KADIN İSTERSE!!!

KADIN İSTERSE!!!

ABONE OL
7 Mart 2021 18:41
KADIN İSTERSE!!!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınlar günbegün erkek arkadaşları, eşleri veya ailelerindeki bir erkek üyenin şiddetine maruz kalıyor. Bu gün, 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, güçlü ve başarılı kadınların daha da anımsanması gereken bir gün; kadınların gücünü göstermek ve bu çetrefilli soruna son vermek için! Kadınlar tüm olumsuzluklara rağmen çalışma alanlarını her geçen gün genişletiyor. Üretimde, bilimde, kültür ve sanatta, cephede üstün başarılar elde eden kadınlar, toplumsal hayatın tüm alanlarında başarıyla görev yapıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde başarı dolu hikâyesini gazetemizle paylaşan Samiye Genç’in hikâyesi ‘Kadın İsterse’ dedirten ve şiddete uğrayan tüm kadınlara umut ışığı olacak türden… 29 Ekimde, 29 kadın el ele, gönül gönüle verip, ülkemizin en yaşlı nüfusuna sahip Ağın ilçemizde, Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurarak; hem ilçe ekonomisine katkı sağlayıp; hem para hem özgüven kazandılar. Bakalım Samiye Genç, kadınlara ilham veren başarı hikâyesinde bizlere neler anlatıyor?

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

8 Mart Günü ülkemizde her yıl kutlanmakta. Dünya Kadınlar Günü denilince birçok insan, bugünün kadınların ne kadar değerli canlılar olduğunu belirtme ve onları yüceltme amacı taşıdığını düşünmektedir. Oysaki tam tersi, bugün kadınların kendilerini “ikinci sınıf insan” kalıbından çıkarma çabasını temsil etmektedir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, yapılan tanımlamalardan çok daha fazlasını ifade etmektedir.  Dışarıdan bakıldığında toplumdaki farkındalık artmış gibi görünse de gösterilen ve gerçekte olan her zaman aynı mıdır? Kadının toplum içindeki konumunun iyileştirilmesi yönündeki tüm çabalara rağmen, istatistikler, kadın olmanın zorluğunu belgeliyor. Ülkemiz, bu yıl da cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularında iç açıcı bir tablo sergilemedi. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye, 153 ülke arasında 130. sırada bulunuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar günü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların kazanımlarının kutlandığı, cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratma ve harekete geçme çağrılarının yapıldığı gün. Ancak, kadınlar bir 8 Mart’ı daha, kadın cinayetlerinin son bulması, istihdamdan eğitime fırsat eşitliği sağlanması talepleriyle kutluyor.

“ŞİDDETE KARŞI YARDIM ELİ ARAYAN KADINLAR ARTIYOR”

KADINLARI, ERKEK ŞİDDETİNE KARŞI KORUMAKLA YÜKÜMLÜ OLAN DEVLETİN, VERİ VE BİLGİ PAYLAŞIMINDA ŞEFFAF DAVRANMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ…

Türkiye’de ve dünyada ne yazık ki kadına şiddet sorunu bitmek bilmiyor. Şiddete karşı yardım eli arayan kadınlar ise her geçen gün artıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporunun verilerine göre, 2018 yılında 440, 2019 yılında 474 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 2020’de öldürülen 300 kadının 180’i kendi evinde öldürüldü.  Resmi rakamlar ise biraz farklı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “6284 kanun kapsamındaki kadın cinayetlerinde 2019’da maalesef 336, 2020 yılında ise 266 kadın hayatını kaybetti. Geçen yıla oranla yüzde 21 düştü” dedi. Ancak kadın cinayeti verilerini basına yansıdığı kadarıyla toplamaya çalışan kadın örgütlerine göre bu sayılar gerçeği yansıtmaktan uzak. Kadın hakları savunucularına göre; kadınları, erkek şiddetine karşı korumakla yükümlü olan devletin veri ve bilgi paylaşımında şeffaf davranması oldukça önemli.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE EN SIK KARŞILAŞILAN SORUNLARDAN BİRİ CEZASIZLIK!

