“SİVRİCE’YE ÇARESİZLİĞİ KABULLENDİRDİLER!”

ABONE OL
15 Kasım 2020 18:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8’lik depremin merkezi olan Sivrice’de yeniden bir ilçe inşa edilirken Sivrice halkı sorunlarını gündeme getirdi. İşleyişten memnun olmadıklarını yönetimin ilgisizliğini ve görmezden gelindiklerini iddia eden Sivriceli vatandaşlar tamamı ile yalnız bırakıldıklarını seslerini duyuramadıklarını aktardı. Aynı zamanda vatandaşlar, Elazığ’ın sorunlarla dolu olan bir şehir olduğunu ve meclis gündeminde sorunların üstünün kapatıldığını öne sürerek bunun nedenini ise ilgisizlikten kaynaklandığını bildirdi. Bazı vatandaşlar ise; “Elazığ’dan sorumlu olanlar görevlerini layıkıyla yapmıyorlar, yetkililerden ses seda yok. Sivrice halkına çaresizliği kabullendirmeye çalıştılar ve kimse Sivrice’nin yaralarını sarmak adına bir adım atmıyor” dedi.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ/ Aysun ÇETİN / ÖZEL

Elazığ’da 24 Ocak’ ta meydana gelen 6,8 ‘lik depremin merkezi olan Sivrice’de yeniden bir ilçe inşa edilirken Sivrice halkı sorunlarının olduğunu ifade etti. Evlerinin olmayışının yanı sıra işleyişten memnun olmayan vatandaşlar ilgisiz ve sahipsiz bırakıldıklarını gündeme getirdi. Yöneticiler, yanlarımızda olduklarını söyleyip sadece bir defa geldiler. Onların vaatlerinin sözde kaldıklarını ve bunların icraata geçirilmediğini söyledi.

“BİZ VATANDAŞIN YANINDAYIZ DİYORLAR HEPSİ PALAVRA”***

Sivrice’de yaşayan vatandaş olarak sorunları anlatmakla bitiremem bir şeyler yapmadıkları taktirde sorunlarımız bitmez ifadelerine yer veren Cemal Yıldırım; “Sivrice rezalet halde kimse bize bilgi vermiyor, vekiller gelip boy gösterip gidiyorlar biz vatandaşın yanındayız diyorlar hepsi palavra. Mahalleler saçma sapan halde gelip bir gezsinler bakalım ne nerede kim nerede kalıyor ama kimse gelmez çünkü hiç kimse ne Elazığ’ı ne Sivrice ile ilgilenmiyor” dedi. Sözlerine devam eden Yıldırım; “Mecliste Elazığ’ın derdi şu bu diye sıralanıyor, eşit hizmetler yapılsın deniliyor ama bunun üzerine Elazığ’da hiçbir sorun yok diyorlar bilmiyorlar çünkü ilgisiz olduklarının apaçık kanıtı. Gelip gördükleri mi var sorunun var olup olmadığını bilmezler, ancak boş laflar boş gösterişler. Şuraya gelip keşke bir görseler kim ne halde eksik miyiz tam mıyız diye. Gelip yüzümüze bakmayanlar sorunları yok diyorlar ne biliyorlar sorunumuzun olmadıklarını ne onlar bize sordu nede biz sorunlu sorunsuz olduğumuzu söyleyebildik. Kendi mallarını döndürenler de geçip iki lafla işte elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz diyorlar kimse bize bir şey yapmıyor bize yapılmış olsaydı eğer bugün burada bu şekilde olmazdık” ifadelerini kullandı.

“SİVRİCE BELEDİYE BAŞKANINDAN VEKİLLERE KADAR KİMSE SİVRİCE İÇİN BİR TAŞ OYNATMIYOR”

Yıldırım; “Biz oy verdik ama yüzümüze bakan yok, bilgi veren yok herkes birbirine atıp tutuyor topu kimin elinde patlarsa. Sözde dil durmuyor dönüyor ama icraata gelince herkes köşesine çekiliyor. Cesaretleri mi yok gelmeye onu da bilmiyorum ama bildiğim tek şey var gerçekten sahipsiz haldeyiz. Belediye başkanından Vekillere kadar kimse Sivrice için bir taş oynatmıyor. Depremden sonra bir gelip geçtiler sonrasında ise yüzümüze bakan olmadı. Herkes kendi cüzdanının peşinde Elazığ ellerinde ama bizi harabeden çıkaran yok. Sürekli boş vaatler içerisindeler şunu yaparız bunu yaparız yalnız bırakmayız lafları dönüp duruyor ama icraat ise sıfır” ifadelerine yer verdi.

