ŞOFÖRLER, İŞGALİYE PARASI ÖDEMEYECEKLERİ İÇİN MUTLU!

ABONE OL
6 Kasım 2020 18:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Söz Esnafta yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman oldu. İki dönemdir Elazığ Şoförler Odası başkanlığını yürüten Şevket Toraman, her zaman kendilerinin yanında olan ve desteklerini esirgemeyen Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğluları’na teşekkür ederek uzun süreden beri Belediye ile yürüttüğü çalışmalar sonrasında şoför esnaflarından 2020 yılında işgaliye parası alınmayacağını ifade etti. Bu güzel gelişme haliyle şoförleri de mutlu etti. Ayrıca Başkan Toraman, pandemi dolayısıyla hayata geçirilen kısıtlamaların şoför esnafını son derece mağdur ettiğini hatta bazı güzergâhlarda işlerin yarıya düşmesinden kaynaklı; araçların durakta kaldığını belirtti. 

 

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

İşte Başkan Toraman ile şoför esnafının sorunlarına eğildiğimiz haberimizin satır başları da şöyle oldu…

“DEPREMDE TÜM KESİM ETKİLENDİ”

Başkan Toraman; “İzmir’de yaşanan depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Allah tekrarını yaşatmasın. Ülkemiz 2020 yılında felakette kurtulamadı. Elazığ’da deprem, Giresun’da sel, İzmir’de deprem… Allah yardımcımız olsun. 2014 yılından itibaren odamızın başkanlığını yürütmekteyim. İkinci dönem başkanlık yapıyorum. Odamıza kayıtlı 2bin 600 yakın esnafımız var.2020 yılında ilimizde ve ülkemizde büyük sıkıntılar oldu.24 Ocak ilimizde meydana gelen depremde Odamıza kayıtlı esnaflar ve ilimizde bulunan esnafların büyük bir kısmı etkilendi” dedi.

“ESNAFIN DÜŞÜNCELERİ BENİM İÇİN ÖNEMLİ”

Her zaman esnaflarının düşüncelerini ve görüşlerini aldıklarını ifade eden Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, “Temsil ettiğimiz esnaflarımıza bazı eksik çalışmalarımız olmuş olabilir ama esnafımıza elimizden gelen bütün çalışmaları gösterdik buna inancım tamdır. Her şeyden önce esnafımla ilgili yapacağımız çalışmayı birlikte yapıyoruz. Çokbilmişlik yapmıyorum. Yapacağımız şeyler birebir esnafımızın düşüncesini alarak hayata geçiriyoruz. Esnafımızın düşünceleri bizim rotamızı ve hedeflerimizi de belirliyor. Onlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞAHİN BAŞKANIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”***********

Başkan Toraman; “Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na, belediye başkan yardımcılarına, belediye meclis üyelerimize, birim müdürlerimize ve Ulaşım Hizmetleri Müdürümüze esnafım adına çok teşekkür ediyorum. Oda olarak uzun bir süre çalışarak Elazığ Belediye Başkanımıza bir teklifle gittik. Çalışma neticesinde M plaka, T plaka ve S plaka araçlarımızdan 2020 yılında işgaliye parası alınmayacak. Ödemiş olan esnaflarımızda ya paraları geri verilecek ya da 2021 yılındaki borçlarından düşecek. Bu şekilde sıkıntılar devam ederse Belediye Başkanımızdan 2021 yılı için de bu talepte bulunacağız. İşgaliye parası alınmamasıyla esnafımızın bir nebze üzerindeki yük kalktı. Başkanımız bizlere destek oldu kendilerine teşekkür ediyorum. Başkanımız bizlere her konuda bizlere destek oluyor” ifadelerini kullandı.