Kadına yönelik şiddetle mücadelede en sık karşılaşılan sorunlardan biri de cezasızlık. Şiddet suçunu işleyen failler ya hiç cezalandırılmıyor ya da haksız tahrik ve iyi hal indirimi gibi bahanelerle cezaları indiriliyor, affediliyor. Verilen cezalar kolaylıkla para cezasına çevriliyor. Bu durumun sonucu olarak erkekler cezasızlıktan güç alıyor, “nasıl olsa bana bir şey olmaz” diyerek kadınlara şiddet uygulamaya devam ediyorlar.

SAMİYE GENÇ, İLİMİZDE İLK KADIN KOOPERATİFİNİ KURMAYI BAŞARDI!***

Kadınlara uygulanan şiddet maalesef gün geçtikçe artıyor ancak başarılı kadın hikâyeleri de var. Samiye Genç de ilerici bir kadın ve Ağın ilçemizde yaşayan kadınların önünü açarak, adeta ilçe kadınlarının hayatlarını değiştirdi ve kadın dayanışması ile Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurdu. Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Samiye Genç, hayallerini gerçekleştirerek kadın kooperatifi kurmayı başardı. Ağın Kadınları Tarımsal Kalkına Kooperatifi, hem üretiyor, hem de Ağınlı kadınlara ekmek kapısı oluyor. Uzun yıllar zabıt katipliği yapıp emekli olan ardından Ağın’a yerleşen Samiye Genç, öncü olduğu ilimizin ilk kadın kooperatifi olma özelliğini taşıyan kooperatifte kadınlar, yöremize özgü organik ürünlerin satışını yaparak, hem ilçe tanıtımına hem de aile bütçelerine katkı sağlamayı başardı. Tam bir kadın dayanışması ile üretime devam ediyorlar.

“KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE, TOPLUMUN HER KESİMİNDEN DESTEKLENMELİ”***

“BİZİM MÜCADELEMİZ HEP DEVAM EDECEK”

“TEK KANATLI KELEBEK UÇABİLİR Mİ? KADIN, TOPLUMUN DİĞER YARISI…”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Samiye Genç’in şiddete uğrayan tüm kadınlara umut ışığı olacak ve ‘Kadın İsterse’ dedirten türden başarı hikâyesini siz okurlarımızla paylaşmak istedik.  Kendisi ile  yaptığımız söyleşide sözlerine M. Kemal Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir” sözünü anımsatarak başlayan  Başkan Samiye Genç; “Tek kanatlı kelebek uçabilir mi? Kadın, toplumun diğer yarısı… Kelebeğin kanatlarından birisi… Kadın, toplumların bazısında varsıl, bazısında biraz görünür olan, çoğunlukla yok sayılan, ancak kaybedildiğinde değeri fark edilen kâinatın en güçlü yaratılanı… O nedenle varsıl da olsa; yok sayılsa da o, hep üzerine düşen görevleri eksiksiz yapmaya ve çoğu yerde ve zamanda sesini bile yükseltmeden üzerine düşenden fazlasını yapmaya gayret edenlerdir. Bu nedenledir ki fiziksel gücü olanların kadınlara şiddeti hiç bitmedi. Kadınların gücünün farkında olan eğitimli, eğitimsiz erkek cinsinin kadınlara olan şiddet eğilimlerinin önü alınamadı. Kadınlar gününün oluşması da bir fabrikada çalışan kadınların haklarını istemeleri nedeniyle yakılarak öldürülmeleridir. Kadına olan her türlü şiddet, günümüzde de kadınlarımızın öldürülmeleriyle artarak devam ediyor. Kadına şiddetle mücadele toplumun her kesiminden desteklenirse başarılı olabilir. Bizim mücadelemiz hep devam edecek” dedi.

“ÜLKEMİZDE KADINLARIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK VE EKONOMİK ÖZGÜRLÜKLERİNİN OLMAMASI”

Ülkemizdeki kadınların en büyük sorunu nedir? Diye kendisine yönelttiğimiz sorumuzu yanıtlayan Genç; “Ülkemizde kadınlarımızın en büyük sorunu işsizlik ve ekonomik özgürlüklerinin olmaması. Evlerinden çıkıp çalışmalarına fırsat verilmemesi ve siyasette, ticarette hep ikici planda bırakılmalarıdır” diye konuştu.

