KÜSTÜM OYNAMIYORUM!

ABONE OL
12 Kasım 2020 07:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kent Güncesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instgram hesabı üzerinden istifa etmesine herkes farklı  yaklaştı. Kimileri için beklenen bir durum, kimileri için ise; olmaması gereken bir zaman diliminde aldığı bir karardı.

İstifanın gerekçesine dair sessiz sedasız yorumlarda bulunanlar da, gayet sesli bir şekilde istifanın nedeni şu ya da şundan sebep olmuştur diye çeşitli iddialar ortaya atanlar da oldu. İstifanın kabul edilmesini, istifanın gerekçesini konuşmak yerine Bakan Albayrak’ın istifasının şeklini de biraz konuşmalıyız galiba…

Bakan Albayrak’ın sosyal medya hesapları üzerinden istifa ettim demesi bir kere son derece yakışıksız bir durumdu.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir ara twitter hesabından görevini artık sürdürmeyeceğini ifade etmişti. Siyaseti iyi bilen devlet adamlarımızın ‘küstüm oynamıyorum  deme lüksü olmamalı…’ en azından küsmenin devletteki yolu bu olmamalı!

Hepimiz insanız, zaman zaman ileride bizleri sıkıntıya sokacak eylemlerde bulunabiliyoruz bulunmasına da devlette görevli bireylerin bu konuda çok daha fazla duygularını kontrol etmeleri ve soğukkanlı davranması gerekiyor.

Bu gibi durumlar devletin imajını sarsıyor.

Şimdi muhalefet kabinede görevli diğer isimlerin acaba hangi sosyal mecra hesaplarından istifa edip etmeyeceğini sorgulamakta.  Bu kozu muhalefetin ellerine verenler düşünsün! Muhalefet bu konuyu elbette gündemde tutacak!

Muhalefetin tek tepkisi sosyal mecralardan istifalarını duyuran Bakanlar da olmadı. Böylesi bir gelişme özelinde sessiz kaldıklarını düşündükleri bazı medya organlarını da eleştirdiler.  Oysa resmi bir açıklama yapılmadan kamuoyu net bir şekilde bilgilendirilemezdi. Ama yine de bazı yayım organları böyle bir gelişme var. Lakin bu konu özelinde ne bir yalanlama ne de bir doğrulama yok bilgileri ile ellerinden geldiğince kamuoyuna olan biteni lanse ettiler. Çünkü hassas bir görev ifa ediyoruz ve istifa onaylanmadan denilecek tek şey; Bakan Albayrak’ın şahsi sosyal medya hesabından böyle bir açıklama var ama bu açıklamaya ne bir yalanlama ne de bir doğrulama henüz yok kamuoyunu yanıltmadan, kamuoyunun bilgilendirilmesiydi. Bu mesleğin etik ilkelerini bilen meslektaşlarımızda nitekim bunu yaptı.

Bu konu özelinde konuşmaktan kaçınanlar da bu konu özelinde istifanın gerekçelerini kurgulamaya çalışan meslektaşlarımız da maalesef mesleğimizin etik çizgisine zarar verdiler. Basın mensuplarının görevi kamuoyunu objektif bir şekilde bilgilendirmektir. Ama her ne olursa olsun; bu mesleğin içinde olmayanların mesleği icra edenlerin temkinli olması gerektiğini anlamadan gelişi güzel genelleme yaparak, bütün bir basın camiasını zan altında bırakmalarını da doğru bulmuyorum.

Maksat bir siyasetçi olarak sadece gündemde kalmaksa çok daha çarpıcı gündem oluşturabilirsiniz. Keşke Bakan Albayrak’ın istifasını ve basın mensuplarının bu istifa karşısındaki tutumu noktasında kuru kalabalık gündemler oluşturmak dışında bir hareket geçseniz. Laf olsun torba dolsun diye konuşmasanız.

Depremlerin acısını hâlâ millet olarak iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde çürük bina yaparak insanların yuvalarını onlara tabut kılan sorumsuzların ne şekilde cezalandırılacağını gündeme taşısanız fena mı olur?

Yıldık, suni gündemlerde boğuluyor olmaktan!

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.