KÖYLER NEDEN HEP İHMAL EDİLİR?

KÖYLER NEDEN HEP İHMAL EDİLİR?

ABONE OL
8 Haziran 2021 17:10
KÖYLER NEDEN HEP İHMAL EDİLİR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlar; yaşadığı yerlerdeki insanların çığlıklarına kulak tıkayamaz.

İnsanlar; yaşadığı coğrafyanın, ikamet ettiği yerleşim yerinin sıkıntılarını gaile edinip çözüm için çareler aramak zorundadır.
İnsanlar; komşuluk ilişkilerini, başka insanlarla olan ilişkilerini saygı sevgi ve adalet çerçevesinde kurmayı öğrenmek zorundadır.

Ağırlıklı olarak köşemde kültür sanata dair kalem oynatsam da ara ara ilimizin sıkıntıları ve çocukluğumun gençliğe evrildiği dönem dönem ikamet ettiğim köylerimizin de tanık olduğum sorunlarını bu köşeden duyurmaya, çözümler aramaya çaba sarf ettim; etmeye de devam edeceğim.

Köylerimiz çok uzun yıllardır ihmal edilmenin bir sonucu olarak dertleri ile çoğu defa baş başa kalıyor. Kendi derdine kendi merhem olmaya çaba harcıyor.  Bunun temelinde zamanında yapılması gereken çalışmaların; vakti zamanında yapılmaması, bir nevi kulak ardı edilmesinde yattığını gözlemliyorum.

Geçen yazımda bahsettiğim deprem evlerinin hala yapılmamış olmasını biraz irdelersek: mevcut köylerimizin bina yapıları gerek ekonomik nedenler, gerekse coğrafi özellikler sonucunda derme çatma toprak evlerden ya da harcı çamurdan yapılmış taş evlerden oluşmaktadır. Daha evvelki depremler sonrası yetkililerden bu evlerin tasfiye edilip, yerine devlet koordinesinde betonarme depreme dayanıklı evler yapılıp bedeli karşılığında köylülerimizin hizmetine lütfedileceğiydi. Bunlar maalesef hep sloganda kaldı. Umut verildi, hayaller kuruldu o kadar. Sonuç orta şiddetteki bir depremle ilimizde 2000 civarında hanemiz oturulamayacak boyutta hasar aldı; içinde ikamet eden vatandaşlarımız mağdur ve devletimizden evlerinin bir an evvel yapılmasını bekliyor.  Elbetteki ulu devletimiz kimseyi evsiz bırakmaz.  ‘’Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz .’’ atasözü ulu devletimizin vatandaşlarının adaleti, refahı ve de sorunlarına çözüm bulması için görev verdiği insanlarımıza, vatandaşlarımızın kendisini temsil için onay verdiği milletin vekillerine bir hatırlatmadır.

Bugün ilimizde 7 şiddetindeki olası bir depremde yıkılacak ağır hasar görecek binlerce toprak ev ve ahır mevcut. Ne olacak bu evlerin hali diye düşünen yüzlerce köylülerimiz bizlere sorular sormakta. Olası bir deprem sonrası yıkılma tehlikesi olan bu evler olası bir deprem öncesi çelik konstrüksiyonlu konutlarla değil betonarme bodrum katı, ürettiğinden kışlığına ayırıp saklayabileceği kileri olan, çatısında enerjisini kendi üretebileceği güneş enerjisi dönüşüm sistemleri olan evler ile yenilenemez mi? Devletimizin bu evleri köylü vatandaşımıza yapıp taksitler halinde bedelini tahsil edebileceği bir düşünce bunu sahaya sürecek bürokrat, dillendirecek akil adamlarımız, binlerce bürokrata akıl sunan danışmanlarımız yok mu? Bu özelliklerini saydığım evleri yapacak müteahhitlerimiz mi yok?
Köylerimizin derdini gaile edinen siyasilerimiz,vekillerimiz mi yok?

Köylerimizin sadece derdi konut değil tatbikî. Mesela kendi köyümde sağlık ocağı var, lojmanı var lakin onlarca yıldır içinde ebe, hemşire yok. Neden niçin yok onu bilen köylülerimiz de yok? Beş tane köye hizmet veren bu sağlık ocağına hemşire atamak zor mu?  Kendi köyümdeki boş olan sağlık ocağı gibi kaç köyün sağlık ocağı boş onu bilen de yok? Köylülerin sağlığını düşünen birileri de yok. Bu arada hakkını yemeyelim, acil vakalarda 112 ambulansı anında geliyor. Ama bir pansuman için, bir dikiş aldırmak için, bir iğne yaptırmak için de ambulansı çağıramayız.

Lütfen köylerimizdeki sağlık ocakları hemşiresi olmadan ya da ebesi olmadan atıl halde kalmasın.

Bir başka sorunumuz ise yaz aylarında köylerimizde çıkan yangınlara müdahale.  Birkaç gün evvel köyümüzde çıkan yangına itfaiye aracı ve personeli gelmiştir. Lakin buradaki sorun merkezle ya da en yakın itfaiye merkezleri ile yerleşim yerleri arasındaki mesafeden kaynaklı itfaiyenin yangın mahallîne ulaşmasındaki zaman sorunu…

Acaba belediyelikten köy statüsüne düşen misal İçme, Yarımca, Gezin, Baltaşı vb yerlere birer itfaiye aracının bulunacağı 112 deki sistem gibi şube yapılamaz mı?

Köyümüz kırsalında çıkan yangında gelen cefakâr itfaiye personeline şuraya çık, şuradan su püskürt dediğimizde ‘’ abi bu araç arazi şartlarına uygun değil’’ demişti.  O zaman şu soru akıllara gelmekte; ilimizdeki itfaiye araçlarında, personelinde eksik mi var?

Devletimizin bürokratlarından ve sayın vekillerimizden istirhamım köylerimizi, köylerde yaşanılan sıkıntılarımızı biraz daha fazla gündemlerinde tutup kalıcı ve ivedi çözümler üretmeleridir.

Köylerimizin mevcut sıkıntılarını dile getirmeye devam edeceğim. Sizler sağlıcakla kalın dostlar…

 

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Mehmet Uz

    Siz Türkiyenin ne kadar Merkeziyetci oldugunu yansitiyorsunuz.Ebe yi Köylüler arasindaki Insanlarimizi yetistirip Özel Ebe Evi ve Saglik ocagiacilabilir.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.