İNSAN DENEN CANAVAR

İNSAN DENEN CANAVAR

ABONE OL
3 Ağustos 2021 13:53
İNSAN DENEN CANAVAR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Ne Afrika’da arayın dünyanın en vahşisini, ne de Amazon’da… Ne okyanusun derinliklerinde arayın, ne de uçsuz bucaksız Büyük Sahra’da. Ne kutuplarda arayın, ne de steplerde. Ne yılana kızın vahşi diye, ne de timsaha. Ne aslana tavır koyun, ne de kaplana. Ne kartala küsün, ne doğana.

Dünyanın en tehlikeli canlısıdır. İki ayaklıdır, pençeleri yoktur bilinen, dişleri iri değildir düşünülen, salyalı da değildir ağzı o kadar! Ama çok tehlikeli bir zekası vardı görünen. Atom yahut nükleer bomba yapıp dünyayı cehenneme çevirecek kadar tehlikelidir. Eli silahlı, aklı bombalı, kalbi mayınlıdır. Yer yer şefkat ve vicdan belirse de kalbi tamamen zulüm, fesat ve fecaatle doludur. Dişlerinde sarımtırak bir gülümseme, gözlerinde eleğimsağma bir gülüş vardır.

Çok tehlikeliydi çok! Fikirleri, hisleri, dostluğu, arkadaşlığı, varlığı… Bu tehlikeli canlının hemcinslerinden biri duvara çiş etti, ertesi gün duvara şu yazıldı “Buraya çiş eden hayvandır.” diye. Oysa hayvanın aklı yoktu, bunun vardı. Ona hayvan demek inanın hayvana hakaretti. Başka biri çimlere bastı, ertesi gün bir levha dikildi çimlerin üstüne “Çimlere basmayınız.” diye. Kurallara uyduğu falan yoktu. Kuralsızlık onun kuralıydı. Bir diğeri, engelliler için yapılmış olan kaldırımı işgal etti aracıyla.  Başka biri, yeni dikilmiş fidanı çekip aldı kökünden. Biri sokak lambasına taş attı. Biri şebeke suyuyla arabasını yıkadı. Biri diğerinin rengini sorguladı. Biri diğerinin inancını eleştirdi ve biri kalkıp ülkeyi bölmeye çalıştı. Biri kalkıp arabaları yaktı, biri okulu, biri ormanı. Biri ambulansa ateş açtı. Biri kalktı kendini patlattı kalabalığın içinde. Biri kalktı küfretti.

Biri kalkıp tecavüz etti.

Köpeğe kuduz, kediye nankör, kurda canavar, aslana vahşi derken bin defa düşünün bundan sonra.

Çok tehlikeliydi çok, eşi benzeri yoktu. Dünya onlar için bir av sahnesiydi. Kendileri aslan, gerisi ceylandı. Kendileri ateş, gerisi samandı. Kendileri iğne, gerisi balondu. Dünyanın en vahşisiydi esasen.

Siz sırtlana laf sokmayın, çıyana hor bakmayın, yılana kızmayın, köpeğe taş atmayın, baykuşa uğursuz diye bakmayın. Onlar sadece savunmada karakterlerini gösterirler. Durup dururken kimseye karışmazlar ama bu gelip size bulaşır “Bana yan baktın.” diye. “Niye güldün?” diye celallenir. Yani bir bela gibi gelip sizi bulur. “Git, Allah’ından bul!” dersiniz ama gitmez. Yapışkandır sümüklü böcek gibi, saldırgandır kuduz köpek gibi, sinsidir akrep gibi.

Söz verir tutmaz. Yüzünüze över, arkanızda söver. Kuyu kazmada mahirdir, hile yapmada üstattır. Toplum halinde yaşayanı da var, bireysel takılanı da. Psikopat olanı da çok, sakin olanı da. Beyazı da var, siyahı da. Serti de var, yumuşağı da. Başka hiçbir canlıya benzemez ki bunu da istemez.

Makama kurulduğu vakit bütün büyük dağları ben yarattım edasıyla hareket eder. Sarhoş olduğunda içinde saklı kalmış ne varsa kusmuk kusmuk döker. Ağzı küfürlüdür, fırsatını buldu mu sayıp döker en yakın arkadaşına dahi. Menfaati oldu mu ondan kralı yoktur yalaka davranmada. Maskeleri hazırdır her kılıkta. Yere tükürür, çöp atar sokağa. Yıkar,  kırar, döker. Ne varsa olumsuz olan onu yapar. Yabandır, yavandır. Eğitimle daha tehlikeli hale gelir. Bencilliği çok, şefkati yoktur.  Caddede dolanır, kaldırımda, sokakta, çarşıda, pazarda uluorta… Kafası sanki saksıda… Kuşlara taş atar,  kedileri kovalar, köpeklere küfreder. Hemcinsine asılır,  karşı cinse saldırır.

Dünyanın en vahşisi belgesellerde izledikleriniz değildir. Dağda gördükleriniz, yabanda denk geldikleriniz hiç değildir. Onlar toplumun içindedir; yüz yüze olduğunuz, göz göze geldiğinizdir.

“İnsan” denen bu canavarı tanıdınız değil mi? Haber bültenlerinde ne yaptıkları ortada, gazete sayfalarında. Çarşıda, pazarda müşahede ediyorsunuz mutlaka.

Rabbim karşınıza eşrefi mahlukatı çıkarsın, esfele-i safilin’i değil!

Duam budur insanlığa.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.