“HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEK YANLIŞ!”

ABONE OL
21 Şubat 2020 18:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem köylerimizde de ağır hasara yol açtı. Sadece can kayıpları olmadı çok ciddi maddi hasarda meydana geldi.   Köylerdeki evlerle birlikte ahırlarda yıkıldı ve yıkımlar sırasında hayvan varlıklarımızda zarar gördü. Biz de hayvancılık sektörünün uğradığı zararı ve bu zararın ne şekilde kapatılacağını Elazığ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ümit Fırat Turan ile konuştuk. Başkan Turan,  hayvancılık sektörünün depremden ciddi yara almadığını; depremden dolayı 32 büyükbaş hayvanın telef olduğunu bakanlığın hemen 80 büyükbaş hayvanı teslim ettiğine açıklık getirdi. Ayrıca Başkan Turan, vatandaşın da birbirine yardımcı olması gerektiğine değinerek; “Her şeyin devletten beklenmesi yanlış” diyerek ahırı hasarlı olmayanların,  diğer hayvan sahiplerine bu konuda yardımcı olması gerektiğini ifade etti. Turan, hayvancılık sektörünün iyileştirilmesi adına yapılacaklara da açıklık getirmeyi ihmal etmedi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN/ ÖZEL

Depremin yaraları hızlı bir şekilde devlet ve millet birlikteliği sayesinde sarılmaya çalışılıyor.  Deprem sadece kent merkezimizde değil, köylerimizde de hem can kaybına hem de ağır maddi hasarlara neden oldu. Köylerde sadece evler değil hayvan barınakları da yıkıldı. Yıkılan barınaklar altında kalan hayvan varlıklarımızın bir kısmı da maalesef telef oldu.  Hayvancılık sektörü son yıllarda zaten ağır aksak ilerlerken depremden de ağır bir hasar daha aldı. Bizde bu sektörün canlandırılması adına ne gibi şeylerin yapılması gerektiğini Elazığ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ümit Fırat Turan ile konuştuk.  İşte Başkan Turan’ın görüşlerinin detayları…

“HAYVANLARIN BARINMA ALANINDA SIKINTILAR ORTAYA ÇIKTI”***

Elazığ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ümit Fırat Turan, “Şehir merkezinde zaten hayvancılık  yok. Köylerimizdeki en büyük sıkıntımız;  hayvancılık yapan işletme sahiplerinin işletmelerinin zarar görmesi ve bunlara ağır hasarlı raporlar verilmesi gibi sorunlar oldu.  Bazı işletmelerde evlerinin altındaydı. Ahır gibi yapılardan bahsediyorum bunlarda ya evlerinin altında kaldı ya da evlere yıkım kararı çıktığı için onlar da yıkılacak oldu. Şimdi haliyle hayvanların nerede barınacağı ciddi bir sorun olarak karşımıza çıktı” dedi.

“GELİŞİ GÜZEL HAYVANLARI BİR YERE GÖTÜREMEZSİNİZ!”***

İnsanlara barınacak alan bulmanın daha kolay olduğuna vurgu yapan Başkan Turan, “Evi zarar görmeyen konu komşu depremzede komşusuna evini açabilir ama öyle gelişi güzel hayvanları bir yere götüremezsiniz. Tarım İl Müdürlüğü ve AFAD ortaklaşa hayvan çadırı verdiler depremden zarar gören hayvan sahiplerine; hayvanlarını soğuktan koruyabilsinler şeklinde bunlar dağıtıldı. Lakin bu da pek yeterli değil” dedi.

“İNSANLARIMIZA YARDIM ELİ UZATMALIYIZ!”***

Her şeyin devletten beklenmesinin yanlış olduğunu kaydeden ve topluma da bir mesaj veren Başkan Turan, “Mesela devletin verdiği hibeler ile yapılan fakat şimdi boş olan çok sayıda ahırlar var. Bunları ahırları yıkılan ya da ahırı ağır hasar alan kişilerle görüşerek onların hayvan varlıklarını pek tabi buralara yerleştirebiliriz. Köylerimizdeki insanlara yardım elin uzatmalıyız” dedi.

“İNSANLARIMIZ BİRAZ ÖZVERİDE BULUNMALI!”

Sözlerini sürdüren Başkan Turan,  “ Benim evim de depremden ağır hasar aldı ve yıkılacak boşalttım ama ahırımız bir zarar görmedi ve depremde ahırları zarar gören birkaç üyemize ahırımı kullanabileceklerini söyledim. Bu şekilde birbirimize yardımcı olmalıyız ve her şeyi devletten beklememeliyiz. Buna devlette yetişemez, millette. İnsanlarımız biraz özveride bulunarak depremin izleri silinmeli” dedi.

