SUN-TZU’NUN SAVAŞ SANATI KİTABI- V

SUN-TZU’NUN SAVAŞ SANATI KİTABI- V

ABONE OL
18 Nisan 2021 14:09
SUN-TZU’NUN SAVAŞ SANATI KİTABI- V
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taktik

Önce kendini yenilgi olasılığından uzakta tut, sonra düşmanı yenmek için uygun fırsatı kolla. Yenilgiden kendimizi korumak bizim elimizde. Fakat düşmanı yenme fırsatını bize düşman verir. İyi bir savaşçı kendisini yenilgiden koruyabilir, ancak düşmanı yenmeyi garantileyemez. Üstün yetenekli komutan gücü yeterli olmasa da kazanabilir. Yenilmezlik savunma taktikleriyle, zafer ise saldırıyla olur. Savunmada kalmak güç yetersizliğini gösterir. Saldırı ise aşırı güç gösterisidir. Akıllı savaşçı savaşta kazanan değil, savaşı kolay kazanandır. Zafer hata yapılmayarak kazanılır. Usta savaşçı kendisi için yenilginin olanaksız olacağı bir pozisyonu hazırlar. Düşmanı yenme fırsatı doğduğunda bu fırsatı kaçırmaz. Zafer stratejisine sahip komutan çatışmaya ancak zaferi kazandıktan sonra girer. Yenilgiye mahkum komutan ise önce çatışmaya girer sonra zafere yönelir.

Enerji

Büyük bir gücün kontrolüyle birkaç kişinin kontrolü aynı prensiplere bağlı, büyük bir orduyla küçük bir birlik arasında fark yok. Düşman saldırısına dayanabilmek için dolaylı veya doğrudan manevra yapabilmek gerekir. Düşmanın zayıf ve güçlü yanlarını keşfetme başarısı anahtar rol oynar. Zafer dolaylı metodlara bağlıdır. Dolaylı taktikler bitmez, güneş gibi batsa da yeniden doğarlar. Doğrudan metod da, dolaylı metod da sonunda birbirine bağlanır. Yedi notadan sonsuz melodi elde edilmesi gibi doğrudan ve dolaylı saldırı gibi iki metodun da karışımları birçok manevra yöntemlerini oluşturur. Verilecek kararın kalitesi şahinin avına saldırırken süzülüşündeki ahenge ve zamanlamaya benzer. Enerji gerilmiş yay, saldırıysa okun atılmasıdır. Çalışılmış düzensizlik disiplinin, çalışılmış korku cesaretin, çalışılmış zayıflık güçlülüğün hazırlayıcısıdır. Düzenliliği düzensizlik pelerini altına sakla, cesareti ürkeklik gösterisi ile ört, gücü zayıflık maskesine al. Düşmanı harekete zorlama ustalığı kazan. Düşmanı yanıltıcı manevraları ustalıkla kullan. Düşmana bazı önemsiz yemler verip düşmanı yeme saldırt. Yemleri sürekli olarak göstererek düşmanı harekete zorla. Asıl ordunla pusuya yat ve düşmanı bekle. Doğru adamları seçip bunları bir araya getirerek birleşik enerjilerini kullan. Usta savaşçı saldırıda korkunç karar vermede çabuk olandır.

Gücün Kullanımı

Akıllı savaşçı kendi kararını düşmana kabul ettirir, düşmanın kendi kararını dayatmasına izin vermez. Düşmana avantaj sunarak düşmanın kendi istediği şekilde yaklaşmasına müsaade etmek akıllıca bir taktiktir. Ya da düşmanı kendi istediği şekilde yaklaştıramıyorsa vuracağı darbelerle düşmanın yaklaşmasına izin vermez. Düşman dinlenmeye çekildiyse onu yorar, hareket etmeye zorlar. Yiyeceği bolsa açlığa düşürür. Düşmanı savunmaya zorlayacak noktalarda gözükür, beklemediği yerlerde bulunur. Düşmanın savunmadığı noktalara saldırmak başarı getirir. Düşmanın saldırmasının imkansız olduğu yerleri tutarsak, savunmamız da güvenli olacaktır. Saldırıda başarılı komutan neyi savunduğunu bilmeyen düşmana saldırı. Savunmada başarılı komutan neye saldırdığını bilmeyen düşmana karşı mevzilerini savunandır. Düşmanın zayıf noktalarını hedef alırsan ilerlerken direnişle karşılaşmazsın. Düşmandan hızlıysan düşman takibinden çabuk kurtulursun. Düşmanı bizim istediğimiz yere çekip bizim koşullarımızla savaşmaya zorlamalıyız. Savaşmayı arzulamıyorsak izlerimizle oynayarak düşmanı şaşırtabiliriz. Kendi güçlerimizi bir arada tutarak düşmanı bölmeye çalışmalıyız. Böylece düşmanın ayrı ayrı birimleri karşısına tek güç olarak çıkabiliriz. Düşmana saldırmayı arzuladığımız noktayı çok ustaca saklamalıyız. Bu durumda düşman ne tarafını güçlü tutması gerektiğini bilemez. Zayıf noktaları çoğalır. Ayrıca olası çatışmaya her an hazır olma kaygısı düşmanı zayıflatır. Düşmanı kızıştırıp gücünü ve hareket kabiliyetini anlamaya çalışın. Saldırıya zorlayıp kendisini ortaya çıkarmaya, kuvvetli ve zayıf noktalarını göstermeye zorlayın. Düşman ordusuyla kendi ordunuzu dikkatle mukayese edin. Taktik manevralardaki en büyük ustalık bu manevraları düşmandan saklayabilmektir. Zafer sizin ne yaptığınızı anlamayan düşmanın hatalı taktikleriyle gelir. Zafer esnasında uygulanan taktikleri herkes görebilir. Ancak zafer yolunu açan stratejilerimi kimse görmemeli ve bilmemelidir. Size zafer getiren taktiği bir daha uygulamayın. Metotlarınızı koşullara göre değiştirebilirsiniz. Taktiklerini düşmana göre değiştirebilen bir komutan zafere ulaşacaktır.  (Devam Edecek)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.