DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

489,85

0,66%%
BİST 100

%
“NAKLİYECİLER BU VERGİ YÜKÜYLE AYAKTA KALAMAZ”

“NAKLİYECİLER BU VERGİ YÜKÜYLE AYAKTA KALAMAZ”

ABONE OL
9 Şubat 2021 17:23
“NAKLİYECİLER BU VERGİ YÜKÜYLE AYAKTA KALAMAZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Nakliyeciler Derneği (ELNAKDER) Başkanı Harun Gençtoy, dernekleri hakkında açıklamalarda bulunarak,  sektörlerinin yaşadığı sorunlar ile ilgili bilgiler verdi.  Başkan Gençtoy; nakliyecilerin vergi yükleri ile ayakta kalamaz hale geldiklerini vurguladı. Ayrıca Başkan Gençtoy; “Elazığ’daki nakliye firmalarının tercih edilmesi gerekiyor” diyerek bu şekilde nakliyecilerin kalkındırılabileceğine dikkat çekti.

 

 

Haber: Cemil İZGİ/ ÖZEL

Söz Esnafta yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Nakliyeciler Derneği Başkanı Harun Gençtoy oldu. Başkan Gençtoy’un gazetemize özel verdiği açıklamaların detayları da şöyle…

“AMACIMIZ SEKTÖREL SORUNLARIMIZI DİLE GETİRMEK”

Elazığ Nakliyeciler Derneği (ELNAKDER) Başkanı Harun Gençtoy; “Elazığ Nakliyeciler Derneği Başkanlığı’nın yanı sıra Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 9. Grup Komite Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Elazığ Genç Girişimciler Başkan Yardımcılığını da yürütmekteyim. Dernek kurmamızın en önemli nedeni nakliyeci (komisyoncu) esnafı ve taşımacılık yapan şoför esnafının sektörel sorunlarını dile getirmek ve çözümüne yönelik faaliyetlerde bulunmak. Bu düşüncelerle yönetim kurulu üyelerimizle birlikte derneği kurduk” dedi.

“ESNAFLARIMIZA AĞIR CEZALAR YAZILIYOR”***

Başkan Gençtoy; “Nakliyeci esnafımız, en büyük sıkıntıyı akaryakıt fiyatlarında yaşıyor. Yol kenarlarındaki kantarlarda yük tartan esnaflarımız kantarların hataları dolayısıyla mağdur olmaktadırlar. Nakliyeci esnafımızda 10 kilogram fazla yük göründüğü zaman ağır cezalar yazılıyor. Kantarların yanlış ölçüm yapmasından dolayı esnaflarımızın çoğu bu haksız cezalara maruz kalıyor.  Ayrıca sigorta, kasko fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle yaptırmakta zorlanıyorlar. Devletimiz tarafından büyük lojistik firmalar desteklenirken küçük esnafımız bu desteklerden yararlanamadığı için mağdur olmaktadırlar. Nakliye fiyatlarındaki düzensizlik sektörümüzü olumsuz şekilde etkiliyor. Örnek verecek olursak kilometre fiyat uygulamasına geçilerek karayolu taşıma yapan araçların gelir düzeyi düzeltilmelidir. Ülkemizde yük taşımacılığının yaklaşık yüzde 85’lik kısmı karayolu taşımacılığı ile yapılmakta. Bu sektöre hizmet veren nakliyeci ve şoför esnafı kar kış demeden, gece gündüz demeden ailelerinden uzak bir şekilde direksiyon sallayarak evlerine ekmek götürebilmenin derdindeler” ifadelerini kullandı.

“NAKLİYE FİYATLARINDA YOL DURUMUNA GÖRE; DÜZEN VE DENGE İSTİYORUZ”***

Harun Gençtoy, “Nakliye fiyatlarının yol durumuna göre kilometre başına belirli bir sabit ücretin getirilmesini talep ediyoruz. Akaryakıtta deniz taşımacılığına verilen ÖTV indirimi veya yatı olan kişilere verilen ÖTV indiriminden sektör olarak bizlerinde uygun görülen oranda faydalandırılmasını ÖTV indirimi uygulamasını talep ediyoruz. Birliği beraberliği düzen ve dengeyi ancak bu şekilde sağlayabiliriz” dedi.

