık ki asgari ücretle aile geçindirmek durumunda kalanlarının da açlık sınırı altında bir yaşamla mücadele ettiğini belirtmek hatalı olmayacaktır. Araştırmaya göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı; 2 bin 909,9 TL, yoksulluk sınırı ise; 8 bin 263,1 TL olarak tespit edildi.

ZAMMIN UĞRAMADIĞI TEK KALEM ÜRÜN KALMAMIŞ!

Araştırmanın sonuçları da bir hayli çarpıcı ve bu araştırma detaylı bir şekilde irdelendiğinde neredeyse zammın uğramadığı ürün kalmamış denilebilir. Ağustos ayında temmuz ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 3,09’luk bir artış yaşandı. Öte yandan barınmada yüzde 1,19, eğitim-kültürde yüzde 1,4, ulaşımda yüzde 1,75, suda yüzde 2,49, sağlıkta yüzde 0,82, giyimde yüzde 0,41, haberleşmede yüzde 0,52 oranlarında fiyatlara zam geldi.

VATANDAŞLAR, CÜZDANLARINA DA ZAM UĞRASIN İSTİYOR!

Ardı ardında yapılan bu zamların önü de bir türlü alınamıyor. Bu durum karşısında da vatandaşlar borcu borçla kapatmak zorunda kalıyor ve bu da onları bunalıma sokuyor. Temel gıda ürünleri, elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere birçok ürüne üst üste yapılan zamlardan yakınan vatandaşlar, her güne yeni bir zamla uyandıklarını ama cüzdanlarında kalabilen paralara bir türlü zam uğramadığından dert yandı.

ÇALIŞANLAR, MAAŞ ZAMLARININ ANINDA ERİMESİNDEN DERTLİ!

Çalışmayanların zaten hayatlarını idame ettirmesinin imkânsız olduğunu çalışanların ise borç batağı içerisinde hayat sürdüklerine eğilenler; “Maaşlara %5 gibi bir zam olurken faturalara %30 zam geliyor. Yani zamlı maaş elimize ulaşmadan fazlasıyla eriyor. Hayat şartları giderek zorlaşıyor” diyerek çalışamayanların hâlinin çok daha kötü olduğunu vurguladı.

VATANDAŞLAR: TEMEL İHTİYAÇ ÜRÜNLERİNDEKİ FİYAT ARTIŞI BOYUMUZU AŞIYOR!

Devletin bu konuda ciddi bir önlem alması gerektiğini belirten vatandaşlar, fahiş fiyatların çoktan boylarını aştığını ve zamlar altında ezildiklerine dikkat çekti. Vatandaşlar, pandeminin ardından temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının makul ölçüde tutulması gerektiğinin mesajını verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.