MASUM DARBECİLER

MASUM DARBECİLER

ABONE OL
7 Nisan 2021 14:46
MASUM DARBECİLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gündem, 104 emekli amiralin gece yarısı Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve kanal İstanbul bildirisi etrafından gelişen tartışmalar.

Muhalefet, bildirinin masum bir uyarı ve tehlikeye dikkat çekmek amaçlı bir refleks olarak yorumlamakla kalmıyor, iktidarın bildiriyi gündem saptırma ve bundan siyasi rant elde etme olarak yorumluyor.

Kılıçdaroğlu; “Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır” derken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise “Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum” diyerek bildiriye destek veriyor.

Bazı siyasiler ise, “ama”lı ve “fakat”lı cümlelerle;  “biz de darbelere karşıyız ama iktidarın bu bildiri üzerinde tepinerek darbe riski devşirmesi de siyasi kurnazlık ve fırsatçılıktır” türü açıklamalarda bulunuyorlar.

Bu ülkede hangi cenahta siyaset yaparsa yapsın hemen herkesin darbeleri yaşadığı, yüzleştiği ya da yakın siyasi tarihten okuduğu kanısındayız.

Ülkemiz tarihinde bildirilerin, özellikle asker menşeli açıklamaların muhtıra niteliği taşıdığı ve darbe iması yaptığını bilmeyen yoktur.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 17-25 Aralık ve 15 Temmuzu yaşayan bir ülke olarak, emekli olmuş olsalar da 104 amiralin bir gece yarısı hükümeti tehdit eden ve hizaya çekip ayar vermeye çalışan bildirisine masumane bakmak ya bu ülkenin geçmişini bilmemek ya da bildiği halde saç taramaktır.

Bu bildiriye hükümet kanadından gelen tepkilere abartılı ve gündemi değiştirmenin fırsatı olarak bakmak ve meseleyi ”sofra”ya indirgemek bu ülkeyi demokrasi yoluyla yönetmeye aday ana muhalefetin genel başkanı için talihsizlik olmuştur.

Milli irade, siyasi partilerde kendini gösteren ve çoğunluğun tercihi ile yönetme yetkisi verilen siyasi oluşumlarda kendini gösterir.

Halkın çoğunluğunun tercihi ile iktidara gelip ülkeyi yöneten siyasi parti ya da partiler, halkın kendilerine emanet ettiği milli iradeye sahip çıkmak ve onu ne pahasına olursa olsun savunmak zorundadırlar.

Halkın, demokratik yolla iradesini teslim ettiği siyasi partilerin bu emanete sahip çıkmaması ve dayatmalara boyun eğer bir tavır içinde olmasıdır asıl tehlikeli olan. Halk, milli iradeye sahip çıkan siyasi misyonları her dönemde büyüterek yaşatmış, ancak şapkasını alıp kaçanları yokluğa mahkûm etmiştir.

Bugün milli irade, halkın demokratik tercihi ile seçilen ve ülkeyi yöneten Cumhur ittifakı ile ana muhalefeti temsil eden Millet ittifakının emanetine verilmiştir.

104 amiralin, darbe iması yapan bildirisine Cumhur İttifakının verdiği tepkinin aynısını Millet ittifakı da vermeliydi. Çünkü bildiri;  görüş bildirmekten ve uyarı yapmaktan çok farklı bir anlam taşımaktadır. Zira bu bildiride imzası olan amiraller birçok TV kanalı ya da basın yayın organlarında bu görüşlerini zaten dile getiriyorlardı. Kanal İstanbul ile Montrö Anlaşmasının riske edileceğini her fırsatta dile getiriyorlardı.

Bu görüşlerin bir bildiriye dönüşüm 104 amiralin imzasıyla ve bir gece yarısı basına servis edilmesi çok masum bir tavır olmadığı gibi düpedüz tehdittir, siyasetse ayar çekme gayret ve gafletidir.

Cumhur ittifakı mensubu siyasilerin ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bildiriye karşı dik duruşları ve bunu hadsizlik ve densizlik olarak addetmeleri, iradesini temsil ettikleri milletin duygularına tercüman olmuştur.

Demokrasinin ve milli iradenin tek sahibinin cumhur ittifakı olmasına karşın diğer siyasi parti ve oluşumların bildiriyle öne çıkan darbe imasına sessiz kalmaları ve hatta destekler bir tavır içinde olmaları, Türk demokrasisi için önemli bir açmazdır.

Bağımsızlığı ve milli iradesi elinden alınan bir ülkede, bu tepkileri abartılı ve gereksiz görmek, gündem değiştirmenin bir fırsatı olarak değerlendirmek başlı başına sakat bir görüşün yansımasıdır.

Bu bildiriyi, amirallerin milli hassasiyeti ve refleksi görmek, saflıktan öte Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde ifadesini bulan “müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler” cümlesinin muhatabı olmaktır ki bu durum Atatürk’ün varisleri iddiasındaki siyasi oluşumlara yakışmamıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.