“BU KADAR VERGİ YÜKÜYLE AYAKTA KALAMAYIZ”

ELNAKDER Başkanı Harun Gençtoy; “Yedek parça, lastik, gelir vergisi, katma değer vergisi, sigortalar, motorlu taşıtlar vergisi, araç muayene bedelleri, k1-k2 – c- belge ücretleri, yol ve köprü ücretleri, trafik cezaları, komisyon ücretleri, tamir ve bakım masrafların her yıl % 30-40 oranında artması şoför esnaflarını bu işi yapamaz hale getirmiştir. Bu masraf ve vergileri üst üste koyduğumuzda bu kesime yapılmış çok haksız bir yük ile yüklenmiş durumda olduğumuz anlaşılır.  Bizleri yöneten büyüklerimize sormak isterim bu yük adil ve makul müdür? Karayolu yük taşımacılığı yapan ticari araçların yeni dijital takoğraf takmaları zorunlu hale gelmiştir. Bir şoförün 24 saate 9 saat araç kullanması demek; almış olduğu yükü zamanda teslim edemeyeceği anlamına gelir. Aksi takdirde 2 şoför araç kullanmak zorunda kalacak bu da ikinci bir masraf olacaktır. Bu cihazlardan bir başka cihaza şoförler ayda 1, Araç sahipleri 3 ayda bir aktarım yapılması gerekmektedir. Yük taşımacılığı yapan kamyoncu esnafların almış oldukları yükü 6 saat içinde e-Devlet sisteminden, yükü-tonajı-plakası-güzergâhı gibi bilgilerin girilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca 5 bin lira üzeri kesilen faturaların e-faturadan kesilmesi zorunlu hale gelmiştir. Kamyoncu esnafları bu bilgileri nasıl ve ne şekilde girecek, çoğu ilkokul veya ortaokul mezunu, telefonları dahi tuşlu. Bu telefonları kullanmaktalar. Değerli yöneticilerimiz bizler şoför esnaflarına yüklenen bu yükü azaltmalıyız.  Bu sektör bu kadar vergi yüküyle ayakta kalamaz, geçimini sağlayabilmesi için şoföre yüklenen yükün normal seviyeler indirilmesi ya da deniz Ulaşımında ÖTV’siz alınan akaryakıtın şoför esnaflarımıza verilmesi gerekmektedir. Taksici, minibüsçü, halk otobüsçüleri ve servisçilere tanınan plaka tahdidi imkânının kamyoncu esnaflarımıza K-Plakasının verilmesini talep etmekteyiz” dedi.

“EN BÜYÜK SORUMLULUK FİRMA SAHİPLERİNE DÜŞÜYOR!”

Başkan Gençtoy,“Nakliyecilik ve taşımacılık sektörünün ülke genelinde belirli bir sabit ücreti yok. Nakliye fiyatlarına düzen ve denge istiyoruz. Dışarıdan gelen kamyon ve TIR şoförü esnafı ilimize getirdiği üründen sonra memleketine gideceği için kendi memleketine veya yakın olan illere, aracın yakacağı yakıt ücretinin altında fiyatlara taşımacılık yapıyor. Burada en büyük sorumluluk ilimizde bulunan yükünü, malzemesini gönderen firma sahiplerine düşüyor” dedi.

 “ELAZIĞ’DAKİ NAKLİYE FİRMALARINI TERCİH EDİN!”****

Taşımacılıkta öncelikle Elazığ nakliye firmalarını tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Gençtoy; “Bizler zaten çok uygun fiyatlara taşımacılık yapıyoruz. Ama dışarıdan gelen nakliyeci kamyon ve TIR şoförleri firmalara telefonlarını vererek çok ucuz fiyatla yük taşıyorlar. İl dışında yani ülkemiz genelinde firmalar nakliye ve taşımacılıkta öncelikle kendi esnafını tercih ediyorlar. Bizler kurduğumuz derneğimizle bu duruma çözüm bulmak için elimizden geleni yapacağız. Dernek olarak Elazığ firmalarımızla görüşmelere başladık. Firmalarımızdan ricamız ürettiği malzemeyi, yükünü, eşyasını öncelikle Elazığlı nakliyeci firmalarına iş bildirimi yapmalarıdır. Nakliyeci esnafı da, kamyon ve TIR şoförü esnafına iş yönlendirmeleri yaparak sevkiyatların birlik beraberlik içerisinde yürütülmesidir” dedi.

“AKARYAKIT İNDİRİMİ İSTİYORUZ”***

Gençtoy; “Mazot fiyatları esnaflarımızı çok mağdur ediyor. 5 yıldır nakliye fiyatları aynı olmasına rağmen mazot fiyatları yüzde 50 yükseldi. Örnek olarak 5 yıl önce Ankara’ya gönderdiğimiz bir TIR’ın fiyatı şimdiki fiyatımızdan daha da aşağı… Kamyoncular ve TIR’cılar zararına çalışıyor. Borçlarını ödeyemiyor. Evine ekmek götüremiyor” dedi.