“DEZENFEKTE ÇALIŞMASI ODAMIZ TARAFINDAN YAPILDI”

Şevket Toraman; “Koronavirüs başladığından itibaren esnaflarımızın dezenfekte işleri odamız tarafından yapıldı. Bunun örneği hiçbir ilde yok. Biz sahadan hiç ayrılmadık. Kamyoncular Sitesine gittik, ticari taksilere gittik kısacası esnafımızın olduğu her yere gittik. Vatandaşlarımızın uyması için 14 kural afişlerini dağıttık. Bu çalışmaları Türkiye’de hiçbir il yapmamıştır. Bu çalışmamızda Belediyemizin dezenfekte konusunda çok büyük desteği oldu bizlere” dedi.

“KOOPERATİF BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Şoförler Odası Başkanı Toraman; “Hükümetimize teşekkür ediyorum. Esnaflarımızın 50 Bin TL’lik krediden faydalanması için biz elimizden geleni yaptık. Bizler üzerimize düşeni yaptık ve ilimizde bulunan 3 tane kredi ve kefalet kooperatiflerine yönlendirdik. Biz hiçbir zaman taraf olmadık. Esnafların tercihine bıraktık. Bizlere yardımcı olan kooperatif başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENMELİ”****

Toraman; “Krediler alındı. Alınan paralar ilimizde döngü oldu. Ama kredi ödemeleri mutlaka bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Bu talebimiz çok büyük bir talep değil. Sayın vekillerimize anlattık yine anlatacağız. Bu işin de takipçisi olacağız. Kredilerin ertelememesi için mücadelemize devam edeceğiz. Mutlaka 50 bin TL’lik kredilerinin ödemesi ertelenmeli. Çünkü esnafımız eski işlerini yapamıyor. Esnaf para kazanamıyor. Şehrimizde yıkımlar bir yıl devam edecek. Yıkımlardan dolayı yollar kapalı. Valiliğin karşısında yapılan yıkımlardan dolayı birkaç yolar kapalı kaldı. Bu durum vatandaşı da yolcuyu da şoför esnafımıza da etkiliyor ve tüm esnafımızı etkiliyor” dedi.

“KISITLAMALAR ESNAFLARIMIZI MAĞDUR ETTİ”****

Kısıtlamaların  şoför esnafını mağdur ettiğini kaydeden Toraman; “Pandemi sürecinde halkımızın sağlığı için hükümetimiz ve Valiliğimiz bazı sınırlandırmalar getirdi.  Kahvelere ve lokantalara yeniden kısıtlamalara gidildi. Sağlığımız her şeyin önünde. Bu virüsten kurtulmak için herkes kendi tedbirini alması lazım. Devletimiz çok önemli destekler verdi deprem sonrası ama koronavirüs dolayısıyla esnaflarımız eski işlerini yapamadı. Virüs olmasaydı esnaflarımız eski işlerini yapabilseydi. Kredi ödeme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazdı. Hükümetimizden tek isteğimiz şuanda verilen kredilerin bir yıl ertelemesidir” ifadelerini kullandı.

“SERVİSÇİLERİMİZ ÇOK MAĞDUR OLDU”****

Sektöründe en çok servisçi esnafının mağdur olduğunu ifade eden Başkan Toraman; “Bizim sektörümüzde en mağdur olan kesim servisçilerimiz oldu. Servisçi esnaflarımız 10 aydır çalışmıyorlar. Bir aydır çalışıyor ama istenilen düzeyde çalışamıyorlar. Servislerde öğrenci yok. Servisçi esnafımızın yaşadığı sıkıntı haddinden fazla.  Depremin vurduğu Elazığ ve Malatya’daki servisçilere bir ayrıcalık tanıması lazım. Diğer illerdeki servisçi esnaflarımız 7-8 ay çalışmadılar ama bizim servisçi esnafımız Ocak ayından buyana çalışmıyorlar. Servisçi esnafımız 10 aydır siftah etmedi. Aynı durum Milli Eğitimde taşımalı eğitim yapan esnaflarımız içinde geçerli. Pandemi dolayısıyla devletimiz tarafından yardım yapıldı. Bunu inkâr etmeyelim. Ancak daha fazla yapılması lazım. Esnaflarımıza hibe şekilde kredi verilebilir. Mağdur esnaflarımıza seçilerek yardım yapılması gerek. Herkese verilmesine gerek yok. Bu süreçte işleri iyi olan esnaflarımızda var. Evden eve taşımacılık yapan esnaflarımızın bu süreçte işleri güzeldi. Onun için sadece mağdur esnaflara destek verilmesi taraftarıyız. Bu süreçte mağdur esnaflarımıza 20-30 bin TL’lik hibe kredi verilebilirdi. Ayrıca mağdur olan esnafların BAĞ-KUR borçları alınmayabilir” şeklinde konuştu.

