DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

499,44

0,04%%
BİST 100

%
MÜSİAD’TAN 3 ÖNEMLİ PROJE

MÜSİAD’TAN 3 ÖNEMLİ PROJE

ABONE OL
4 Mayıs 2021 16:59
MÜSİAD’TAN 3 ÖNEMLİ PROJE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan oldu. Başkan Gürkan, Elazığ ve Türkiye ekonomisi hakkında bilgiler vererek Elazığ için 3 önemli proje hazırladıklarını ifade etti.

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, çok özel projelerini de gazetemiz Fırat’a aktardı. İşte Başkan Gürkan’ın açıklamalarının detayları…

“İLİMİZE GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ”

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, kendisini tanıtarak; “1973 yılında Kovancılarda doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kovancılar’da tamamladım. Fırat Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. 2000 yılında serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak ofisimi açtım. O gündem itibaren ilimizde mali müşavir olarak görev yapıyorum. Nasip oldu, 9 mart 2021 yılında yapılan MÜSİAD genel kurulunda üyelerimizin ve genel merkezimizin takdirleriyle İl Başkanlığı şahsıma tevdi edildi. İnşallah şehrimize güzel hizmetler yapmayı Rabbim bizlere nasip eder” dedi.

“YENİ PROJELERİMİZ VAR”

MÜSİAD’ın Türkiye genelinde saygın bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Başkan Tekin Gürkan; “Derneğimiz, 1990 yılında kurulmuştur. Bizim amacımız; şehrimizin; ben kültüründen biz kültürüne geçişini kolaylaştırmak, üyelerimizin ekonomik, sosyal gelişmesine katkı sağlamak, üyelerimize uluslar arası rekabet etme becerisi kazandırmak, şehrimizin ulusal ve uluslar arası pazarlarda aldığı payı artırılmasına katkı sunmak, şehrimizin daha yaşanılabilir olması için gereken kriterleri yerine getirmek, üyelerimizin ithalat ve ihracatlarının potansiyellerini arttırmak için destek vermek, üniversite ve sanayi işbirliğini aktif haline getirmek, üyelerimizin arasında ticareti geliştirmek için destek vermek istiyoruz. Aynı şekilde illerimizdeki şube bağlantılarını iyi kurup ticaretimizi geliştirmek gibi birçok projemiz olacak” dedi.

“1. PROJEMİZ; ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ MERKEZİ”

Başkan Gürkan, “Genel merkezimizin bizlere vermiş olduğu 3 önemli proje var. İnşallah, bu projeleri Elazığ’a kazandırmayı düşünüyoruz. İlk projemiz, Orta Ölçekli Sanayi Merkezi, Bu merkez 200 ile bin dönüm arasında olması planlanıyor. Orta Ölçekli Sanayi Merkezi’nde sanayi alanı var, üretim merkezleri var, ayrıca sosyal yaşam alanları olacak. Orta Ölçekli Sanayi Merkezi’nde; Teknik Meslek Liseleri, yurtlar, okul, cami, spor tesisleri olacak. Hem sanayinin hem de sosyal yaşamın olduğu bir OSB’yi kurmayı düşünüyoruz. Bu konuda girişimlere başladık. Özel İdare, Belediye Başkanımızla ve Valimizle görüştük nasip olursa yeri tespit eder etmez Elazığ’a Orta Ölçekli Sanayi Merkezi kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

“2. PROJEMİZ; KARAVAN PARK PROJESİ”

Başkan Gürkan, “Genel Merkezimizin bize kazandırmış olduğu Karavan Park Projesi var. Karavan Parkın, pandemi ile birlikte ciddi bir şekilde önemi arttı. Pandemi ile birlikte insanlarımızın seyahat alışkanlıkları değişkenlik gösterdi. MÜSİAD ve Turizm Bakanlığının ortak olduğu Karavan Park projesi için 38 ilde 90 bölgede çalışmalar yapıldı. Biz, bu projeye Elazığ’ı da aldık. Karavan Park projesine hemen çalışmasına başladık. Sivrice ve Gezin bölgesinde Özel İdaremizin alanları var. Biz gittik o alanları gezdik. Allah nasip ederse o alanlara Karavan Parkı kazandırmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“3. PROJEMİZ; AKILLI KENT TARIM PROJESİ”

Tekin Gürkan, “Üçüncü projemizde ‘Akıllı Kent Tarım Projesidir’ proje ile 40 yaş altı gençlerin kırsalda modern tarım yapması sağlamak istiyoruz. Sosyal yaşam alanlarının olduğu modern ve ileri teknolojinin kullanıldığı modern tarım yapılmasını istiyoruz. Bu proje ilgili çalışmalarımız var. Yer tespitiyle ilgili çalışmalarımız var. İnşallah bu projeyi de şehrimize kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

 “DEPREM VE PANDEMİ İŞ DÜNYASINI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Deprem ve pandemiden iş dünyasının olumsuz şekilde etkilendiğini ifade eden Başkan Gürkan; “Şehrimiz 24 Ocak 2020’de çok büyük bir deprem felaketiyle karşılaştı. Bu depremde vatandaşlarımız ve iş dünyası ciddi anlamda etkilendi. Ayrıca geçen yıl virüs salgını başladı. Bu iki olumsuzluğu yaşadık. Pandemi sürecini hâlâ yaşıyoruz. Deprem ve pandemi sürecinde iş dünyamız çok olumsuz durumlarla karşı karşıya kaldı. İş adamlarımız depremde işletmesini kaybetti, müşterisini kaybetti, birçoğu iş hacmini kaybetti” şeklinde görüş bildirdi.

