ORTALIK KARIŞIK!

ABONE OL
7 Kasım 2020 08:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hem sosyal hem siyasal hem de ekonomik olarak yoğun bir hafta geçiriyoruz. Vatandaş olarak açıkçası yoruyor bu tempo bizi, rüzgârına kapılmış olsak da içten içe hissetmemek imkansız.

Ben öncelikle milletçe bizi derinden yaralayan İzmir depreminde hayatını kaybedenlere ulu Tanrımızdan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemiller, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Yakın zamanda depremi yaşamış olarak bizler de onlarla birlikte sabahlara kadar uyuyamadık. Depremin zorluğunu en yakın bizler biliyoruz. O soğukluğu her zerremizde hissediyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki İzmir, Elazığ gibi bir bocalama içine düşmeyecektir. Zaten ilk günden itibaren de bunu görmüş olduk. Devlet babanın eli İzmir’in üzerindedir. Ve en yakın zamanda yaralarını saracaktır. Bütün temennimiz bu yöndedir.

 

***

 

Hepimizin gözü kulağı Amerika seçimlerinde. Bana ne Amerika’dan demek için artık çok geç. Süper Güç Amerika bütün dünya gibi bizi de etkisi altına almış ve yumuşak güç dediği uluslararası politikayla iç işlerimize kadar karışmakta. Hayır efendim olur mu öyle şey demeyin. Hiçbir şey yapmasa dolar üzerinden yapmış olduğu manipülasyon sebebiyle bütün piyasaları alt üst edebilmekte.

Tabii bu demek değil ki biz onların kölesiyiz. Ama şunu da artık kabul etmek gerekiyor, buğdayı, mercimeği, hatta şekeri bile dışarıdan alan bir ülke haline gelmiş durumdayız. Marketten aldığımız poşet dolarla, manavdan aldığımız muz dolarla, yemeklik yağ TL ile ama dolarla doğru orantılı artmakta, milyon liraları bulan araçlar dolarla, elimizdeki telefon dolarla, petrol dolarla… velhasıl doların nüfuz etmediği tek yer cami diyeceğim de onun da elektriği, suyu doğru orantılı olarak dolarla. İnsan gönül rahatlığıyla hayır işi bile yapamıyor. Cami yaptırayım desem demir fiyatlarının altından kalkamazsın.

Eskiden Hayat Bilgisi kitaplarında Türkiye ‘’tarım ülkesi’’ olarak nitelendirilirdi. Şu anda nasıl nitelendiriliyor bilmiyorum ama, ne tarım ne de sanayi ülkesi değiliz buna adım gibi eminim. Aslında belirli bir hedefi olan ülke değiliz biz. Köylü müyüz, kentli mi; şarklı mıyız garplı mı? Henüz bunlara karar verememiş olmak bizi tıpkı akıl sahibi olmayanların kalacakları ‘’araf’’ gibi ortada bırakıyor. Sonuçta: Bitaraf olan, bertaraf olur. Bu anlamda ne aydınlarımızın sözlerine kulak veriyor, ne din adamlarımıza itimat ediyoruz ne de siyasileri eleştirebiliyoruz. Ve her şey ayan beyan ortada ‘’Milenyum Türk’’ sınıfta kaldı. Kabul etmeyen piyasanın haline baksın. Ütopyada yaşamıyor, realiteden bahsetmeye çalışıyoruz.

Şu an Amerika’nın karışıklığında dahi ne kadar sağlam bir para piyasasına sahip olduğunu bu şekilde görmüş oluyoruz. Peki orada ne olur acaba?

Görünen o ki Trump ve Biden karşılaşmasının son raundu mahkemede bitecek. Trump taraftarları, Bidencilerin ölülere oy kullandırdığını söylüyor. Açıkçası bana çok tanıdık bir senaryo gibi geldi. Yüksek demokrasi ülkesi ABD’nin bu tekavutların elinde çürüyor olduğunu görmek tabii ki hepimizi neşelendiriyor ama dediğim gibi Amerika hepimiz için en kilit nokta. Bugün Amerika’nın çürümesi 195 bağımsız ülkenin yıllarca geriye gitmesi demektir. Dünyanın bütün rezervlerini elinde tutan başka bir ülke olsa orası önemli olurdu bizim için. O yüzden Amerika’nın Ortadoğu’da izleyeceği politika hiçbir zaman değişmeyeceği gibi, analistlerimiz ehven-i şer iyidir diyerek Trump’ı destekliyor. Daha evvel FETÖ’cü Hillary’e karşı Trump’ın yanında olmuş onun için dualar etmiştik. Bize birçok kez kazık atmış olsa da direk iç işlerimize karışmıyor olmasıyla Trump’ın, Türkiye için daha sağlıklı bir başkan olabileceğine inanıyorum.

 

***

 

Fransa Başkanı Macron bazı Müslüman ülkelere özel temsilci göndermiş diye bir haber var ortada. Kendine destekçi arayan her zaman bulur, kendine fetva arayan her zaman bulur. Umarım müslümanlar bu durumu unutmazlar. Karikatür krizi ardından yaşanan olaylar sebebiyle kızışan Türkiye-Fransa ilişkileri iki tarafında boykot çağrılarıyla tansiyon yükseltmeye devam ediyor. Buradan kim karlı çıkar bilmiyorum ama yanımızda olan ülkelere en kalbi dileklerimizle teşekkür ediyor ve zalimin karşısında dik duruşlarından dolayı gurur duyuyoruz. Musa’dan yana olmak yetmez derler, Firavunun da karşısında duracaksın.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.