“BİRLİK OLARAK SESİMİZİ DUYURDUK”

Başkan Toraman; “Birlik olarak biz sesimizi duyurduğumuza inanıyorum. Esnaflar Birliğinde ne talepte bulunuldu da alınmadı? Biz gece-gündüz sahadayız. Deprem sürecinde Birlik Başkanımız burada olamadı ama bu süreçte başkan vekilimiz vardı. Eksiklerimiz olabilir ama Birlik olarak ne yapabilirdik. İstenilen talepleri aldığımızı düşünüyorum. Ticaret Sanayi Odası Başkanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim. KOSGEB alma kredileri bir ay daha uzatıldı. Bunlar bir çalışma bu çalışmalarda siyasilerimizin desteğini alıyoruz. Biz tek başımıza bir şeyleri yapmaya gücümüz yok. Biz sorunları üst kuruluşlara iletiriz. Birlik Başkanımız ve Ticaret Sanayi Odası Başkanımız istişare içindeler. Başkanlarımıza ne götürmüşsek yok denilmemiştir. Bu süreçte bizler hastalıktan dolayı belli bir süre gelemedik odamıza ama esnafımızın hiçbir hizmeti aksamadı” dedi.

“VERİLENLERİ DE İNKÂR ETMEMEK LAZIM”****

Şevket Toraman; “Giresun’da yüzün üstünde esnafımız zarar görmüş. Sel felaketinde malı mülkü gitti. Bizler de deprem anında yıkılmayan ve yıkım tehlikesi olmayan yerlerde esnaflarımız ürünlerini alabildi. Devlerimiz 2bin 500 TL destek verdi taşınması için. İlimizde de ürünlerini alamayan esnaflarımıza hibe şeklinde kredi verildi.18 tane esnafım zarar gördü depremde ama benim 2bin 500 esnafım faizsiz krediden faydalandı. “Elazığ Sahipsiz” kelimesi güzel değil. Allah devletimize zeval vermesin. Verilenleri de inkâr etmemek lazım” dedi.

“HASTALIĞIM ÇOK ZOR GEÇTİ”

Koronavirüse yakalandıktan sonra çok zorlu bir süreç yaşadığını söyleyen Başkan Toraman; “Allah virüsü kimseye vermesin 40 gün yataklarda kaldım.3 gün hastanede yattım. Ondan sonra kendi evimde tedavi gördüm. Ciddi anlamda sağlık konusunda sıkıntı yaşadım. Allah tekrarını yaşatmasın. Vatandaşlar olarak gönül birliğiyle kurallara uyalım. Vefat edenlere Allah’tan rahmet hastalarımıza da acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“YIKIMLARDA DÜZENSİZLİK VAR!”****

Başkan Toraman; “Yıkımlarda düzensizlik var. Yıkım yapılan sokakta bir hafta sonra yine yıkım yapılıyor. Var olanı inkâr etmeyeceksin. Bir yerde yıkım yapıyorsan orayı bitir sonra başka yere geç. Yıkımlarda esnaflarımız tozdan batıyor. Yıkım bitiyor esnaflarımız temizlik yapıyor. Bir hafta sonra yine yakınında yıkım oluyor yine tozdan batıyor. Yıkımlarda ciddi anlamda sıkıntı var. Yıkımlarda trafik sorunu da ortaya çıkıyor” dedi.

