“KOOPERATİFİMİZİ TEK BAŞIMIZA DEĞİL, ORTAKLARIMIZLA YÖNETECEĞİZ”

“KOOPERATİFİMİZİ TEK BAŞIMIZA DEĞİL, ORTAKLARIMIZLA YÖNETECEĞİZ”

ABONE OL
23 Şubat 2021 15:27
“KOOPERATİFİMİZİ TEK BAŞIMIZA DEĞİL, ORTAKLARIMIZLA YÖNETECEĞİZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan oldu. Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan, kooperatif başkanı olmaları takdirde,  hiç bir zaman esnaf ve sanatkârların işini zorlaştırmayacaklarını ifade ederek;  “Biz, Allah nasip ederse kazanırsak kooperatifimizi tek başımıza değil, ortaklarımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

 

 

Haber: Cemil İZGİ/ ÖZEL

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan oldu. İşte Doğan’ın açıklamalarının detayları…

“ESNAFLARIMIZLA İÇ İÇE OLDUM”

Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan; “Elazığ doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimi Elazığ’da tamamladım. Üniversite eğitimi Anadolu Üniversitesi bağlı Kütahya İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladım. Elazığ insanı ve Elazığ çocuğuyum. 29 yıl kamu bankası görevinde bulundum. Görev yaptığım sürecinde sürekli olarak ekonomimizin temel taşı olan esnaf ve sanatkarlarımız iç içe oldum. Esnaflarımızla birlikte yol yürüdük. Onlara destek verdik. Son olarak da 7-8 aydır da öğrenci taşımacılığı işi yapıyoruz” dedi.

“AMACIMIZ HİZMET SUNMAK”***

Doğan; “Adaylık açıklamamızı yaptığımızda da söyledik, amacımız Elazığlı esnaf ve sanatkarlarımıza iyi hizmetler sunmak olduğunu ve şeffaf ve katılımcı ortak bir akıl hareket etmektir dedik. Yenilikçi bir yönetim anlayışı ile esnaf odası başkanlarıyla kuracağımız diyaloglarla ve yapacağımız istişarelerle esnafımızın her türlü sorun ve ihtiyaçlarını çözüm sağlayacağımızı açıklamıştık” ifadelerine yer verdi.

“KOOPERATİFİMİZİ ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ”

Başkan Adayı Doğan; “Biz şunu söylüyoruz, az olsun benim olsun değil çok olsun hepimizin olsun söylüyoruz. Hiç bir zaman esnaf ve sanatkârlarımızın işini zorlaştırmayacağız, kolaylaştıracağız. Devletimizin tanıdığı tüm imkânları esnaf ve sanatkarlarımızın hizmetine sunacağız ve onların yanında olacağız. Biz, Allah nasip ederse kazanırsak kooperatifimizi tek başımıza değil, ortaklarımızla ve esnaf ve sanatkarlarımızla birlikte yöneteceğiz. Zaman zaman ortaklarımızla yapacağımız toplantılarla sorunlara çözüm yolu bulacağız” dedi.

“AMACIMIZ, ESNAFIMIZA HİZMET ETMEK”

Ahmet Doğan; “Ben neden kooperatif başkanlığına aday oldum. Ben bu işe yabancı birisi değilim. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza düşük faizle kredi kullanılması için TESKOMB’a bağlı kooperatifler aracılığıyla esnaflarımıza düşük kredilerden faydalanması amaçlanmıştır. Bunu yaparken de bir kamu bankası olan Halkbank görevlendirilmiştir. Biz de 29 yıl bu kredilerin verildiği bu bankada çalıştık. Görev yaptığımız yerlerde sürekli olarak esnaflarımızla iç içe olduk. Esnafımıza hizmet ettik. Allah nasip ederse bundan sonraki süreçte de kooperatif başkanı olarak esnafımıza hizmet edeceğiz” dedi.

“MEVZUATTA BOĞMAYACAĞIZ”***

Esnafları fazla mevzuata boğmayacaklarını ifade eden Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan, “Esnaflarımızla iletişim ağı kurarak otomasyon sistemi ile anında esnafımızı bilgilendirme yapacağız. Kredi dosyalarında zorluk çıkarmayacağız. Bu işi basite indireceğiz. İlimizdeki oda temsilcileriyle birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARI YERİNDE DİNLEYECEĞİZ”***

Doğan; “Biz adaylığımızı açıkladıktan sonra esnaf ziyaretlerine başlamadan önce oda başkanlarını ziyaret ettik. İlimiz merkezdeki oda başkanlarının büyük bir kısmını ziyaret ettik. Bundan sonraki süreçte esnaflarımızı ziyaret ederek onların sorunlarını ve taleplerini yerinde dinleyeceğiz” şeklinde konuşarak, yapacaklarını aktardı.

