TOPUKLU AYAKKABI GİYELİM Mİ?

ABONE OL
17 Temmuz 2020 08:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hepimiz “topuklu ayakkabının zararları“ haberini pek çok kez okumuşuzdur, izlemişizdir. Çalışmalara bakınca bilim dünyasında da merak uyandırmış bir konu. Çok fazla araştırma yapılmış ve çoğu bu ayakkabı modasının sorunlarına atıf yapmış. Bu çalışmalardan dolayı toplumumuzda çoğu yanlış olan kalıplaşmış düşünceler hakim.

  • Bel kavisini artırır
  • Bilekteki bağları zayıflatır
  • Ayağımızın şeklini bozar
  • Kireçlenmeye neden olur
  • Sırt ağrılarına yol açar
  • Kan damarlarımıza baskı yapıp tıkar…

Anketlere bakınca Amerika’da her 10 kadından 4’ü İngiltere’de her 10 kadından altısı topuklu ayakkabıyı düzenli kullanıyor ve dünyanın birçok ülkesinde durum farklı değil. Topuklu ayakkabıyı kullanan kitleler bu şikayetlerin kaçını yaşıyor sorgulamakta fayda var.

Çin’de yapılan araştırmada 21 kişiye 6-9 cm arası topuklu ayakkabı giydirilip, bel kavisleri ölçülmüş. Yaşadığınız bel ağrılarının nedeni 54 dereceden 62 dereceye çıkan bel kavisiniz, dolayısıyla topuklu ayakkabılarınız denmiş.

İsviçre’de 17 kadın ise 4-10 cm topuklu ayakkabı giydirilerek, bunlar çıplak ayakla yürütülmüş ve  teknolojik ortamda test edilmiş. Bel kavisinin artmadığı aksine azaldığı saptanmış. Kişilerin bel ağrısının altında başka bir neden var denilmiş.

Güncel ve yine İsviçre’de yapılan çalışmada 21 kadın çıplak ayak ve 9 cm topukla 10 dakika yürümüş ve sonrasında x-ray çekilmiş. Birçok eklem incelenmiş ve katılımcıların çoğunun ayak bileklerini ve dizlerini bükerek uyum sağladıkları, çok anormal artan bir acının olmadığı sonucuna varılmış.

Bütün bunlar gösteriyor ki bedenimizin bütün olarak harika bir uyum mekanizması var ve bunu sık kullanıyoruz. Ayağımızın altındaki yüksekliklerde de durum böyle.

Bu uyum mekanizmasının sınırlarını zorlamadan, sorun yaşamıyorsak istediğimiz ayakkabıyı giyebiliriz aslında. Şimdiye kadar bahsedildiği kadar ciddi zararları olmadığını söylüyor güncel çalışmalar.

Biz ayakkabı dolabımızda farklı farklı ayakkabılara yer verip hareket yelpazemizi geniş tutalım.

Bedenimizin kıymetini bilelim!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.