“ARAÇLARIMIZ DURAKTA YATIYOR”****

Toplu taşıma yapan esnaflarının işlerinin çok düştüğünü ifade eden Başkan Toraman; “Abdullahpaşa, Mustafa ve Sürsürü Mahallesinde yolcu sayımız çok düştü. Esnaflarımızın işleri yüzde 50 düştü. Bir yıldır toplu taşıma yapan araçlarımız çok zor durumda. Araçlarımız durakta yatıyor. Bugün üniversitemiz kapalı öğrenciler gelmedi ilimizde. Bugün Bahçelievler hattı esnaflarımız öğrenci olmadığı için sıkıntı yaşıyor. Zafran hattındaki esnaflarımız mağdur. Öğrenciler ilimize katkı sağlıyordu. Öğrenciler tüm esnaflarımıza katkı sağlıyor” dedi.

“SORULARI BİLENE SORACAKSIN”

Başkan Toraman; “Hiç ilgisi alakası olmayan kişileri televizyonlara alıyorlar konuşturuyorlar. O kişiler odanın öğrenci servis sayısını bilmiyor. Sen okulun sayısını bilmiyorsun, hangi köyde hangi okul var bilmiyorsun. Soruları bilene soracaksın. Kalkıp da bilende cevap verecek. 30 Mart’tan itibaren dezenfekte çalışmasını ben yapıyorum. Bunun arkasındayım. Bunun tersini iddia eden varsa gelip cevap vereyim. Benim buna gücüm yetiyor. Bir diğer konuda aidat konusuna gelelim. Ben şunu söylüyorum. Adamın beş yıl aidatı duruyor. Onları ödememiş. Sen diğerlerini öde 2020 yılını da ben ödeyeyim. 2020’yi alırsam o zaman söylesinler. Çıkmış 2020 yılının aidatını almasın diyor. Sen biliyor musun kimlere ne şekil destek sağlanmış. Devletime teşekkür ediyorum binin üzerinde esnafım pandemide destek almış” dedi.

“SEÇİMİ KONUŞMAK İÇİN ERKEN”

Toraman; “Aday olmam konusunda konuşmak erken olur. Şu pandemi süreci böyle devam ederse belki genel kurul da yapılmaz. Eskiden büyüklerimiz şunu derlerdi; ‘Dereyi görmeden paçayı sıvama’ ‘Erken öten horozun boynunu koparırlar’ derlerdi. O günün şartları var. Sağlığımız el verirse devam edeceğiz. Hiç bir zaman esnaflarımıza karşı mütevaziliğimi kaybetmedim etmeyeceğim de. Depremde 5 ay odamıza Elazığ’a açtım. Bütün yardımlar odamızdan dağıtıldı. Nasip olursa yeniden adayım” dedi.

“ESNAFLARIMLA AİLE GİBİYİM”

Başkan Toraman; “Bu şehre yıllarımı vermişim emek vermişim. Artık esnaflarımızla bir aile gibi olmuşuz. Benim bir tek derdim var. Oda esnafım. Akrabamdan daha yakın esnaflarımız var. Geçen seçimde rakiplerimize 900 yakın fark atmıştık. Ben bu farkı kabul etmiyorum. Bu fark iki katına çıkması lazım. Yarın sabah genel kurul olsun aynı fark olmasa burada oturmam gider evimde otururum. Ben çünkü esnafımla her şeyimi paylaşmışım. Birileri gibi elime dosya alıp oraya buraya koşmuyorum. Herkes kendi işini yapsın. Bir yerlere çıkıp ağız kalabalığı yapmayacaklar. Bir iyilik yapmışsan kimse bilmesin ben odada yaptığım işleri anlatıyorum. Bireysel yaptığım iyilikleri anlatmıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

NOT: Söz Esnafta yazı dizimiz artık hafta içi yayımlanacak!

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.