“MECLİSTE SORUNLU BİR ŞEHRİ SORUNSUZ GÖSTERMEK İLGİSİZLİĞİN APAÇIK KANITI”***

Sözlerine devam eden Yıldırım; “ Mecliste Elazığ’ın derdi şu bu diye sıralanıyor, eşit hizmetler yapılsın deniliyor ama bunun üzerine Elazığ’da hiçbir sorun yok diyorlar bilmiyorlar çünkü ilgisiz olduklarının apaçık kanıtı. Gelip gördükleri mi var sorunun var olup olmadığını bilmezler, ancak boş laflar boş gösterişler. Şuraya gelip keşke bir görseler kim ne halde eksik miyiz tam mıyız diye. Gelip yüzümüze bakmayanlar sorunları yok diyorlar ne biliyorlar sorunumuzun olmadıklarını ne onlar bize sordu nede biz sorunlu sorunsuz olduğumuzu söyleyebildik. Kendi mallarını döndürenler de geçip iki lafla işte elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz diyorlar kimse bize bir şey yapmıyor bize yapılmış olsaydı eğer bugün burada bu şekilde olmazdık” ifadelerini kullandı.

“İCRAATSIZ VAATLER VAR BAŞKA BİR ŞEY YOK!”***

“Gelen kim olursa olsun şu anda bize icraat lazım sadece vaatler değil” diyen Yıldırım; “Yenilik yok gelişim yok kimse bir çivi çakmıyor istihdam sağlamıyor neden üretimi biz yapmayalım zaten deprem pandemi derken işinden olanlarda oldu gelip bir genci alıp ekmek vermek bu kadar mı zor. Boşanma olsun intiharlar olsun neden artıyor işte sahipsizlikten ilgisizlikten keşke memnun olsak bunları söyleten kendileri herkes yerini sağlamlaştırıyor geride kim ne olursa olsun kimse umursamıyor” dedi.

 “ELAZIĞ’DAN SORUMLU OLANLAR GÖREVLERİNİ LAYIKIYLA YAPMIYORLAR”*********

Görüşü ne olursa olsun, burada bir acı yaşandı ve söz konusu insan acısı kimse bu kadar duyarsız olmamalı. En üstten en alta bürokrasiden, vekillerden, yönetim olsun belediye başkanları olsun  herkesin sadece bu acıyı sarmak için çalışması gerekiyor ifadelerini kullanan Yılmaz Yılmaz; “Elazığ’dan sorumlu olanlar görevlerini layıkıyla yapmıyorlar, yetkililerden  ses seda yok. Gelip bir konvoy bir sahil boyu geçiş hadi Sivrice çok güzel olacak, diyerek gidiyorlar daha da gelmiyorlar. Zaten gelseler görseler ilgilenmiş olsalar sivrice bugün bu halde olmaz. Sivrice’ de deprem bir defa olmadı her gün sallanıyor yani bir kerede yaşandı bitti değil biz her gün aynı yıkımları yaşayıp duruyoruz. Yaklaşık bir yıl geçti üzerinden hala evlerin nerde yapılacağı hususunda kesin bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

“ZAMANINDA YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER NEDEN EN SON YAPILIYOR” ****

