DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

461,99

0,33%%
BİST 100

1.369,13

-0.59%
“UNUTULMUŞ ODAMIZI KURUMSAL BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ”

“UNUTULMUŞ ODAMIZI KURUMSAL BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ”

ABONE OL
6 Nisan 2021 16:54
“UNUTULMUŞ ODAMIZI KURUMSAL BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkan Adayı Mehmet Havabulut oldu. Havabulut; büyük, küçük oda olmadığını ifade ederek, göreve geldiklerinde esnafların sorunlarını çok iyi bildikleri için en kısa sürede esnafların sorunlarını çözeceklerini ve unutulmuş odalarını kurumsal bir yapıya kavuşturacaklarını belirtti.

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkan Adayı Mehmet Havabulut oldu. İşte Havabulut’un gazetemize özel yaptığı açıklamaların detayları…

“SORUNLARIMIZ ÇÖZÜLMEDİĞİ İÇİN ADAY OLDUK”

Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkan Adayı Mehmet Havabulut; “Elazığ merkez doğumluyum. Fırat Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümünden mezunum. Neden Elazığ Elektronikçiler Saatçiler Fotoğrafçılar Sanatkarlar Esnaf Odası’na aday oldum. Odamız kurulduğu günden itibaren hiçbir faaliyette bulunmadığı ve çoğu esnafımızda odamızın varlığından haberi olmadığı için aday oldum. Esnaflarımız odamızın yerini bile bilmiyor. Telefoncu, fotoğrafçı ve saatçi esnaflarımızın sorunlarının çözülmüyor. Odamızın, kurumsal bir yapısı, misyonu ve vizyonu yok. Odamız hizmet için bir yol alamıyor” dedi.

 “ELEKTRONİKÇİ VE CEP TELEFONCU ESNAFIMIZIN SORUNLARI ÇOK”

Havabulut; “Cep telefoncularının en büyük sorunlarından biri, 2014 yılında gelen kredi kartı yasağıdır. Kredi kartı yasağı geldikten sonra esnaflarımızın satışları yüzde 70 azaldı. Bu yasak geldikten sonra büyük mağazalar vatandaşlarımıza kredi kullandırarak telefon sattı. Bu şekilde büyük mağazalar esnaflarımızın önüne geçti. Ayrıca GSM şirketleri vatandaşlarımızın hatlarına taksitli telefon verdiler. Bu şekilde olunca esnafımız iyice geride kaldı. Telefon tamiri yapan esnaflarımızda telefon tamirini yapıyor el emeğini alıyor. Bazen de esnaflarımız bir telefonla saatlerce uğraşıyor ama telefon tamir edilmiyor. Bu şekilde olunca esnafımız saatlerce emeğini boşa harcamış oluyor. Esnafımız,  arıza tespit ücreti alamadığı için verdiği emek boşa gitmiş oluyor. Alt bayi telefoncu arkadaşlarımız var GSM şirketleri bu esnaflarımızın kotalarını tutturmaları için dayatmalar yapıyor. Bu dayatmalar karşısında esnaflarımız söz sahibi olamadığı için GSM şirketlerinin dediği oluyor. Biz bu sorunlarının önüne geçmek için çalışmalar yapacağız. Ayrıca telefoncu esnaflarımızın en büyük sorunlarından biri de seyyar telefon satanlar. Bu olayın bir türlü önüne geçilmedi veya geçilmek için mücadele edilmedi” ifadelerini kullandı.

“KORSANLAR, FOTOĞRAFÇILARIMIZI MAĞDUR EDİYOR”

Fotoğrafçı esnaflarının, korsandan yana sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkan Adayı Mehmet Havabulut; “Vergi mükellefi olmayan eline bir fotoğraf makinesi alan kişiler; düğünlerde, kınalarda ve nişanlarda fotoğraf çekerek;  vergi mükellefi olan esnaflarımızın hakkını yemiş oluyor. Bunun yanı sıra başka illerden gelen fotoğrafçılar düğün salonlarında, okullarda iş alıyorlar ve esnafımızın önüne geçiyorlar. Bunlar, esnaflarımız için büyük bir sıkıntı. Esnafımızın, odamıza kayıtlı olduğuna dair bir kimlik kartları yok. Esnafımız bir yere gittiğinde ben de şu odaya kayıtlıyım söyleyemiyor” dedi.

“ÖNÜNE GELEN SAAT SATIYOR”

Mehmet Havabulut; “Saatçi esnaflarımızla yaptığımız istişareler sonucunda sorunları ise; Kuyumcu esnaflarının saat satmaları, teşbihçilerin saat satmaları, AVM’lerin saat satmalarıdır. Kendi mesleği olmayanların saat satmaları esnafımız için büyük bir sorun teşkil ediyor. Biz bunların önüne geçmek için mücadele vereceğiz. Herkesin kendi işini yapması için çalışmalar yapacağız. Saatçilik mesleği dededen babadan atadan gelen bir meslektir. Ama tamircilikten anlamayan kişiler direk saat satarak kazanç elde ediyorlar. Saatler bozulduğunda da esnaflarımıza yönlendiriyorlar. Vatandaşlarımızı, ben buradan şunu söylemek istiyorum; herkes kendi işini yapsın başkasının ekmeğinde kimsenin gözü olmasın” dedi.

