MEHTİ METİN

ABONE OL
29 Temmuz 2020 08:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelişen teknoloji ve yeniliklerin insanlığa huzur ve mutluluk yerine mutsuzluk ve yeni sorunlar getirdiği dönemleri yaşıyoruz. Her bir teknolojik ürün, insan hayatını kolaylaştırdığı kadar farklı noktalardan yıkıcı etkisini de gösteriyor ve çözülmesi zor küresel sorunları da beraberinde getiriyor.

10 yıl öncesine kadar olmayan ya da bu seviyeye çıkmayan sorunlar ve hastalıklar hızla artıyor ve o çok güvendiğimiz teknoloji, psikoloji ve tıp ilmi yetersiz kalabiliyor. Covid 19 virüsü de gösterdi ki ekonomisi ve sosyal yapısı ile dünyayı parmaklarıyla yöneten ve mazlum ülkelere diz çöktüren o koca koca ülkeler, gözle görünmeyen bir virüsün altında kaldılar ve resmen tükendiler.

Hem kendi halkına hem de tüm dünyaya rezil ve mahcup olan süper güçler de gördüler ki tüm maddi kazanımlar küçük bir virüs ile toza toprağa karışabiliyor.

Türkiye bu zorlu süreçte de hem kendi halkı hem de tüm insanlık için kolları sıvadı ve bu sınavdan yüzünün akıyla çıkmayı başardı. Pandemi süreci bir nebze ülkenin hedeflerine varmada bir inkıta oluştursa da yönetim de irade de boşluk kabul etmez dendi ve kalkınma ile sosyal ve kültürel konularda çalışmalara ara verilmedi.

Halkın beklentilerini her zaman öncelikleri olarak gören ve siyasi hayatındaki yürüyüşünü hep halkıyla birlikte yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi sürecindeki başarısını, 86 yıldan beri mahkûm ve mahpus olan Ayasofya’yı ibadete açarak taçlandırdı.

Öğrencilik yıllarında İzzetpaşa civarında sıklıkla karşılaştığımız ve oturup tatlı sohbetler ettiğimiz merhum Mehti Metin ismiyle maruf yarı velinin ağzından duymuştuk Ayasofya’yı. Tok sesi ve güncel olaylarla ilgili yorumlarının arasına mutlaka bu cümleyi sıkıştırırdı: “Yakın zamanda Ayasofya’yı ibadete açacağım. Ben imam olarak namaz kıldıracağım, Enver Demirbağ da müezzinlik yapacak”.

Ebediyete intikal eden ve birçok kimsenin yarı veli Mehti Metin sağlığında görmedi Ayasofya’nın açılışını ama o günkü duyguları ve bu konudaki aşkı ve hayalinin gerçekleştiği günü keşke görebilseydi.

Üzerinde birçok tartışmalar yapılsa, tarihçiler her zamanki gibi bir doğru etrafında ittifak etmese de bir gerçek vardı ki o da Ayasofya’nın camiden müzeye çevrilmesi ve ibadete kapalı olmasıydı.

Cami olarak açılmasını turizm ve maddi kazanç getiriyor diye yanlış bulan kesimlerin bu bakış açılarına saygı duymakla birlikte yapılan bir hakkın teslimi ve İstanbul’u fetheden Fatih’in vakfiyesindeki vasiyetini gecikmeli de olsa yerine getirmektir.

Halkın 86 yıllık rüyasının gerçekleştiği ana tanık olmak isteyen yüzbinlerin, Cuma namazı ile yapılan açılışa katılanların duyguları elbette kelimelerle ifade edilemeyecek kadar gurur ve mutluluk verici.

Birileri Cuma namazından sonra tek kullanımlık kâğıt seccadelerin henüz cemaat tamamen dağılmadan çektikleri görüntüleri yayınlayarak Müslümanların temizlik anlayışına gönderme yapmaya çalışsa da hem açılış hem de sonrasında İslam alemindeki yansımaları Osmanlı’nın torunları adına bizleri de mutlu kıldı.

Üzerine, özgür kalması ve cemaati ile buluşması için şiirler yazılan, nice ezgiler bestelenen ve birçok kitaplar yazılan Ayasofya, Fatih’in vasiyetine uygun olarak aslına döndü ve cami olarak vatandaşlarımızla buluştu.

Böylesine hasretle ve cami olarak açılışını beklediğimiz Ayasofya, dirayetli yöneticiler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tutumuyla tüm batı âleminin ve özellikle Yunanistan’ın küstahça tehditlerine rağmen açıldı.

Şimdi görev ve manevi sorumluluk bizlerde. Müze olarak hizmet sunmanın mahzunluğunu yaşayan Ayasofya’nın açılması için on yıllarca mücadele verdiğimiz kutsal mekânları mahzun bırakmama sırası bizde.

Açmak yetmemeli. Bu kutsal mabet 24 saat geride bıraktığı hüzün yıllarının acısını çıkarırcasına cemaatle şenlenmeli ve taçlanmalı. Hafta sonları hemen tüm İstanbul’da ikamet edenleri yolu bu mekâna ailece düşmeli. Vakit namazlarını mümkünse burada edaya gayret gösterilmeli.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.