TARİHİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE TEK TIKLA ERİŞMEK MÜMKÜN!

TARİHİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE TEK TIKLA ERİŞMEK MÜMKÜN!

ABONE OL
26 Şubat 2021 18:51
TARİHİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE TEK TIKLA ERİŞMEK MÜMKÜN!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Belediyesi, hayata geçirdiği yeni uygulama ile geçmişimizi geleceğimiz için ölümsüzleştirmeyi başardı. Elazığ Belediyesi; başta Harput olmak üzere tarihi değerlerimiz, kültürel mirasımız, musikimiz, halk bilimimiz, ilimiz ile ilgili yazılan kitapların, makalelerin ve dergilerin bir araya toplandığı web sitesini halkımızın hizmetine sundu.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

İnsanlarımızın; mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, hemşehrilerimizin nezih mekânlarda huzurlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği projeler yanında, sosyal ve kültürel projeleri de ihmal etmeyen Elazığ Belediyesi, internet üzerinden halkın hizmetine sunduğu https://harput.web.tr sitesi ile şehrimizin tarihi ve kültürel mirası ile tüm ortak müktesebatını bir araya getirerek geçmişle gelecek arasında erişimi son derece kolay bir köprü kurdu.

ŞEHRİ, ŞEHİR YAPAN; TARİHİ VE KÜLTÜRÜDÜR!

Şehirleri, kadim ve özellikli kılan unsurların başında modern çehresi yanında geçmişten bugüne getirdiği; tarihi eserleri, değişik medeniyetlerden izler taşıyan yapıları, camileri, medreseleri, musikisi, efsaneleri ve bunlardan günümüze akseden tüm müktesebatı olduğu gerçeğinden hareket eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Harput’u asli kimliğine kavuşturmaya yönelik çalışmalarını özenle sürdürmeye gayret ediyor.

KADİM TARİHİMİZ VE KÜLTÜRÜMÜZ PARMAKLARINIZIN UCUNDA!

Bu kapsamda tarihi belde Harput’ta devam eden restorasyon çalışmaları, Konukevi projesi, Basın Müzesi, Kürsübaşı Müzesi, Harput Mutfağı Müzesi, Cam teras, Balakgazi Parkı peyzaj düzenlemesi çalışmalarıyla bu değerimizi halkımızın ve turizmin hizmetine sunarak ilimizin değerlerini en üst seviyede tanıtmaya yönelik projeleri hayata geçiren Başkan Şerifoğulları,  şehrimizle ilgili her konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin bir tuşla ulaşabileceği bir portalı hizmete sundu.

ROTANIZI GAKGOLAR DİYARINA ÇEVİRMENİZ İÇİN ÇOK NEDENİNİZ VAR!

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatlarıyla Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen https://harput.web.tr adresinde Elazığ’ımızla ilgili merak edilen tüm kaynak eser ve bilgilere ulaşmak mümkün. Başta araştırmacılar olmak üzere;  bilim insanları, şehirle ilgili bilgi edinerek rotasını şehrimize çevirme düşüncesinde olan her bir vatandaşımızın merak ettiği tüm bilgilerin yer aldığı portalın hayata geçmesinde önemli bir gayret ortaya koyan Elazığ Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Ali Dursun Er, bu hizmetin sunulmasının arka planında ciddi bir emek, şehrine ve kültürüne aşık bir ekibin yoğun bir mesaisi olduğunu ifade ediyor.

EN DEĞERLİ HAZİNEMİZ; TARİHİMİZ VE KÜLTÜRÜMÜZ BU PORTALDA!

Şehrimizin bugüne kadar hala üzerine çıkılamamış en önemli tarih, kültür, sanat, folklor ve günlük yaşam konusunda detaylı bilgi veren İshak Sunguroğlu’nun dört cilt olarak kaleme aldığı ‘Harput Yollarında’ eseri başta olmak üzere Harput ve yöremizi konu edinen yüzlerce kitap, dergi, gazete ve diğer materyallerin  dijital ortama aktarılıp halkımızın hizmetine sunulduğunu ifade eden Bilgi İşlem Müdürü Ali Dursun Er, bu portalın kısa süre içerisinde daha da zengin bir arşive dönüşeceğini de aktardı.

TEK TUŞLA TURİZM REHBERİ HİZMETİNİZDE!

İlimizin tarihi ve turistik bölgeleri hakkında da birçok bilgi ile resim ve videonun bulunduğu https://harput.web.tr potalını her gün yüzlerce vatandaşımızın ziyaret ettiğini görmekten mutlu olduklarını ifade eden Er,  “Yapılan bu çalışma ile şehrin turizm ve ekonomisine ciddi katkılar sağlanacağını, bu hizmetin hayata geçmesi noktasında kendilerine talimat veren ve her türlü desteği sağlayan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na teşekkür ediyorum”  dedi.

BU PORTALDA YOK YOK!

https://harput.web.tr portalında şu konu başlıkları bulunuyor: Tarih, kültür, tarihi eserler, kütüphane, multimedya,  Harput, tarihsel dönem,  günümüzde Harput,  Harput kültürü,  Harput’taki tarihi eserler, kale, camiler, türbeler, kliseler, hamamlar.  Kitaplar bölümünde ise;  Harput Yollarında, 19. Yüzyılda Harput, Tarih-Kültür ve Sosyal Yapısı ile Palu, Harput Yusuf Kamil Paşa Medrese ve Kütüphanesi, İmam Efendi’nin Sohbetname adlı eseri, Harput Kale Mahallesinde Günlük Yaşam isimli kitaplara yer verilmiş. Kütüphane kısmında ise; kitaplar, dergiler, makaleler, gazeteler ve tezler yer alıyor. Multi medya bölümünde ise Harput ve Elâzığ’a dair dört mevsim resim ve videolar, canlı izleme noktaları bulunuyor. Ayrıca Portal’da Harput musikisinin en güzel örnekleri ile güncel haberlere de yer verilmiş durumda.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.