İKİ KALEM VE İKİ ÖNEMLİ YAZAR; LÜTFİ PARLAK VE NEVZAT ÜLGER

 İKİ KALEM VE İKİ ÖNEMLİ YAZAR; LÜTFİ PARLAK VE NEVZAT ÜLGER

ABONE OL
9 Haziran 2021 16:54
 İKİ KALEM VE İKİ ÖNEMLİ YAZAR; LÜTFİ PARLAK VE NEVZAT ÜLGER
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hasbihâl                                                  

Bu şehirde yaprak kımıldamıyor ama bu şehrin yetiştirdiği sanatkârları, yazarları, şairleri ve gönül adamları içimizi ferahlatıyor.

İçimizi ferahlatanlardan biriside eğitimci, araştırmacı yazar Lütfi Parlak.

Lütfü Parlak lise müdürlüğünden emekli önemli bir şahsiyet.

1955 Elazığ Helezür (Kavallı) köyünde dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ ve Diyarbakır’da tamamladı.

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünü bitirdi. Aynı yıl öğretmen olarak Elazığ Lisesi’ne atandı. Yedek subay olarak tamamladığı askerlik hizmetinden sonra Uşak Esme Lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandı.

Çeşitli il ve ilçelerde Edebiyat öğretmenliği ve müdürlük yaptı.2003 yılında Elazığ Lisesi müdürlüğüne atandı ve 2007 yılında emekli oldu.

***

Lütfi Parlak “Unumu eledim eleğimi astım” demedi. Her alanda kariyerine devam etti. Bu şehrin tanıtımı için dağ bayır demeden dolaştı. Tarihi zenginliklerimizi gün yüzüne çıkardı.

Evli ve üç çocuk babası olan Lütfi Parlak’la birlikte uzun yıllar Nurhak gazetesinde köşe yazdık.

Lütfi Parlak, düzgün hitabetiyle onlarca televizyon programı yaptı.  Onun yaptığı bir programa bir gün ben de konuk olmuştum. Bana “Şükrü Bey sizin basılı eserleriniz var mı?” Diye bir soru sordu o zamanlar ben “Azap Yolu” şiir kitabımı henüz yayınlanmamıştım; heyecanıma kapılarak “Hayır ben kitapsızım” dedim gülüştük.

Tabi eser denilince akıllara ilk önce Lütfi Parlak gelir. O, ha bire eser üzerine eserler üretir. Sorar, araştırır ve yazar.

Onun bu güne kadar;

Yukarı Fırat’ta tarihi eserler (Araştırma ve inceleme)

Behramoğlu Balak (Tarihi roman)

Genç Osman (Tarihi roman)

Sudan Gelen (Tarihi roman)

Deli Dumrul (Tarihi roman)

Harput’lu Zöhre (Roman)

Nasıralı Meryem Oğlu İsa (Tarihi roman)

Gibi biri birinden değerli ve önemli eserler üretmiştir.

Eserleri 250-300 sahifeden ibaret doyurucu ve geniş özetli eserlerdir.

Bu eserleri okuyucuları arasında oldukça benimsenen ve aranan eserler arasında yerini almıştır.

Lütfi Parlak İmam Hatip kökenli olduğu için dini bilgileri yüksek olan birisidir ve o benim şıhımdır. Ben bilmediklerimi ondan sorar ondan öğrenirim.

Bir başka şıhım daha var ki oda bu şehirde uzun zaman bürokratlık yapmış bir değerimiz Eğitimci- Siyasetçi ve Yazar Nevzat Ülger’dir.

NEVZAT ÜLGER

Nevzat Ülger 1950 yılında Elazığ’da doğdu.

Öğretmen okulunu bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Daha sonra iktisat fakültesini bitirdi. On yıl Fırat Üniversitesinde idari kadroda, on yıl da bir kamu iktisadi kuruluşunda görev yaptı. Bir kamu kuruluşunda müdür yardımcısı iken emekliye ayrıldı.

Daha sonra bazı sanayi kuruluşlarında Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bunun yanında bir sivil toplum kuruluşunda da  “Ekonomi Danışmanlığı” yaptı.

Boş durmayı sevmeyen ve asla da boş durmayan Nevzat Ülger, çok güçlü bir hafızaya sahiptir… Yıllar öncesinde yaşanılan bir hadiseyi bu gün yaşanmış gibi hatırlaması onun en önemli bir özelliğidir. Onun bu özelliği yazı hayatında da önemli bir yer tutmaktadır.

Nevzat ülger çok okuyan çok araştıran bir yapıya sahiptir. Araştırır, bulur, inceler ve yazar. Bu alışkanlığı onu gazeteciliğe yönlendirir ve çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazmanın yanında hemen hemen her sene bir kitap yayınlama başarısını gösterir. Onlarca televizyon programlarına katılır. Eskilerin değimi ile hoş sohbettir, sevilir, sayılır, fikirlerine ve düşüncelerine önem verilir.

Bu kez bana imzalayarak lütfettiği TOPLUM EKONOMİ Ve yatırımın faizsiz kredi ile finansmanı başlıklı kitabından söz edeceğim.

Nevzat Ülger çok iyi bir ekonomisttir.

Bu güne kadar yazdığı onlarca eserde bu tezimizi doğrulamaktadır.

Onun eserlerine baktığımızda;

Kalkınma Yolunda Bir Şehir (Elazığ 2000)

Türkiye’de Siyaset ve İktisat  (2003)

İslam Tarihinde İktisadi Olaylar (2009)

Osmanlının İktisat Mantığı (2013)

Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce (2015)

Elazığ’a Değer Katanlar (1) (2019)

 

Bilim ve Düşüncede Doğu ve Batı (2019

Elazığ’a Değer Katanlar (2) (2019)

Elazığ-Türkiye ve Dünya Ekseninde Ticaret ve Sanayi (2019)

***

İşte benim bu iki değerli üstadım, geçen hafta bana son kitaplarını lütfettiler. Onların varlıklarıyla onların bu şehir adına ürettikleri ile gururlanan bir kişi olarak bu değerli yazarlarımızı bu gün sayfama konuk ettim.

Umarım beğenirsiniz.

Her iki üstadıma da bundan sonraki hayatlarında başarılar, sağlık ve esenlikler diliyorum.

İyi ki varlar.

***///***

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.