“BELGELERİN DENETİMLERİNİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”***

Gençtoy;“Nakliyeci esnafına, kamyon ve TIR şoförü esnafına Ulaştırma Bakanlığınca parasal değeri yüksek bedellere belgeler veriliyor. Almazsan bu mesleği yapamazsın deniliyor. Ama denetimi ve takibi tam anlamıyla yapılmadığı için bu mesleği belgesi olan da yapıyor olmayan da yapıyor. K1 belgesi sahibi olan firmalar, araçlar yurtdışı çalışamazken yurtdışına çalışan lojistik firmalar, C2 belgeli firmalar yurt içerisinde çalışmaları yasak olmasına rağmen yurt içerisinde taşımacılık yapıyorlar ve C2 belgelilere uygulanan akaryakıt indiriminin yanı sıra yurt dışından da ucuza aldığı akaryakıtla yurt içeresinde ucuz fiyatlara taşımacılık yaparak nakliye fiyatlarını düşürüp yurt içerisinde çalışan şoför esnafını zarara uğratıyorlar. Devlet büyüklerimizden taşımacılık sektörüne bir düzen getirmelerini, Ulaştırma Bakanlığınca verilen belgelerin işlevine göre taşımacılık yapılmasını ve verilen bu belgelerin denetlenmesini istiyoruz” dedi.

“NAKLİYE BEDELİNİN BANKA HESABINA YATIRILMASI, KAMYON VE TIR ŞOFÖRÜ ESNAFIMIZI MAĞDUR EDİYOR” ****

Gençtoy; “İşveren firmaların, şirketlerin düşük bedellerle nakliye bedelini dahi hesaba yatırmalarından dolayı kamyoncu ve TIR’cı esnafı çok mağduriyet yaşıyor. Haliyle kamyoncu ve TIR’cı esnafının iş aldığı nakliyeci komisyoncu esnafı da bu mağduriyeti yaşıyor. Şoför esnafının cebinde yeri geliyor yemek yiyecek veya mazot alacak parası yok yükü teslim ediyor. Firma sahibi nakliye bedeli hesaba havale yapılacak söylüyor. İşveren parayı ne zaman yatıracağı belli olmadığı için esnafımız mağdur oluyor” dedi.

“NAKLİYECİLERİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLADIK”***

Gençtoy; Elazığ Park Nakliyeciler Sitesi Kamyon ve TIR Garajı, ilimizde dağınık olan nakliyecileri bir araya getirerek birlik ve beraberlik oluşmasını sağladı. Bu projeye destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Bu işletme il dışından Elazığ’a yapılan bir yatırımdır. Bu işletmenin atıl durumda kalmaması ve Elazığ a fayda sağlaması için yapıldığı anlaşılmalı (bu yatırımın artık var olduğunun Elazığ’a yük olmak için değil Elazığ’dan yük almak için yapıldığını ) ve özellikle yerel yönetimlerin desteklerinin devamını bekleriz” ifadelerini kullandı.

“SİTEMİZDE ŞOFÖR ESNAFIMIZIN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK İŞLETMELER MEVCUT”

Başkan Gençtoy; “Sitede esnafların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak işletmeler mevcut durumdadır. Bizler site yönetimi olarak esnaflarımızın her zaman yanındayız. Bizler bu sitede bir aileyiz. Ayrıca ülkemiz genelinde nakliyeciler sitesi kamyon ve TIR garajı işletmeciliğini şahıslar yapar. Yerel yönetim destek verir. İşletmemizin önünden 15 dakikada bir minibüsler ve belediye otobüsleri geçmektedir.  Yapmış olduğumuz yatırımı desteklemek yerine köstek olmaya çalışan art niyetli insanlar var onlara destek olmuyorsanız bari köstek de olmayın demek istiyorum ve onları Allah’a havale ediyorum. Şehrine memleketine faydalı iş yapan bir çivi çakan insanlardan Allah razı olsun” dedi.

“ETSO’DA BİRLİK BERABERLİK ÇOK GÜZEL”

Harun Gençtoy; “Elazığ ve Ticaret Sanayi Odasında birlik ve beraberlik üst düzeyde. ETSO Başkanımız ilimiz ticareti için gece gündüz çalışmaktadır. İlimizde yaşanan deprem ve pandemi süreci ilimiz ekonomisini olumsuz yönde etkiledi. Başkan Asilhan Arslan bu olumsuzlukları en asgariye indirmek için çalışmalarına devam ediyor. ETSO olarak ilimiz çok büyük projeler hazırlanıyor. Zamanı geldiği zaman yürürlüğe girecek. Ben, ETSO’da ilimiz için çalışan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.