“UZLAŞMA KÜLTÜRÜMÜZ TÜRKİYE GENELİ ÖRNEK ALINMALI!”

“UZLAŞMA KÜLTÜRÜMÜZ TÜRKİYE GENELİ ÖRNEK ALINMALI!”

ABONE OL
11 Nisan 2021 16:03
“UZLAŞMA KÜLTÜRÜMÜZ TÜRKİYE GENELİ ÖRNEK ALINMALI!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına ikinci kez seçilen Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Vekil Erol, Başkan Erdem’e ve yönetimine başarılar diledi. Ziyaret sırasında Vekil Erol, kendisine yönelttiğimiz soruları da cevaplayarak; cuma akşamı Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ‘Hizmette 2. Yıl Tanıtım Programına’ ilin 5. milletvekili olarak katılmaktan mutlu olduğunu belirtti. Ayrıca Vekil Erol; Başkan Şerifoğuları’na daveti için teşekkür ederek, Elazığ’da uzlaştırıcı bir siyaseti yakalamak için güzel bir adım attıklarını ve bunun Türkiye geneline örnek olmasını istedi.  Vekil Erol; “Gerilim ve karşıtlık üzerinden bir dil kullanmanın ne onlara ne bana ne de ilimize bir katkısı yok!” diyerek uzlaştırıcı dilin önemine de dikkat çekti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

CHP Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, FHGC Başkanlığına ikinci kez seçilen Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

VEKİL EROL: BAŞKAN ERDEM İÇİN; ONURE EDİLMİŞ BİR SEÇİM SONUCU!***

Ziyareti ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Vekil Erol; “Semih bey yeniden tek liste ile cemiyet başkanı seçildi. Kendisini kutlamak için geldik. Bu hem temsil anlamında hem de görevini sorumluluklarını yerine getirmesi ile ilgili yeniden bir göreve layık görmek ve tek listeyle seçime girmek; onure edilmiş bir seçim sonucu olarak değerlendiriyorum. Semih beyin başkanlığında bütün yönetimini ve gazeteci arkadaşlarıma da başarılar diliyorum” dedi.

ERDEM: VEKİL EROL’A ŞEHRİMİZ ADINA TEŞEKKÜRLER!***

Başkan Erdem de Vekil Erol’a bu nezaketi için teşekkür ederek, Vekil Erol ile Elazığ ölçeğinde sohbet etti. Başkan Erdem; “Vekil Erol, basın camiasının her zaman yanında oldu. Kendisi kısa sürede Elazığlıların sevgisini kazanan bir siyasetçi oldu.  Elazığlıların sorunlarına eğilmesi ve Ankara’da bunları dillendiriyor olması da Elazığlıların çok hoşuna gidiyor. Kendilerine bir kez daha hem nezaketi için hem de kentimizin sorunlarına eğildiği için şehrimiz adına teşekkür ederim” dedi.

“İŞ İNSANI SARAN’IN ÖRNEK ALINMASI GÜZEL OLUR!”***

Elazığ özelinde bir değerlendirme yapan ve pandemiden dolayı genelde sokak ziyaretleri yaptığına değinen Vekil Erol; “Pandemiden dolayı kalabalık alanlara pek gitmiyoruz. Genelde sokaklardayız. Geziyoruz vatandaşların sorunlarını ve taleplerini öğreniyoruz. Bu gelişimizde iki önemli süreç yaşadık. Türkiye kamuoyunda tanınırlığı olan iş insan Sadettin Saranbey tarafından yaptırılıp şehrimize kazandırılan; kapalı spor salonunun açılış törenine katıldık. Sadettin beye ev sahipliği yaptık. Bu çok anlamlıydı. İstanbul’daki bir iş insanının Elazığ’ımıza yatırım yapması çok anlamlı. Sosyal hayata katkı sundu. Kendisine teşekkürler, Elazığ için anlam ifade ediyor. Bu davranışın hem Elazığlı iş insanlarına hem de Elazığ’da olmayan iş insanlarına örnek olmasını temenni ediyorum. Çünkü Elazığlı olmayan ama ülkesine karşı sorumluluk hisseden birisinin davranışının örnek olmasını çok isterim” dedi.

“BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI’NA İLİN 5. VEKİLİ OLARAK BENİ DAVET ETME NEZAKETİ GÖSTERDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLER”***

İkinci olarak ise; cuma akşamı Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ‘Hizmette 2. Yıl Tanıtım Programına’ ilin 5. milletvekili olarak katılmaktan mutlu olduğunu belirterek bu programa ilişkin görüşlerini aktaran Vekil Erol; “Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları,  2 yıllık çalışmasının lansman programını gerçekleştirdi. O lansman programına ilin 5 milletvekilinden biri olarak davet edildim. Ben ilk defa herkesin katılım sağladığı bir yere davet edildim. Nezaketten çağrıldığını yere nezaketen gitmeniz gerekiyor. Oraya katıldım. Belediye Başkanının çalışmaları ile ilgili değerlendirmemizi yaptık. İlin siyaseti ile ilgili ve ilde yapılması gereken işlerin ortak sorumluluğu noktasında konuştuk. Ayrıca birlikte hareket ederek; kentimizin ufkunu genişletecek ne gibi işler yapılacağı noktasında fikir alışverişinde bulunduk. Kentimizin; ekonomisini, istihdam alanını gerçekleştirecek düşüncelerimizi söyledik. Bu çok anlamlı bir çağrı oldu” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN; FARKLILIKLAR ÜZERİNDE UZLAŞABİLMEKTİR”***

AK Partili Vekillerin de programda yapıcı bir dil kullandığını bunun için de onlara teşekkürlerini sunduğunu ifade eden Vekil Erol; “AK Partili vekiller de birleştirici ve bütünleştirici konuşmalar yaptılar. İnşallah böyle gideriz. Şehir için en baştan beri istediğimiz bu. Bu kentte sorunlar varsa; bu sorunların çözümüne katkı sunacak iktidar ve muhalefet demeden aynı sorumluluğu duymalı ve hepimiz birbirimizi dinlemeliyiz. Daha doğrusunu nasıl bulabiliriz? Bunu konuşmalıyız. Daha iyi çıkışı nasıl yakalayacaksak öyle yapmalıyız. İktidar kendisini şöyle görmemeli; ‘Halk beni tercih etti, milli irade beni görevlendirdi. Ben bildiğimi yaparım’ dememeli. Aynı şekilde muhalefette; ‘Senin yaptığın hiçbir şeyi doğru bulmuyorum. Senin yaptığın her şey yanlış’ deme düşüncesi de doğru değil. Sonuçta siyaset ideolojisi de siyaset dili de parti tüzükleri de farklı… Ama önemli olan farklılıkların üzerinden ayrışmak değil, ortak değerler üzerinde uzlaşabilmektir” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİN VİZYON ŞEHİR OLMASI İÇİN; ORTAK AKLA İHTİYACIMIZ VAR!”****

Elazığ gibi sorunlu bir şehirde uzlaşı kültürünün çok daha önemli olduğunu vurgulayan Vekil Erol; “Elazığ’ımızda gelecekte sorunlar daha büyük sorunlar doğurabilir. Böyle bir potansiyel var.  Bizim siyasetçi olarak; Elazığ’ın sorunlarına ortak bir sorumluluk ile gitmemiz gerekiyor. İlin ekonomisine yeni değerler kazandırmalıyız.  İlde yaşayan işsizlikle ilgili çözümler bulmalıyız. Şehrin yeniden bir vizyon şehri olması gerekiyor. Bunun için model oluşturmalıyız ve bunun için ortak akla ihtiyacımız var. Ben bunları paylaştım” dedi.

