OLMASAYDI SONUMUZ BÖYLE!

OLMASAYDI SONUMUZ BÖYLE!

ABONE OL
7 Nisan 2021 16:31
OLMASAYDI SONUMUZ BÖYLE!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kent Güncesi

Galiba çok yanlış anladık. Virüsü patlatmak konusunda bir dünya rekoruna ihtiyacımız yoktu. Yani keşke listenin en sonucunda olsaydık. Lakin hayallerimiz haritamızın; masmavi olmasıyken bir anda haritamız kıpkırmızı kesildi.

Birçok ülke sancılı süreçleri geride bırakırken ne yazık ki ülkemizi virüs kırıp geçirmeye devam ediyor.  Normalleşmeyi abartmamız gerektiğini ben yazmaktan sizler ise dinlemekten usandınız. Farkındayım bunun! Ama he şeye sil baştan başlamak daha zor değil mi? Sürecin başından beri bu hastalık yüzünden hayatını kaybedenlerin bile şeceresini tutamaz olduk. Kayıpları olanların hâlâ acısı taptaze! Tükendik gerçekten tükendik! Ama bu kadar özveriye sonumuzun böyle olması çok daha fazla tüketti bizleri.

Hiç kimse kusura bakmasın bu tablodan hepimiz mesulüz! Herkes birbirlerine kuralları aktarırken bol keseden atmayı bildi bilmesine ama kuralları esnetmek konusunda adeta birbirleriyle yarış haline girdiler.  Ekonomimiz S.O.S vermeye başladı. Günlük yevmiler ile evlerinin rızkını kazananlar evlerine rızık götüremez oldu. Ekonomisi bozulunca insanların haliyle psikolojileri de bozuldu. Aile içinde şiddet olayları tırmanışa geçti…

Kurallar çerçevesinde artık hayatımız normalleşsin diye mart ayının başında düğmeye basıldı ve kısıtlamalara bir nebze veda ettik etmesine de bir anda pandemi öncesi hayatımıza merhaba demiş gibi davranınca işin rengi anında değişti ve vaka sayılarında birçok ülkeyi solda sıfır bıraktık.

Peki neden bu kadar çaba sarf ettik? Neden bu kadar insanımız hayata veda ederken eskisi gibi hep bir ağızdan onları dualarla uğurlayamadık. Ne acılarımızı ne de sevinçlerimizi layığı ile yaşayamadık. Hepimizin psikolojisi alt üst oldu. Dünya böylesi bir hastalıkla kıvranırken; hayata gözlerini açanlar, yaşına bastı ve hâlâ bu hastalık ölümcül! Tehlikenin farkına varmanız için canımızla sınanmak bile yetersiz kalıyorsa… Gerçekten sözün bittiği yerdeyiz herhalde…

Bu hastalığın önlenmez olduğunu anlamamakta ki bu ısrar neden?

Günah keçisi bulmak kolay, ama iğneyi kendimizi batırmadan önce çuvaldızı başkasına batırırken ki kadar neden bonkör davranamıyoruz? Bir tek sağlıklı eleştiriye gelince dilimiz tutuluyor ne hikmetse… Kimse kusura bakmasın canınızı hiçe sayma lüksünüz olduğunuzu düşünüyorsanız gerçekten artık toplumdan uzak yaşayın! İdealleri olan insanları da onların sevdiklerini de ateşe atmayın artık! Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay denetimlerde ki laçkalığı da kişilerin kendine de insanlığa da saygısının olmadığının en bariz göstergelerinden biriydi. Hastalık septomları taşıyan biri test verip, testinin sonucunu beklemeden şehirlerarası seyahate kalkışıyor. Yola bir de şehirlerarası otobüsle çıkarak, diğer yolcuların da otobüste çalışan personelinde canını hiçe atıyor. Saatlerde süren yolculukta mola yerlerinde kimlerle karşılaşacağı da meçhul… Neyse ki güvenlik güçleri pozitif vakayı tespit ederek, otobüsü durdurarak, otobüste bulunan herkesi de karantina altına almayı başarıyorlar başarmasına da birilerinin bu kadar vurdumduymazlığının faturası işte bu denli kabarık oluyor.

Bu denli vurdumduymazlara yönelik daha ciddi yaptırımlar yapılmalı! Yoksa geleceğimiz ne yazık ki şimdimizden çok daha kötü olabilir.

Aman dikkat ne olur sağlığınızın kıymetini bilin! Canınıza lades demekten vazgeçin! Cümlelerini sarf etmekten bizler yorulduk. Ama bazıları bunları dinlememekte ısrarcı. Canlarına lades diyen bir kitleyi idare etmek, denetlemekte güç ama bu virüsün önünü birlikte alacağımız aşikâr!

Uzmanlar, yoğun bakım ünitelerimizdeki artıştan bahsetmekte! Böyle giderse sürecin başında olduğu gibi sağlıkçılarımız sadece acil müdahalelerde bulunabilecek ve diğer hastalıkların tedavisinde de aksaklıklar yaşanabilecek. Sağlıklı bir şekilde gün ışığına hasret kalmadan bir hayat sürmek istiyorsak, lütfen kurallara uyalım! Bu kadar gözyaşı fazla…

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.