Selçuk: Emekçiler, evlerine ekmek götüremiyor!

Selçuk: Emekçiler, evlerine ekmek götüremiyor!

ABONE OL
30 Nisan 2021 13:40
Selçuk: Emekçiler, evlerine ekmek götüremiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Kamu- İş Elazığ Temsilcisi ve Eğitim- İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında bir açıklama yaptı. Açıklamasında iktidara yüklenen Selçuk; pandemi koşullarında bile işçilerin çalıştığına dikkat çekerek; “Yüz binlerce işçi ve emekçi alınmayan önlemler nedeniyle sağlıksız koşullarda ve salgın tehlikesine rağmen iş yerlerine gitmeye mecbur bırakılmıştır” diyerek emekçilerin, evlerine ekmek götüremediğini vurguladı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

“Selam olsun alın terinin hakkını arayanlara” diyerek 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Birleşik Kamu- İş Elazığ Temsilcisi ve Eğitim- İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, “Emeğin ve üretenlerin uğradığı haksızlıklara, zulme ve sömürüye karşı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri ezilenlerin haklarını haykırmaya çağırıyoruz” dedi.

“PANDEMİ; SAĞLIK SORUNU OLMAKTAN ÇIKMIŞ, EMEKÇİLER ADINA; SİYASAL, EKONOMİK VE TOPLUMSAL BİR PROBLEME DÖNÜŞMÜŞTÜR!”

Pandeminin olumsuz etkilerinden bahseden Selçuk “Ülkemiz ve dünyamız koronavirüs nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Pandemi, bir sağlık sorunu olmaktan öte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emekçiler adına siyasal, ekonomik ve toplumsal bir probleme dönüşmüştür. Koronavirüs dolayısıyla, ekonomik ve sosyal anlamda bir kaos durumu oluşturmuştur. AKP iktidarı da tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. Salgın sebebiyle ve yaşanan kriz ortamında işçiler, emekçiler ve kamu çalışanları zor durumlara düşmüştür” dedi.

“EMEKÇİLER, EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMEMEKTE!”

Emekçilerin evine iş götürmekte bile zorlandığına dikkat çeken Başkan Selçuk; “AKP salgının başından itibaren sermayeyi koruma tercihini ortaya koymuş, zaten sınırlı olan destekler büyük oranda işverenlere verilmiştir. Salgınla birlikte ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum derinleşmiş emekçiler açlığa terk edilmiştir. Siyasi kirlenmişliğin, rantın, yolsuzluğun, rüşvetin AKP iktidarı döneminde yaygınlaştığı koşullarda elbette tarihin en büyük siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunları yaşanacaktır. Salgın ve ekonomik kriz; kapanan işyerleri, üretimini azaltan fabrikalar, işsiz kalan milyonlar ve yoksulluk yaratmıştır. Salgın tehdidi ve hastalanma korkusunun yerini işsizlik korkusu aldı. Bu ortamda emekçiler iş bulamamakta, ekonomik sıkıntılar yaşamakta, evine ekmek götürememektedir” iddialarını ortaya attı.

“AÇLIK VE YOKSULLUK ÜLKEMİZDE ADETA SIRADANLAŞTI”

Krizin yükünün emekçilere ödettirilmek istendiğini aktaran Selçuk; “Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmayan bir iktidar, geçmişte olduğu gibi bu bugün de krizin yükünü emekçilere ödetmek istemektedir. Ekonomideki rakamlar ve siyasi gelişmelerin gerçekliği karşısında ülkemizi 20 yıldır yönetemediğini gösteren AKP iktidarının uygulamaları ortadadır. Ülkemizde; enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır. Açlığın ve yoksulluğun ülkemizde adeta sıradanlaştığı koşullar yaşanmaktadır” iddialarında bulunarak iktidara yüklendi.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN DE ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR!”

Koronavirüsün her alanı olumsuz etkilediğine değinen Selçuk; “Ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşme riski taşıyan koronavirüs; eğitimi, sağlığı, ulaşımı, enerjiyi, tarımı, hayvancılığı, orman alanlarını, fabrikaları, kültürü, büro alanlarını, yerel yönetimleri ve toplumsal yaşamı olumsuz etkilemiştir. Yüz binlerce işçi ve emekçi alınmayan önlemler nedeniyle sağlıksız koşullarda ve salgın tehlikesine rağmen iş yerlerine gitmeye mecbur bırakılmıştır.  Sağlık emekçileri çok zor şartlarda görevlerini ölümle yaşam arasındaki ince çizgide çalışmaktalar.  İnsanın paradan daha değerli olduğu, sağlığın alınıp satılamadığı, herkesin sağlıklı gıda ve barınma hakkına sahip olduğu bir dünyanın olacağını gösterdiler.  En ön cephede mücadele veren sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ivedilikle düzeltilmelidir.

“TÜM EMEKÇİLERE,  ÖNCELİKLE AŞI HAKKI TANINMALIDIR”

“Eşit ve özgür bir ülke ancak ve ancak örgütlü mücadeleyle kazanılacaktır” diyen Selçuk; “1 Mayıs’a koronavirüs salgının gölgesi düşse de işçiler, emekçiler ve tüm çalışanlar iş yerlerini, fabrikaları, bulundukları her yeri 1 Mayıs alanlarına çevirip taleplerini dile getirmelidir. Salgın sürecinde 800’den fazla kamu emekçisi ve işçi covid-19 nedeni ile yaşamını yitirdi. Covid-19 tüm emekçiler için meslek hastalığı sayılmalıdır. Tüm emekçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır. Pandemi sadece bir sağlık sorunu olarak değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir kriz olarak da kendisini göstermektedir. Memur maaşları tekrardan düzenlenmelidir. Bu yıl kamu emekçilerini ilgilendirecek toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde memurlara grevli toplu sözleşme hakkı tanınmalıdır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KESİNTİSİNE SON VERİLMELİDİR!”

Sözlerini sürdüren Selçuk; “Başta sağlık ve eğitim olmak üzere tüm kamu hizmetleri yurttaşlara ücretsiz olarak sunulmalı. Sağlık ve eğitim hizmetleri kamulaştırılmalıdır. Kamuda performans sistemi adı altında esnek çalışma hükümlerine son verilmelidir. Sendikal örgütlenmelerin önünde yer alan engeller kaldırılmalı! Sendikalar üzerindeki siyasi baskılara son verilmelidir. Kamu Özel İşbirliği çerçevesindeki tüm ihale ve projeler iptal edilmelidir. Pandemi sürecinde milyonlarca işçi ve emekçi gelir kaybına uğrarken iktidara yakın bir avuç zümre zenginliğine zenginlik katmıştır. Zengin yandaş şirketlerden bu süreçte servet vergisi alınmalıdır. Türkiye’deki vergi adaletsizliğine son verilmeli, asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir. Kamu emekçilerinden kesilen yüksek vergilere son verilmelidir. Açlık sınırı altında yaşayan her haneye asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır” diyerek ne gibi desteklemeler olması gerektiğine de değindi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.