TÜRKÇE’NİN KORUNMASINA VATANDAŞTAN TAM NOT !

ABONE OL
24 Temmuz 2020 18:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde bir çok işletme, dükkan ve lokanta gibi iş yerlerine yabancı isim vermekte. Türkçenin yozlaşmasının ve bozulmasının önüne geçmek Türkçe’nin asimile olmaması adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Yüksek İstişare Kurulunun son toplantısında Türkçemizin korunması ele alındı. Gerekli düzenlemelerin yapılması kararı ile Türkçe’nin bozulmaması için alınan kararın vatandaşlarımızın işletmelerine nasıl etki edeceğini sorduk. Vatandaşların çoğunluğu ise Türkçemizin özbenliğini yitirmemesi ve milli değerlerimize yabancılaşmamak için bu düzenlenmenin daha iyi sonuçlar doğuracağını belirtti.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ\ÖZEL

Türkiye’mizin özbenliğinin korunması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde atılan adımlar vatandaşın birçoğu açısından son derece olumlu karşılandı.

“HER MİLLETTEN OLSUN AMA TÜRKÇE KONUŞULSUN”***

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dilimizin bozulmaması için alacağı tedbirleri son derece doğru buluyorum  ve destekliyorum” diyen dükkan sahibi Abdurrahman Dağ; “Türkçe isimler olsun, turistler için açıklama tabelaların olması daha iyi olacak turistik bölgeler için bir çok alternatif sunulabilir dil konusunda ülkemize gelenler dillerini konuşsun ama Türkçemizin değişmemesini milli değerlerimizin korunması adına düzenlemelerin yapılması güzel sonuçlar doğuracak. Benim dükkanıma zaten Türkçe isim verdim, çünkü özümüzü korumak bizlere düşüyor” dedi.

“DİLİMİZİ BİZ KORUMAZSAK, KİM KORUYACAK?”***

Dilimizi korumanın bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi olduğunu belirten işletme sahibi Murat Türk ; “Nesillere Türkçeyi temiz bırakmak istiyorsak, Türkçe’nin yozlaşmasını engellemeliyiz ve sade öz Türkçemizi işletme isimlerinde kullanmalıyız.  Buna sınır koyulabilir ya da bölgelere göre arttırılıp eksiltmesi yapılabilir. Tek yabancı dil İngilizce olmadığı gibi bir çok dil var hangi birini yazarsak yazalım bizden olanı eskitmiş ve dilimizi yıpratmış oluruz. Benim dükkanımın ismi Osmanlıca ama bakan İngilizce zannediyor bu da bizim kendi değer yargılarınıza kopukluğumuzu gösteriyor. Reklam açısından kulağa güzel gelebilir yabancı isimler ancak bizim dilimizi çürüttüğü de bir gerçek.  Yapılacak olan düzenlemenin dilimiz üzerinde çok güzel sonuçlar doğuracağı kanısındayım” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİKLİK YAPILIRSA, ESNAF SIFIRDAN BAŞLAMIŞ OLUR”***

Millileşmenin genel yapılması gerektiğini ifade eden ve İsmini vermek istemeyen işletme sahibi;  “Millileşme genel yapılmalı. Dış ile bağlantımız koparılmış olur. Bu düzenlemenin doğru olmadığını belirtiyorum. Biz zaten markayız. İhracat yapıyoruz isim değişikliği ile sıfırdan başlamış olurum bu da benim için büyük kayıp olur bir çok iş yeri isim değişikliğine giderse maddi yıkımları olur tanınmışlık çok yüksek derecede düşer” diyerek bu durumun esnafları sıkıntıya sokabileceğini belirtti.

DİLİ KORUMAK İÇİN, GEREKİRSE FİRMAMIN ADINI DEĞİŞTİRİRİM”***

“Yabancı ismi olan işletme sahibiyim ama dili korumak için açılacak adımda değişikliğe giderim” diyen işletme sahibi Yaşar Çalışatay; “Bu durum sorun teşkil etmeyecektir. Dilimizi korumak elbette bizim elimizde. Bunun bize bir kayıp vereceğini düşünmüyorum.  Daha öncede yine yabancı isimle kurduğum iş yerimin ismini tekrar değiştirmek olumlu sonuç doğuracaksa değiştiririm” dedi.

 

“İSİM DEĞİŞİKLİĞİNİN OLMASI BİR İŞLETMENİN YOK OLMASIDIR”

Şu an her yerde yabancı isim var genelde zaten yabancılaşıyoruz millileşmenin olmaması için sadece dilde değil dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmalıyız ifadelerine yer veren işletme sahibi Mehmet Süt; “Bizim zaten dıştan alımlarımız çok fazla öncelikle bunun önüne geçilmeli. Benim işletmemin ismini değiştirmem sil baştan düzen kurmam anlamına geliyor. Beni bu isimle tanıdılar bir daha bu şekilde kendimi tanıtamam. Hem tanınmışlık açısından hem de maddi açıdan benim için büyük kayıp olur” diyerek görüşlerini paylaştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.