“İNSANIMIZDA MEMNUNİYETSİZLİK VAR, SONRASINDA ŞEHİRDE EKONOMİK KAYIPLAR DA OLACAK”

Şehrin depremden sonra bir gerileme süreci içerisine girdiğine de değinen Vekil Erol; “ İnsanlar da  memnuniyetsizlik başladı, insanlarda ekonomik kayıplar da başlayacak. Çünkü yapılan yaklaşık 25 bin konut ortalama 600 ile 900 TL arasında aylık para ödenecek bu yıllık 250 –  300 milyon para demek. Yani bu para Elazığ’dan çekilecek ve bu para Elazığ’a gelmeden; Ankara’da TOKİ hesabına yatacak. Bu Elazığ’da kalsa bundan Elazığ esnafı yararlanacaktı. Bu para ekonomiden çekileceği için bizim bunun yerine yeniden Elazığ ekonomisini canlandıracak ve kaynak sağlayacak yeni sektörlere ihtiyacımız var. Bu düşüncelerimi de aktardım” dedi.

“İLİMİZİN YENİ BİR ÜNİVERSİTEYE İHTİYACI VAR!”***

Sözlerini sürdüren Vekil Erol; “Elazığ’da yeni bir üniversiteye ihtiyaç var. Yeni bir üniversite yeni istihdam alanı demek, kente okumaya gelenlerin burada para harcaması demek ve bilimsel anlamda bir rekabet oluşması da demek. Bu şehri geliştirecek projelerden birisidir. Turizm ve hizmet sektörünün canlanması şehre ciddi katkı sunar. Kentimizde bu potansiyel var” diyerek kentimizin turizm zenginliklerine açıklık getirdi. Tarımın desteklenmesi gerektiğini de vurgulayarak hem tarımı hem de turizmi destekleyecek olan yan sektörlerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

“2 YIL SONRA OLSA DA UZLAŞILDI! AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR!”***

Vekillerle yeniden bir araya geleceklerini de aktaran Vekil Erol; “Ya Ankara’da ya Elazığ’da hepimiz bir araya geliriz. Milletvekilleri, belediye başkanları ve STK’lar ile birlikte olur. Şehrin sorunlarına ve bu sorunların çözülmesi adına neler yapılması gerektiğini konuşabiliriz” dedi. Bunun üzerine Vekil Erol’a  yani ‘Siyasi kutuplaşmaya bir es verildi diyebilir miyiz?’ Dememiz üzerine de Vekil Erol; “Benim siyasetim hiçbir zaman gerilim ve karşıtlık üzerine olmadı. Siyaset söylemlerim hep alternatif  söylemler ve yapılması gerekenlerin tarifiydi. Uzlaşma kültürünü de bir arada olmamız gerektiğini de ben anlattım. Bunları baştan beri söylüyorum. Sevindirici olan arkadaşlarımızın da bu noktaya gelmesi. 2 yıl gibi bir süre kaybımız olsa da sonuçta bir noktada buluştuk.  Önemli olan o!  Gerilim ve karşıtlık üzerinden bir dil kullanmanın ne onlara ne bana ne de ilimize bir katkısı yok. Burada fakir fukara perişan, insanlar çaresiz biz birbirimize yiyeceğimize gelin bu kentin sorunlarını nasıl çözeceğiz? Onu konuşalım. Sonuçta akıl akıldan üstündür. Onların söylediği benimkinden benim söylediğim de onlarınkinden daha mantıklı olabilir” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ GENEL SİYASETE DE BU ÖRNEK OLMALI”

Kente yeni bir vizyon kazandırılmasına ihtiyaç olduğuna da değinen Erol; “ Gücümüzü birleştirebiliriz. Ben Elazığ’daki bu örnek davranışımızın Türkiye’deki genel siyasete de örnek olmasını istiyorum. Doğru  yapılan işler karşısında muhalefeti ile iktidarı ile bütün siyasilerin bir araya gelebileceğini , ortak meseleler ile ilgili fikir üretildiğini göstermek istiyorum. Bu Türk siyaseti içinde önemli bir şey” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.