“DESTEKLER YETERSİZ”

Başkan Gürkan; “Deprem ve pandemi nedeniyle Elazığ’da iş dünyasında sıkıntılar var. Bu olumsuz durumlar karşısında Devletimizin desteği var, bu destekler yeterli mi? Bence yetersiz… Kira desteği, kısa çalışma ödeneği gibi hükümetimizin desteği oldu bunlar yeterli değil. Biz, hükümetimizden ciddi destekler bekliyoruz. Biz de, MÜSİAD olarak; bu süreçte üyelerimizi ziyaret ederek sıkıntılarını dinleyerek hem destek olmak hem de, sıkıntılarını ilgili kurumlara aktarma konusunda ciddi gayretlerimiz ve çalışmalarımız oldu” dedi.

“KAPANMA DOĞRU AMA ESNAFA DESTEK VERİLMESİ LAZIM”

Başkan Gürkan; “Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla 17 gün tam kapanma sürecine girdik. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu virüs tüm Dünya’yı etkilediği gibi ülkemizi de etkiliyor. Vaka sayılarında artışlar oldu kapanma doğru ama bu kapanmada esnaflarımız ve iş dünyası çok etkileniyor. Ben bir mali müşavir olarak işletmelerin mali bilançolarına bakıyorum. Bu mali bilançolarda sıkıntılar var. Hizmet sektöründe ciddi sıkınlar var. Esnaflarımız, pandemi sürecinde işletmelerini açtılar kapattılar, işletmeler personellerini çıkardılar. Esnaflarımız bu süreçte zor durumdalar, BAĞ-KUR’unu, dükkân kirasını ödeyemiyor. Esnaflarımıza gerçekten destek verilmesi gerekiyor. Biz, MÜSİAD olarak hükümetimize taleplerimizi ilettik” dedi.

“İLİMİZ, 2. OSB İLE CİDDİ YATIRIMLAR ALACAK”

Başkan Gürkan; “Pandemi tüm kesimleri olumsuz şekilde etkiliyor ama biz sivil toplum kuruluşları olarak durmayacağız. Neticesinde hayat devam ediyor. Bizler

adımlar atıldı. İnşallah bu daha da ileri gider. OSB’mizde biliyorsunuz yeni alanlar kalmadı. İkinci OSB’nin ilimizde açılmasıyla yeni yatırımların şehrimize gelmesiyle ekonomimize ciddi bir destek olacağına düşünüyorum” dedi.

 “TURİSTLİK YERLERİMİZİ İYİ TANITAMIYORUZ”

Başkan Gürkan; “İlimize turist çekmek için Harput’umuzu, Hazar Gölümüzü, Golan Kaplıcalarımızı iyi tanıtmalıyız. Bu konuda çok eksiğimiz var. Şehrimize turist kazandırma konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Ama bu konuda Ticaret Sanayi Odamızın ve Belediyemizin ciddi çalışmaları olduğunu biliyorum. Bizlerin de bu konuda çalışmaları var. İleriye dönük güzel şeylerin olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“ÜYE SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ”

Başkan Gürkan, “Nasip olursa ben bunu kongremde de ifade ettim, üye sayımızı 100’ün üzerine çıkarmayı düşünüyorum. Biz genel merkez ağırlıklı bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bizim yıllık aidatlarımız var, genel merkezin kriterleri var, biz bu kriterler doğrultusunda üye kaydı yapıyoruz. Biz her başvuruna MÜSİAD’a üye etmiyoruz. MÜSİAD’ın bir vizyonu var bir misyonu var. Biz, yeni üyeler kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

“ESNAFLARIMIZIN CİDDİ SIKINTILARI VAR” 

Başkan Gürkan, “Son kapanma ile iş dünyası zor bir sürece girdi. Zor bir süreçten geçiyoruz. Esnaflarımızda ciddi sıkıntılar var. Esnaflarımız giderlerini ödeyemiyor. Devletimiz ilimizde yaşanan deprem sonrası esnaflarımız faizsiz kredi verdi. Ama esnafımız bu kredi kullandığında pandemi süreci yoktu. Devletimiz kredi ödemlerini acilen ertelemesi lazım. Çünkü esnafımız zor günler yaşıyor. Bu konuda her STK açıklama yapıyor ama bunu birlikte olarak güçlü bir şekilde dillendirmedik. Ticaret Odamızın öncülüğünde bütün STK’ların olduğu güçlü bir sesle bunu dillendirmemiz lazım. Bir yandan 17 gün işletmeleri kapatıyorsun sonra gel kredini öde söylüyorsun esnafımız nereden ödesin ticaret yapmadı ki ödesin. Esnafımız, bu süreçte nasıl BAĞKUR’unu, kirasını, işçi parasını, evinin giderlerini ve kredisini nasıl ödeyecek” dedi.

 “TÜM MÜSİAD ŞUBELERİ DESTEK GÖNDERDİ”

Başkan Gürkan, “24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde yaşanan deprem sonrası Türkiye’deki şubelerimiz, bizlerle irtibata geçip bizlere geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Sonrasında şubelerimizden yardım kolileri geldi ilimize, biz yardımları vatandaşlara ulaşması için gerekli çalışmaları yaptık” dedi.

 “HEYECANIMIZI YİTİRMEMİZ LAZIM”

Gürkan; “Biz, iş dünyası olarak heyecanımızı yetirmemiz lazım. Gayretli olmamız lazım. Bir birimize destek olmamız lazım. Biz MÜSİAD olarak projelerimizi bayram sonrası hızlı bir şekilde şehrimize kazandırmak için çalışmalarımıza başlayacağız. Bizler durmayacağız çalışacağız. Çünkü hayat devam ediyor. Pandemi biterse ilimizde güzel şeylerin olacağına eminim” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.