“İLİMİZ, ULUSLARARASI BİR HÜVİYET KAZANMALI!”

“İLİMİZ, ULUSLARARASI BİR HÜVİYET KAZANMALI!”

ABONE OL
3 Ağustos 2021 16:33
“İLİMİZ, ULUSLARARASI BİR HÜVİYET KAZANMALI!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harput- Der Başkanı Prof. Dr. Eyüp Bağcı; “Öncelikle yurdumuzun değişik yerlerinde çıkan orman yangınları bizi yasa ve üzüntüye boğmuştur. Bu bağlamda yurdumuza, milletimize geçmiş olsun diyor, Vefat edenlere de Allah’ tan rahmet diliyorum. Bu gibi afetler, bize doğadaki oluşumların meydana gelmesinin yüzlerce, binlerce yıl aldığını, bu doğal ve tarihi yapıların korunmasının oldukça zor olduğunu, günümüze kadar gelebilen bu doğal varlıkların büyük tarihsel olaylara maruz kaldığı, ülkelerin ve bölgelerin yaşayan hafızası olduğu gerçeğini tekrar hatırlatmıştır. 4000 yıllık kadim bir tarih ve kültüre sahip Harput’un Dünya Mirası listesine alınması çalışmaları ve UNESCO süreci bu gibi doğal ve tarihi yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında büyük bir şans ve imkan olduğu gerçeğini bariz bir şekilde ortaya koymuştur” diyerek iş birliği ile Harput’un UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girebileceğini ifade ederek, ilimize uluslararası bir hüviyet kazandırmamız gerektiğini kaydetti.

 

Açıklamasını sürdüren Başkan Bağcı
“Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için işbirliğini sağlamak amacıyla Unesco tarafından ‘Dünya kültürel ve doğal mirasının korunmasına dair sözleşme’  imzalamış birçok ülke gibi Türkiye’ de; bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesine 19 adet varlığımızın alınmasını sağlamış ve en son Göbeklitepe (Urfa, 2018) ve Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya, 2021) kabul edilmiştir. Dünyada Ocak 2021 itibariyle 167 ülkede 869’u kültürel, 213’ü doğal ve 39’u karma olmak üzere bin 121 alan UNESCO listesinde yer almaktadır. Listelenen alanlar bazı koşullar altında Dünya Miras Fonu’ndan para ve destek alabilmektedir” dedi.

“KALICI LİSTE İÇİN ÇALIŞILMALI!”

“2018 yılında Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Vakfı ve diğer paydaşların yoğun çabasıyla, Harput, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınmış ve Harput’ un kalıcı listeye alınması ile ilgili bir dizi çalışmanın başlatılması gerekliliği ilgili ve sorumlu kurumlara bildirilmiştir” diyen Bağcı; “Ne yazık ki o günden bugüne kadar Harput’ un UNESCO süreci ile ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığı; bununla ilgili olarak kamuoyunda ciddi bir beklenti olmasına rağmen hiçbir çalışma olmaması önemli bir beklentiyi boşa çıkarmıştır. Özellikle Malatya Aslantepe höyüğünün kalıcı listeye alınması haberi tüm Harput ve Elazığ severleri hem üzmüş hem de ümitlendirmiştir. Harput’ un boynu bükük kalması ve istenilen şartları yerine getirememenin üzüntüsü kamuoyunda oluşmuş ve özellikle bu konuda görevli kurumlar olan Elazığ belediyesi ve Valiliği’nden kalıcı listeye alınması irade ve çalışması beklenmektedir. Ankara’ da Elazığ’ ın gelişmesi ve kültür ve tanıtımına katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Elazığ Vakfı’ Başkanı Sayın Mehmet Çağlar ve yönetiminin serzenişte bulunan son açıklamaları gerçekten ciddiye alınması gereken bir konudur. Geçici listeye alınmasında büyük emek vermiş Başkan Mehmet Çağlar, İrfan Yurten vd. yönetimdeki arkadaşlar, 3 yıldır herhangi bir gelişme olmaması ve bir arpa boyu yol alınmaması ve üstelik hiç gündemde tutulmaması sitemlerini haklı görmekte ve Harput Der olarak bizim de ciddi takip etmemize rağmen, herhangi bir netice alamamış olmamız, verilen emeklerin boşa gittiği endişesi ve üzüntüsünü doğurmuştur” dedi.

“EMEKLER BOŞA GİTMESİN!”

“İlimiz uluslararası bir hüviyet kazanmalı” diyen Bağcı; “Elazığ Vakfı’nın tüm STK’ ları şehrin duyarsızlığına karşı tepki göstermeye çağrısına Harput Der olarak konu ile ilgili STK’ larla cevap verdiğimizi ve konunun muhatabı Elazığ Belediyesi ve Valiliğini Harput’ un UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listeye alınması noktasında kaldığımız noktadan devam etmeye çağırıyoruz. Biz ve diğer paydaşlarımızın Harput’ un ve ilimizin uluslararası bir hüviyet kazanması tarih ve kültürünün dünya mirası listelerine girmesi, Harput’un tarihi bellek ve kültürüyle tanınır ve ziyaret edilebilir, kültürel mirasın yaşatıldığı bir yer olarak kabul görmesi bağlamında UNESCO süreci çok önemlidir. Harput bölgemizin incisi, tarihsel ve kültürel varlığımızın en önemli yaşayan şahididir. Korunarak sürdürülebilir kullanımı ve bölge ekonomisine katkı sağlaması noktasında önemli bir cazibe merkezidir. Unesco süreci Harput ve Elazığ için büyük bir şans olmakla beraber bunu Elazığ’ın benimsemesi, istemesi ve kalıcı listeye girmek için gerekenleri yerine getirmesi gerekiyor. Elazığ kamuoyu ayrıca; Harput’ un bölge için ne kadar önemli olduğunu ve yaşatılması gereken bir tarih olduğunun farkında olmakla beraber UNESCO sürecinin sağlayacağı turist akını, ekonomik gelişme, rekreasyon ve restitüsyon çalışmalarının getireceği canlılığı da arzulamaktadır. Harput Yönetim Planı başta olmak üzere, Harput ve yakın çevresinin imar planının hazırlanması, otopark ve temizlik sorunlarının giderilmesi, haftalık yerel pazarların kurulma gerekliliği; Harput Kalesi’nin en azından kısmen restorasyonu biten birkaç bölümünün turizme açılması ve tanıtımlarla desteklenmesi; yarım kalan ve projelendirilmesi yapılan tarihi hamam, cami ve kiliselerin restorasyonun projelendirilmesi ve yapılması gibi planlamalar Harput’ u gerçek bir cazibe merkezi haline getirecek ve UNESCO kalıcı Listesi’nde doğal yerini bulduracaktır.  Valiliğimiz ve Belediyemiz ve genç çalışkan başkanından ümitvar olan Elazığ ve Harput halkı ve sevenleri kısa süre içerisinde Harput’ un UNESCO Kalıcı Listeye alınması için kamuoyunun bu haklı sesine kulak vereceğini ve ciddi bir ekiple süreci tekrar ve yeniden başlatacağını ümit ve umutla beklemekteyiz.  UNESCO Geçici Listesine girmeyi hak etmiş Harput; bu şansını iyi değerlendiremez ve kullanamazsa, zannımızca ilgili ve muhatap hiçbir kimse böyle büyük bir vebalin altına girmek istemez” diyerek açıklamasını tamamladı.  (Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.