“BU YOL ÖNÜ GÖRÜNMEYEN; ENGELLERLE DOLU, ZOR BİR YOLDU; ‘BAŞARAMAZLAR’ DİYENLER ÇOKTU”***

Genç; sözlerinin devamında; “Kadınları anlatmak için kelimeler, günler, sayfalar yetmeyeceği için ben sadece bölgemizde olan kadınları anlatmakla yetineceğim” dedi ve örnek başarı hikâyesini anlattı: “Kadınlar, bizim kadınlarımız… Gücünü topraktan alan, toprak kadar verimli, toprak kadar üretken, toprak kadar cömert, toprak kadar vefalı kadınlarımız; Ağınlı kadınlarımız… ‘Başarabilir miyim?’ diye çok düşündüm. Üç yıl önce Ağın’a yerleştikten sonra,  kadın arkadaşlarımla ilk karşılaşmamda başarabileceğimizi anladım. Elbette çok zordu. Engeller vardı ancak kadınlar isteyince her şey kolay olurdu. Ben kendimde inanılmaz bir güç hissediyorum. Bu güç bütün kadınlarda var. Bizler bir araya gelip ‘üreteceğiz ve ürettiklerimizi paraya dönüştüreceğiz’ diyerek yola çıktık. Bu yol önü görünmeyen, engellerle dolu zor bir yoldu. ‘Başaramazlar’ diyenler çoğunluktaydı. Ancak bizler 28 kadın arkadaşımız el ele gönül gönüle verip çalışmaya koyulduk. Hepimizin ev işleri, bahçe işleri, kimimizin yaşlı anne babasının bakım işleri, çocukların ve torunların sorumluluğunun yanı sıra kooperatifimiz için çalışmak emek vermek oldukça zordu. Ama o kadar da zevkli” İfadelerinde bulundu.

“DOĞU ANADOLU’NUN EN KÜÇÜK İLÇELERİNDEN BİRİNDE;  BİRLİKTE ÜRETMEYİ, BİRLİKTE TÖKEZLEYİP, BİRLİKTE AYAĞA KALKMAYI BAŞARDIK”***

Genç; “Başarabildik mi? Evet başardık. Bizler Doğu Anadolu’nun en küçük ilçelerinden birinde bir araya gelmeyi, birlikte üretmeyi, paylaşmayı, birlikte tökezleyip, birlikte ayağa kalkmayı başardık. Başarının kriterleri elbette farklıdır. Kadınların bu bölgede evlerinden çıkıp çalışmaları, üretmeleri ve bunu paraya dönüştürmelerinin başarı olduğunu düşünüyorum. Bunu gerçekleştirmemizdeki en büyük etken ilçemizin aydın yapısıdır. Öncelikle eşlerimize ve bizlere maddi, manevi destek olan Ağın’da ve Ağın dışında yaşayan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“AĞIN’IN EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILAR SAĞLADIK”

“MUTLU KADIN, MUTLU TOPLUM DEMEKTİR”***

“Kadınlar isterse üstesinden gelemeyecekleri iş yoktur” diye konuşan Başkan Samiye Genç; dayanışmanın önemine vurgu yaparak; “Bizler 28 kadın arkadaşımızla bir araya gelerek birlikten kuvvet doğduğunu, birlikte çalışmanın keyfini, değerini ve kazancını gördük. Bunu resmiyete dönüştürmek için bir kooperatif kurduk. Hem üretiyoruz, hem de sosyalleşerek kendimiz için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kooperatifimize üye kadınlarımızın üretip satışa sunduğumuz ürünlerin haricinde Ağın’da ve köylerindeki diğer kadınlarımız da ürünlerini getirerek “bizim ürünlerimizi de satar mısınız?” dediklerinde; Ağın’da böyle bir girişimin ne kadar doğru olduğunu anladık. Ağın’da ve köylerinde üretilen ürünleri pazarlayamadıklarını gördük. Kooperatifimizde onların da ürünlerini pazarlayıp sattık. Ağın’ın ekonomisine ciddi katkılar sağladık. Tabi aile ekonomisine de büyük katkı sağlamış olduk. Kadınlarımızın emekleri, karşılığını buldu. Var olan özgüvenleri daha da gelişti. Sosyal faaliyetlerimiz nedeniyle mutlu kadınlar oluştu. Mutlu kadın demek, mutlu toplum demektir. Bizler çalışarak birlikte üreterek mutlu toplumlar oluşturmaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN GENÇ’TEN TEŞEKKÜR:..