“HEM MEVZUATI BİLİYORUZ HEM DE ESNAFIMIZI TANIYORUZ” ***

Ahmet Doğan; “Esnaf ve Kefalet Kooperatifi kredi kullandırmıyor. Kooperatifler, esnaf sicile kayıtlı esnaflarımıza kredinin kullandırılmasına bir araçtır. Kooperatifler, esnaf ve bankayı buluşturuyor. Ama asıl işini yapan bankadır. Biz, o bankada 29 yıl çalıştığımız için hem süreci biliyoruz hem mevzuatı biliyoruz hem de esnafımızı tanıyoruz. Biz, bu işlere yabancı değiliz. Biz bankacılıkta 29 yıl kazandığımız bilgi ve birikimi esnaflarımıza yansıtmaya çalışacağız” dedi.

“ESNAFIN TAMAMI KREDİLERDEN FAYDALANAMADI”***

Doğan; “İlimizde yaşamış olduğumuz deprem sonrası ve pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız çok büyük sıkıntılar yaşadı. Burada insanlarımızın aklına gelen tek şey finanstı. Finans en düşük maliyetle çözeceği yer neresidir kooperatiflerdi. Elazığ geneli ve ilçelerimiz dâhil 18 bin civarında esnaf ve sanatkarımız var ama bakıldığında merkezde 15 bin civarında esnafımız var. Esnaf ve sanatkarlarımızın tamamı deprem sürecinde faizsiz kredilerden faydalanamadı ayrıca pandemi sürecinde verilen faizli kredilerden faydalanabildi mi esnafımızın tamamı faydalanamadı. Elazığ’da üç kooperatif olmamız bir avantajdı ama siz krediyle esnafı buluşturamadığında siz hizmet etmiş olamazsınız. Bugün bu ortamda esnafa destek veremediğiniz zaman kooperatifin anlamı yok” dedi.

“KOOPERATİFLER AİLE ŞİRKETİ DEĞİLDİR”***

Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan, “Esnaf ve sanatkarlarımızın şunu iyi bilmesi lazım. Kooperatifler bir aile şirketi değildir. Bir şahıs işletmesi değildir. Bir kişiye ait işyeri değildir. Tamamen esnaf ve sanatkarların hizmetinde olan bir kuruluştur. Esnaflara kredi verilirken ayrım yapılması mümkün değildir. Böyle bir ayrım yapamazsınız. Sadece kredi verirken yasal süreçleri var o şartları taşıdıktan sonra esnaf sicile kayıtlı olduktan sonra her esnaf ve sanatkarımıza krediden faydalanması gerekir. Kooperatiflerin esnaf ayrımı yapması mümkün olamaz” dedi.

“ESNAFLAR, KOOPERATİFLERİN ORTAĞIDIR”****

Başkan Adayı Doğan; “Esnaf bankada müşteri, kooperatifte ise değil ortaktır. O kooperatife kayıtlı her esnaf o kooperatifin ortağıdır. Biz adaylığımızı açıkladığımızda söylediğimiz gibi kooperatifimizi ortaklarımızla birlikte yöneteceğimizi söylemiştik. Biz, o göreve geldiğimizde ömür boyu başkanlık yapmayacağız. Söylüyoruz, biz geldiğimizde iki dönem başkanlık yapacağız bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaparız ondan sonra alttan gelen genç arkadaşlara görevi teslim ederiz. Orası kooperatif yönetiminin değil tamamen ortaklarınındır. Esnaf ve sanatkarların hizmet yeridir” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ ESNAFININ YÜZDE 50’Sİ KREDİDEN FAYDALANMADI”***

Elazığ Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Ahmet Doğan, “Elazığ merkez ve ilçelerle birlikte bizim esnaf sayımız 17bin 500 civarındadır. Harput Esnaf ve Kredi Kooperatifi Başkanı konuşurken benim 4bin tane üyem var söylüyor. Elazığ Esnaf ve Kredi Kooperatifine baktığımızda bin 300 civarında üyesi var, Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin bin civarında üyesi var. Krediden faydalanan esnafları topladığında 6 bin civarında esnafımızın bu kredilerden faydalandığını görüyorsunuz. Toplamda esnaf sicile kayıtlı ilçelerde dahil 18 bin civarındadır. Esnafımızın yüzde 50’si kredilerden faydalanmamıştır. Kaldı ki kooperatiflerin dışında bankalardan kredi çeken esnafımız var. Bu da bin 300 – bin 400 civarındadır. Bankadan çekilen kredi ile kooperatifte çekilen kredi arasında farklar var. Bankanın pandemi nedeniyle vermiş olduğu kredilerin vadeleri 36 ayı geçmiyor. Halbuki kooperatiflerimiz esnafımızı bankaya göndermeseydi krediyi kooperatiflerde kullandırsaydı esnafımızı krediyi 60 ay vadeli kullanacaktı” diyerek sözlerini noktaladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.