SPORLA ALAKALI ÜNİVERSİTELERİN İMKÂNLARI KISITLI!

SPORLA ALAKALI ÜNİVERSİTELERİN İMKÂNLARI KISITLI!

ABONE OL
19 Nisan 2021 22:01
SPORLA ALAKALI ÜNİVERSİTELERİN İMKÂNLARI KISITLI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, FÜ Gençlikspor Kulübünü ve Üniversite’nin Sportifalanlardaki imkânlarını ve faaliyetlerini gazetemize verdiği özel röportajla değerlendirdi. Göktaş; “İmkânlar açısından bakarsak 50 yıllık bir üniversiteyiz. Elimizdeki spor salonunu çıkarırsak eğer imkânlar açısından çok iyi bir durumda olduğumuzu söyleyemem” dedi.

Haber: Mirsad BAYRAM / ÖZEL

 

 

Rektör Göktaş Fırat Üniversitesi Gençlikspor Kulübünün Bölgesel Amatör Lig çalışmalarına çok önceden ve iyi hazırlandıklarını belirterek, başarı beklediklerini vurguladı.

“BAKANLIĞIMIZDAN CİDDİ BİR KAYNAK AKTARILACAK”

Gruptaki rakiplerini rahat geçebileceklerini belirten Rektör Göktaş; “Bizim Kulüp tabi 2 hafta üniversitemizin Harput kampüsünde misafirhanede kampa girdiler. Hem Eyyup Yıldırım hocamız hem de Erhan Gündüz hocamızla ciddi bir hazırlık süresi geçirdiler. Bizim Grupta olan takımlarda bize yakın takımlar. Bingöl’den var sanırım Malatya’dan ve Adıyaman’dan var. Bu takımlar arkadaşlarımızdan öğrendiğim kadarıyla yenebileceğimiz takımlar. Fakat ilk hazırlık maçında 1-1 berabere kaldılar. Daha önce ki hazırlık maçında 2-0 yenmişlerdi. Bu seneki beklentimiz inşallah bir üst lige çıkacaklarsa Üniversitemize yük olmaktan da çıkacaklar. O zaman Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan ciddi bir kaynak aktarılacak” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZ, YAZDAN BERİ ÇALIŞIYOR”

Covid-19 salgınının birçok sektörde olduğu gibi sporu da etkilediğini belirten Rektör Göktaş; “Sporla alakalı üniversitelerin imkânları kısıtlı. Verilen bütçede böyle bir kalem yok. Biz tamamen üniversitedeki hocalarımızın yardımıyla bazı sponsorlarımızın yardımıyla faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Yazdan beri arkadaşlarımız çalışıyor. Ciddi bir hazırlık süresi geçirdiler. 2 haftadır üniversitemizde kampa girmişlerdi. İnşallah ligler açıldığında olumlu mu olumsuz mu göreceğiz. Tabi genel olarak üniversitelerimizse spora sadece futbol gözüyle bakmamak gerekiyor. Diğer alanlarda da aslında sportif faaliyetlerin sürdürülmesi gerekiyor. Öğrencilerimizin ve gençlerimizin deşarj olması için spor en önemli araçlardan birisidir. Tabi covid-19 döneminde birçok faaliyetler de olduğu gibi spor faaliyetleri de durdu. Ama Futbol takımımız geçen seneki başarısından dolayı yazın burada antrenörlerimizle birlikte çalışmalarını sürdürdüler. İnşallah bu sene futbol takımımızdan iyi bir sonuç bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜNİVERSİTEMİZ, İMKANLÂR AÇISINDAN İYİ BİR DURUMDA DEĞİL”

Üniversitenin spor faaliyetleri kapsamında değerlendirme yapan Rektör Göktaş; “İmkân olarak baktığımız zaman spor salonumuz bölgedeki en büyük spor salonu. Ama eksik olduğumuz noktalarda var. Şu anda çim sahamız biliyorsunuz tamamen bozulmuş durumda. Biz onun için milli piyangoya başvurduk çim sahamızı onarsınlar diye. Bir sorunda şu diğer üniversitelerde olimpik ve ya yarı olimpik yüzme havuzları bulunmakta bizim üniversitemizde mevcut değil. Aslında imkânlar açısından bakarsak 50 yıllık bir üniversiteyiz elimizdeki spor salonunu çıkarırsak eğer imkânlar açısından çok iyi bir durumda olduğumuzu söyleyemem. Dolayısıyla sportif faaliyetlerde imkânlara bağıdır” şeklinde konuştu.

“CİDDİ ÇALIŞMALAR İÇERİSİNE GİRMEMİZ GEREKİYOR”

Yüzme havuzunun ve Çim saha çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini vurgulayan Rektör Göktaş; ”Spor bilimleri fakültemize Türkiye’nin en eski fakültelerinden birisidir. BESYO’yu da dahil edecek olursak. Tüm branşlarda hocalarımız mevcut. Yani geçenlerde Kick Boks turnuvasında madalyalar aldığımızı öğrendim. Tebrik ediyorum. Tabi kendimizi kendi yaşımızdaki üniversitelerle kıyasladığımız zaman çok ciddi çalışmalar içerisinde girmemiz gerektiğini söyleyebilirim çünkü eksik olduğumuz çok nokta var. Kutbettin hocamız döneminde yüzme havuzlarıyla ilgili gerekli başvurular yapılmış, ama ödenek ayrılmadığı için şu anda konuda öyle bir çalışma yok. Biz tekrardan aynı şekilde yine başvuracağız. Muhakkak yüzme havuzunu ve çim sahamızı kısa süre içerisinde bitirmemiz gerekiyor. Bunlar tamamlanınca tüm alanlarda sportif faaliyetlerimiz devam edecektir” diyerek ifadelerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.