Maden’de sular durulmuyor!

ABONE OL
4 Ekim 2019 18:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maden’de faaliyet gösteren maden işletmesinin ihmalinden kaynaklı doğal olmayan bir heyelan, restore bekleyen tescilli yapılar, afet bölgesi ilan edilen bölgede yaşayan halkın taşınması, taşınanların halen barınma yardımı alamaması gibi yerel basında başlayan ve ulusal medyaya yayılan haberlere bir yenisi daha eklendi. İddialara göre ilçede faaliyet gösteren maden işletmesinde çalışan işçilere ücretsiz izin almalarına yönelik baskı yapıldığı öne sürülüyor. Üstelik bu işçiler son birkaç aydan beri maaşlarını alamamışken… İşçiler ise korkularından seslerini duyuramadıklarını aktarıyorlar.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Son zamanlarda Maden ilçemizde sular durulmuyor. Maden’de doğal olmayan heyelanın müsebbibi bakır işletmesi olmasına rağmen, işletmenin;  yapılan yanlışlıkları düzeltme ve çözüm yoluna gitmesi, alması gereken tedbirleri alması beklenirken gelen haberler ise çarpıcı nitelikte…

İDDİALAR ŞU YÖNDE;  İŞÇİLER ÜCRETSİZ İZİNE AYRILMAYA ZORLANIYOR!

Geçtiğimiz aylarda Elazığ Valiliği tarafından Maden ilçemizde bulunan afete maruz alanlarda kalan 278 konut 232 iş yerinde tahliye işlemleri başlatıldı. Maden’de yaşanan doğal olmayan heyelan olayı krize dönüşmüşken Maden ilçesinden gelen haberler bir krizin daha yaşandığını ortaya koyuyor. Tüm yaşananlara rağmen önlem almayanİşletmenin, son birkaç aydan beri maaş alamayan işletmede çalışan işçileri ücretsiz izineayırdığı öne sürülüyor. Mağduriyet yaşayan işçiler kendilerine “Ücretsiz izine ayırıyorum sizleri… Tekrar ne zaman başlayacağınız da belli değil. İstemeyen çıkışını alabilir. Tazminatını almak isteyen mahkemeye başvurabilir” denildiğini iddia ediyorlar.

İDDİALAR BUNUNLA DA SINIRLI DEĞİL; 4 AYDAN BERİ MAAŞ ALAMADIKLARINI SÖYLÜYORLAR

Heyelanın hızlanmasında önemli role sahip olan pasanın-hafriyatın kaldırılmadıkça bu bölge Maden ilçesinin geri kalanı açısından da büyük tehdit olamaya devam edeceği ifade edilirken maden işletmesinin bu yönde bir iyileştirme çalışmasını ortaya koymazken şimdilerde fabrikada çalışan işçilerin ücretsiz izine ayırdığı ileri sürülüyor. İşçiler ise zaten maddi açıdan çok zor durumda olduklarını, 4 aydan beri maaş almadıklarını ifade ederek; kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde daha da zor duruma düşeceklerini, okula giden çocuklarının olduğunu, kirada oturduklarını ve büyük mağduriyet yaşadıklarını kaydediyorlar.Mağdur olan işçilerin istedikleri takdirde mahkemeye başvurabileceklerini aktaran işletme yetkililerinin bu söylemlerine karşılık işçiler ise mahkemeye başvurdukları takdirde bir kazanımlarının olmayacağını ifade ediyorlar. İşçiler, “İşletmeye açılan onlarca mahkeme varken bize sıra mı gelecek?  50 yılda bize anca sıra gelir? Zaten fabrikanın bizden istediği de bu” ifadelerinde bulundukları da bize gelen bilgiler arasında yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.