“YENİ AHIRLARDA HASAR YOK!”***

Depremde 32 adet büyükbaş hayvanın telef olduğuna da açıklık getiren Başkan Turan, “Telef olan bu hayvanların yerine vatandaş 80 adet hayvan gönderdi. Bu mağduriyet fazlası ile giderildi” diyerek depremden önce de hayvancılığın ağır hasar almış olduğunu belirten Turan, “Şu an Elazığ’ımızın köylerinde hayvancılık yapanlar; büyük işletmelerin %90’nına yakın Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu hibelerden yararlanarak, yeni ahırlar yaptılar. Bu ahırlarda zaten hasar yok. Evinde üç ya da beş adet hayvan varlığı olan küçük hayvan işletmeleri zarar gördü. Bunun da hayvancılık sektörümüze ciddi bir zararı yok” ifadelerini kullandı.

“HAYVANCILIĞIN KÖTÜ ETKİLENECEĞİNİ ZANNETMİYORUM!”

Turan, “ Şu anda hayvancılık işi ile uğraşanlara; hayvan yemi konusunda sıkıntı yaşamasınlar denilerek saman desteği de sağlandı. Depremden zarar görmüş hayvan sahiplerine, üyelerimize gelin dilediğiniz kadar saman verelim size dedik. Götürüp hayvanlarına baksınlar istedik. Öyle abartmaya gerek yok. Hayvancılığımızın da kötü etkileneceğini zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.

“BİR İNEK YERİNE ÜÇ İNEK TESLİM EDİLDİ”***

Kesime giden pek hayvanımız olmadığının da altını çizen Turan; “Sadece 32 büyükbaşımız telef oldu onun yerine de 80 adet hayvan dağıtımı zaten yapıldı. Yani bir ineği ölene üç inek teslim edildi. Daha ne olsun. Bizim 7 yüz aktif üyemiz var. Kentimizde ise; bin 400 kişi civarında büyükbaş hayvancılık işiyle uğraşıyor” dedi.

“SÜT PARA EDERSE; HAYVANCILIK DEVAM EDER!”***

Hayvancılık sektörünün zarar görmeyeceğini aktardınız ama süt ürünlerinde bir sıkıntı bizleri bekler mi? Dememiz üzerine de Turan; “ Hayvancılık yapan bir işletmenin geliri süttür. Süt para eder ve süt değeri ile satılırsa; hayvancılık işi ile uğraşanlarda hayvanlarına yaptıkları masrafları çıkartır ve hayvancılığa devam eder. Bizim Elazığ’daki en büyük sorunumuz; üreticinin sütünü değerinde satamamasıdır” dedi.

“KİMSE KAZANÇ SAĞLAYAMADIĞI İŞİ SÜRDÜRMEZ!”

Artık pek fazla hayvancılık yapılmadığına da dikkat çeken Turan, “ Geçtiğimiz yıl benim ahırımda 30 hayvan vardı. Şimdi ise; hayvan sayım 20’ye düştü. Ben bunu resmi toplantılarda söylüyorum. Ben küçülmeye çalışıyorum. Çünkü masrafları karşılayamıyorum. Hayvancılığın ayakta kalması adına; sütün değerinde satılması lazım. Kimse kazanç sağlayamadığı işi devam ettirmek istemez” dedi.

“KANGREN OLAN BU SORUN KÖKÜNDEN ÇÖZÜLMELİ!”***

Yıllardan beri hayvancılığın sürmesi adına yapılacaklara açıklık getirmeye çalıştığını kaydeden Başkan Turan; “ Hayvancılığın devam etmesi küçük işletmeler kanalıyla olacağını dile getiriyorum. Bu bir sosyal politikadır. İnsanlarımız hayvancılıktan para kazanamadığı için köylerini terk edip, şehirlere göç ediyorlar. Şehre gelen insanlar ne yapacak? Bu insanlar şehre geldiğinde de iş bulamadı. Devletin artık daha bu işe köklü bir çözüme giderek, kangren olan bu sorunu kökünden halletmesi lazım” dedi.

“KÖYLER GÜZELLEŞTİRİLMELİ!”

Köylerin güzelleştirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Turan; “ Köylerin altyapısı geliştirilmeli Köylerdeki evler özelikle meraların ve mezraların yaşanabilir bir hâle getirilmesi lazım. İşte o zaman insanlar köylere gider ve hayvancılık yapar. Bizler dağlarımızdaki otların kibrit çöpü ile yanmasını seyretmemeli, bu otları hayvanlarımıza yedirip, sonrasında da hayvanlarımızın etinden ve sütünden faydalanmalıyız    “ diyerek sözlerini tamamladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.