Başkan Genç, girişimlerinin başarıya ulaşmasında kendilerinin yanlarında olup, destek verenleri de unutmayarak; “Tabi bunları tek başımıza yapmıyoruz. Öncelikle eşlerimize ve bizlere maddi, manevi destek olan Ağın’da ve Ağın dışında yaşayan (Cezmi Güner Omay paşamız, Talat Uzunoğlu, Cem Korkmaz, Mehmet Çakmak, Ali Gençosman) hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bu girişimimize destek ve yanımızda yakınımızda olan Ağın Kaymakamımız Sayın Neslihan Kısa, Ağın İlçe Tarım Müdürümüz, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Asilhan Arslan, İl Genel Meclis Üyelerimiz, İl Tarım Müdürlüğümüz ve diğer kurumlarımıza da minnet duygularımızla teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HAYALİM; ELAZIĞ’IMIZ VE AĞIN’IMIZIN ADININ DUYURULMASI…”

“AMACIMIZ, HER NEREDE OLURSA OLSUN KADINLARIMIZIN ÜRETİME KATKI SAĞLAMALARI”***

Genç, sözlerinin sonunda kadının gücüne dikkat çekerek; “Kadınlar isterse başarırlar” dedi ve “Biz Ağınlı kadınlar, çalışmalarımıza kendimizi geliştirerek, yeni üretimler yaparak yolumuza devam edeceğiz.  Benim hayalim bu küçük ilçede genç nüfusun çoğalması, Ağın Leblebisinin ve Ağın Bademinin dünya çapında bilinir olması, Elazığ’ımız ve Ağın’ımızın adının duyurulmasıdır.  Bizim amacımız, her nerede olursa olsun kadınlarımızın üretime katkı sağlamaları ve kendi sosyal güvencelerini ekonomik özgürlüklerini elde etmelerine örnek olmaktır.  Kadınlar isterse başarırlar. Kadınların özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir dünya olması dileğimle, tüm emekçi kadınların Kadınlar Günü kutlu olsun” İfadelerinde bulundu.

HİÇBİR ÇİÇEK BUKETİ, KADINA DESTEĞİN YERİNİ TUTAMAZ***

Fırat gazetesi olarak; Mao Zedong’un “Kadın göğün yarısıdır.” cümlesini hatırlatarak; aslında sevginin, şefkatin ve hoşgörünün kaynağı olan kadınlar, göğün tamamıdır, eğer gözlerini kapatırsa karanlık çöker, gözlerini açarsa güneş gülümser yeryüzüne. Tarihte, kadın ne zaman aydınlanmışsa, topluluk çağ açmıştır. Tarihin ilerici kadınlarının aydınlık yüzü, yeryüzünde özgürlüğün güneşi olarak var oldu ve hep öyle var olacak” diyoruz. Aynı zamanda, hepimizin bildiği gibi ülkemiz, çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçte, yaşadığımız pek çok sorunumuzun yanında bir de kadın cinayetleri, kadına uygulanan şiddet, kadınların eğitimi, kadın istihdamının azaltılması, yasal çerçevede olmasa bile kültürel düzeyde kadının ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesi gibi sayısız sorunlarımız mevcut. Dünyada kadın cinayetlerinin en çok arttığı ülkelerden biri olan ülkemizde bu sorunun neden ve sonuçları üzerinde ciddiyetle durulmalı ve bu kadın cinayetleri sorununa mutlaka kalıcı çözümler getirilmelidir. Kadınlarına toplumsal yaşamın her alanında özgür ve eşit yaşama koşulları sağlayamayan toplumlar, az gelişmişlik zincirlerinden asla kurtulamazlar. Gelişmiş, çağdaş ve uygar bir toplum haline gelemezler. Tüm kadın sorunlarının çözüldüğü ve kadınlarımızın her yönüyle mutlu olduğu günlerin özlemiyle; yaşamlarını yitiren kadınlarımızı bir kez daha anıyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Unutmayalım ki; hiçbir çiçek buketi, kadına desteğin yerini tutamaz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.