KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNE DAİR

ABONE OL
8 Mayıs 2018 16:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Annemin Düşleri kitabımın fuarlarda ve bir dizi etkinliklerde imza günü ve söyleşilerine davet edildiğim için bir ayağım sürekli il dışında oluyor.  İl dışında yaşayan  hemşehrilerimiz ile bir araya gelme fırsatları da yakaladığım bu seyahatlerimde en çok duyduğum sorular; Geçen yıl kitap fuarı yapıldı, bu yıl da yapılacak mı? Yapılacaksa tarihi ne zaman?

 

Bu suallere cevabım; geçen yıl fuara gelip yazarları ve stantları gezen Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz Bey, ilimiz yazarlarına armağan ettikleri standa gelmiş ve imzalı kitabımı alma nezaketi göstermiş, yerel ve görsel basının sorularını yanıtlarken aynen şu ifadeyi kullanmıştı diyorum: “Ben olduğum müddetçe kitap fuarı yapılacaktır.” Sayın Başkanım kitap sever dostlar, yazarlar, geçen yıl fuara katılan konuşma imkanı bulduğum yayınevi temsilci ve çalışanları öncelikle ilimizden çok güzel bir şekilde karşılandıklarını, ilimizdeki okurların ve ilimiz insanının naifliğine teşekkür edip tekrar gelecek miyiz diye merak ediyorlar.  2.Elazığ Kitap Fuarı’na ilişkin çalışmalar illaki başlamıştır. Çalışmalar ne durumda, tarihi netleşti mi? Basına bilgi verilebilir mi? En azından çok olmasa da ilimize gelmeyi amaçlayan insanlar ona göre plan programını yapma imkanına kavuşur.

 

Katılma arzusunda olan yayın evleri, STK temsilcilikleri kendi fuar takvimine almada  geç haberimiz oldu bahanesini üretmezler. İl dışında fuarlarda karşılaşıp hasbihal ettiğimiz şairlerin istisnasız tamamı Elazığ’dan geliyorum dediğimde ilk sordukları hal hatırdan sonra; Hazar Şiir Akşamları ne zaman yapılacak? Bu yıl kimin anısına düzenlenecek? Neden Türk dünyası ödülleri verilmiyor? gibi sorular oluyor. Bu sorulara maruz kalan bir birey olarak İl Kültür ve Turizm  Müdürümüz Ahmet Demirağ Bey’e bu yıl yapılırsa şayet 25. yapılmış olacak olan Hazar Şiir Akşamları çalışmalarını gerek bizler gerekse ülkemizdeki şairlerin ne zaman yapılacağı konusunda meraklarının olduğunu saygıyla iletmeyi ilimiz kültür sanatı için verilecek hiç bir görevden kaçınmayacak bir nefer olarak kendime verilen bir görev olarak görüyorum.  İlimizi  yurt dışında ki fuarlara taşıyıp layıkıyla birlik beraberlik içinde temsil eden yetkili kurumlarının ilimizin en üst markası olmuş olan “Hazar Şiir Akşamlarına” gereken ilgi ve alakayı esirgemeyeceklerine  inancım bakidir.

 

Çeyrek asırdır yapılan, ülkemizdeki bir çok şiir etkinliğine ilham kaynağı olmuş, Türki Cumhuriyetlere ve Balkanlara kadar ünü yayılan, bilinen takip edilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının sadece bir iki kurumun değil, kendisini Elazığlı sayan bütün hemşehrilerimizin sahiplenecek, elinden geleni esirgemeyeceği bir etkinlik olduğu bilincinin artık Elazığ için ne yaparım diyen can dostların kültür sanata gönül vermiş kişi ve STK  gönül dünyasına yerleşmiş olmasını umut ediyorum.  İlimizde ki Kültür Sanat Etkinliklerine zihin yoran, zerre kadar destek veren kurum kuruluş ve kültür sanat dostlarına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.