Yılmaz; “Yapılar kaç ay geçmesine rağmen ortada yok bunun üzerine nerede yapılacağı hususunda dahi bir bilgi yok. Kaç ay geçti zamanında yapılması gerekilen şeyler neden en son yapılıyor? Yapı düzenlemesi yok, ilgilenen yok, bilgi veren yok. Evlerimiz ile ilgili bir şeyler sormak için muhatap kimse bulamıyoruz. Bu işleyiş nasıl sürüyor kimsenin bir bilgisi yok. Gidip evlere bir baksınlar kümes gibi evler kaç kişi o evlerde yaşayabilir? Beş kişilik aileye sahibim hangi birimiz evde nasıl kalacağız. Yapıların en alt katları yere sıfır zemin şeklinde yağmur kar yağmayacak mı hep yaz ayında kalmayacağız ya sular olduğu şekilde evin içerisinde olacak. Evler küçücük bunun ücreti de var, kim elini nasıl çevirecek bilmiyoruz ama gerçekten mağduruz. Herkes bir şeylerin arkasına sığınıyor ama kimse bizim arkamızda durmuyor. Bir güç bir destek ve Elazığ adına hiçbir şekilde gelişim görmüyorum gittikçe geriye gidiyor olanı da yitirdik toparlanması ise çok uzun yıllar alacak” dedi.

“ADAMCILIK VAR AYRIM SÖZ KONUSU YAPMIYORUM DİYEN YALAN SÖYLÜYOR”

Gelen her şeyi önce kendi adamlarına dağıtırlar maskeleri dahi! Adamcılık var ayrım söz konusu yapmıyorum diyen yalan söylüyor ifadelerine yer veren Sivriceli vatandaş; “Kim adaletli çalışıyor ben inanmıyorum çünkü öyle uygulama kimseden görmedik herkes önce benimkiler dedi adamlarım var dediler adamı olmayan kim ne olursa olsun. Çadırlar toplanılsın denildi ama kim nereye götürdü bilmiyorum kimisinin evinde kaçar tane çadır var. En basitinden maske onu dahi önce kendi adamlarına dağıttılar. Sonrada eşit davranıyoruz adaletliyiz diyorlar yok öyle bir şey görmüyoruz gösteren de olmuyor. Değişmesi gerekiyor derdimizi dinlemiyorlar sonradan da biz size şunu bunu yapıyoruz diyorlar kimse bize bir şey yapmıyor” dedi.

“EVİM AĞIR HASARLI MECBURUM ORADA YAŞAMAYA BAŞKA ÇIKAR YOLUM YOK”****

Sivriceli vatandaş; “Benim durumum kötü ama kapı çalsam bile açan yok evim ağır hasarlı mecburum orada yaşamaya başka çıkar yolum yok. Yardımlar toplandı o kadar yardım geldi kime geldi biz bir şey görmedik o paralarla yeniden bir Elazığ kurulurdu. Burada bir deprem daha olsa ben evimin altında ölürüm çünkü ağır hasarlı gideceğim başka yer yok ne olursa artık hepimiz her şeyi kabullenmiş durumdayız. Ölsek dahi kalsak dahi kimsenin bizi duyduğu yok. Yerimizde olsalar acaba kendilerine neler söylemek isterler herkes elini vicdanına koymalı ona göre hareket etmeli kendini ve sorumluluğunu sorgulamalı” dedi.

“SİVRİCE’YE ÇARESİZLİĞİ KABULLENDİRDİLER!”

Gelişim, yatırım, iş sahası sorunları başta olmak üzere bulunduğunuz yer zaten size ekmek yedirmiyorsa gelişim olması söz konusu değil ifadelerine yer veren Şener Saygılı; “ Gelip gövde gösterisi yapanlar var sadece arada sesimizi duyurmaya çalışan birileri oluyor sağ olsunlar ama geride kalan tüm yönetimdeki herkes Sivrice’ye çaresizliği kabullendirdiler. Somut bir iş yok kimsenin sorunu dinlenilmiyor, şikayetçiyim bu durumdan ne oluyor ne bitiyor bilinmiyor. Bir bilgilendirme yapılmadığı gibi derdimizi söyleyeceğimiz muhatap dahi bulamıyoruz. Kentsel dönüşüm de evim yıkılacak ama ben tekrar sağlam evim için ayrı para ödeyeceğim bu da ayrı sıkıntı. Yazılı beyanda dahi bulunmak yok ben derdimi nasıl anlatıp aklımda olanları kimle paylaşacağım. Felaketlerin yaşandığı diğer şehirler de yönetim aktif yaptırım gücü yüksek bizde ise yapılmayanı yapıyor gibi gösteriyorlar. Örnek alınması gereken hususlar var ama kimse bu kadar olaydan ders çıkarmıyor ve bizi görmezden geliyorlar “ diyerek açıklamasını tamamladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.