“GENÇ ADAY OLMAMIZ AVANTAJ”

Havabulut; “Bizim genç bir aday olmamız bir avantajdır. Bizler başkan olmamız takdirinde esnafımız için koşacağız. Esnafımızın sorunlarını çözmek için; kurumlara daha çok girip çıkacağız. Esnafımızı sürekli ziyaret edeceğiz. Biz esnaflarımızın sorunlarının çözümü konusunda daha dik duracağız. Sistemi oturtacağız. Başkanlar neden vardır? Sorunları çözmek için vardır. Genç birisi olarak sorunları çözmek için geliyoruz. Sorunu olan esnaf olmayacak! Sorunu çözülmüş esnaflarımız olacak” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA ADAY OLDUK”

Başkan Adayı Havabulut; “Biz aday olmaya bir yıl önce karar verdik. Esnaflarımızla yaptığımız istişareler sonrasında biz aday olamaya karar verdik. Kendimize güvendiğimiz için aday olduk. Biz iyi bir başkanlık yapacağımıza inandığımız için aday olduk. Birilerinin demesiyle aday olmadık. Bizler, birilerinin arkasına sığınacak birileri değiliz” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK ODA, KÜÇÜK ODA YOK!”

“Büyük oda, küçük oda yoktur” diyen Havabulut; “Tüm esnaflar aidat ödüyor. Kimse sen küçük odaya kayıtlısın aidat ödeme demiyor. Nasıl tüm esnaflarımız aidat ödüyorsa tüm esnaflarımızda hizmet almayı hak ediyor. Şimdiye kadar büyük odaların başkanları taşın altına elini koymadılar. Küçük odalarda varlığını hissettiremedi. Ya da uğraşmak istemediler. ‘Bana dokunmasınlar, ben koltuğumda oturayım’ dedi. Esnaflarımızın sorunlarının çözmek için mücadele etmediler” dedi.

“HİZMET PARA İLE OLMUYOR”

Mehmet Havabulut; “Bir bankaya gidip üyelerine, özel oranlar almak, bir petrol ofisine gidip esnafımız için özel indirim almak için, hastanelerden esnaflarımıza özel indirim almak için odanın büyük gelirleri olmasına gerek yok. Bazı hizmetleri yapmak için paraya gerek yok sadece hizmet etmek isteyelim” ifadelerini kullandı.

 “İLK İŞİMİZ ODAMIZA AİT BİR YER TAHSİS ETMEK”

Havabulut; “Başkan olursak; ilk icraatımız odamıza ait bir yer tahsis etmek olacak. Kendi işyerimizde kesinlikle başkanlık yapmayacağız. Esnaflarımız odasına geldiğinde kendi evine gelmiş gibi güzel karşılanacak” dedi.

“OTURAN DEĞİL KOŞAN BAŞKAN OLACAĞIZ”

Havabulut; “Oturan bir başka değil de sahada çalışan bir başkan olacağız. Seçimi kazanmamız takdirinde tüm esnaflarımızı işyerlerinde ziyaret edeceğiz. Daha sonra esnaflarımızın sorunlarını tek tek çözeceğiz. Esnaflarımızın sorunlarını çözüldükten sonra esnaflarımız sahipsiz olmadığını anladığında, mesleğimize talep olacak. Korsan fotoğrafçıların önüne geçtiğimizde sektörümüze yeni kardeşlerimiz katılacak. Fotoğrafçılarımız korsan çekim yapan kişileri gördüğü zaman onlara dur diyebilecek. Fotoğrafçı esnaflarımıza kimlik kartı vereceğiz. Bu kartı olmayanlar çekim yapamayacak. Vatandaşlarımızda bilinçlendireceğiz kimlik kartı olmayanlar da çekim yapmayacaklar. Kurumlarla istişare yapacağız. Korsan fotoğraf çekilmesinin önüne geçeceğiz. Çünkü esnafımız vergisini, dükkan kirasını verecek hiçbir emek vermeden bazılarının kazanç elde etmesine müsaade etmeyeceğiz. Bunlara dur demenin zamanı geldi! Başkan olduğumuz zaman bunlara dur diyeceğiz” dedi.

“YILDA BİR KEZ FUAR DÜZENLEYECEĞİZ”

Mehmet Havabulut; “Esnaflarımız ürünlerini tanıtması için yılda bir kez bir fuar düzenleyeceğiz. Esnaflarımızın ürünlerini tanıtmasına imkan sağlayacağız. Fuarda esnaflarımız, kendi işletmesini ve ürünlerini vatandaşlarımıza tanıtma imkanı kazanacak” şeklinde görüş bildirdi.

“ESNAFIMIZ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK”

Havabulut; “Allah nasip ederse 2022 yılında yapılacak odamız seçimlerinde başkan olmamız takdirinde verdiğimiz tüm sözleri tutacağız. Esnafımıza sen oy verdin, vermedin düşüncesinde olmayacağız. Seçim sonrası hemen hizmet için mücadelemize başlayacağız. Çıktığımız bu yolda Allah yardımcımız olsun. Esnaflarımızın sorunlarını çok iyi biliyoruz. En kısa sürede projelerimizi açıklayacağız ve ziyaret etmediğimiz esnafımız kalmayacak. Esnafımız en güzel hizmeti hak ediyor. İnşallah bu hizmetleri yapmak bizlere nasip olur” dedi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.