Hemşehrimiz İlhan, Elazığ’da Ramazanı Anlattı

Hemşehrimiz İlhan, Elazığ’da Ramazanı Anlattı

ABONE OL
1 Mayıs 2021 16:23
Hemşehrimiz İlhan, Elazığ’da Ramazanı Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Çaydaçıra Aylık Kültür Ve Sanat Dergisi Mayıs ayı konuğu oldu.

 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çaydaçıra Aylık Kültür ve Sanat Dergisinin Mayıs ayı konuğu olduğunu duyurdu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘’ bu bayramda memlekete gidemeyecek, sıla özlemi geçemeyecek olsa da, Elazığ’ı geleneklerimizi bir güzel andık.’’ İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ramazan ayını Elazığ’da geçirmenin ayrı bir güzel olduğunu çocukluğunda yaşadığı ramazan ve bayram sevincini şu sözlerle aktardı;

‘’Bizle birlikte aynı apartmanda halamlar, amcamlar hep bir aradaydık zöhürü birlikte yapardık. İftara ise hep bir arada ezanın okunmasını bekler ve orucumuzu açardık. Bayram sabahının coşkusunu sanırım başka bir yerde yaşayamıyorum.’’

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ‘’Çocukluğum Elazığ’da geçti. İlkokulu Atatürk ilkokulunda başladım, sonrasında da Elazığ’dan kopamadım ve Ramazan aylarının bir bölümünü de olsa Elazığ’da geçirmeye gayret gösterdim. Bunun en büyük sebebi kültürel değerlerimizi yaşamak ve yaşatmaktır. İlk aklıma gelen yarım tuttuğum oruçlardı. Biliyorsunuz çocuklarımızın başlangıç esnasında alışmasına katkı sağlayacak oruçlar benim unutamadığım ve ilk aklıma gelen güzel günlerdi. Birde rahmetli babamla Şehit İlhanlar Caddesi üzerinde yer alan pideciden aldığımız sıcak pideler ise yine unutamadığım güzel anlardı. Bizle birlikte aynı apartmanda halamlar, amcamlar hep bir aradaydık zöhürü birlikte yapardık. İftara ise hep bir arada ezanın okunmasını bekler ve orucumuzu açardık. Bayram sabahının coşkusunu sanırım başka bir yerde yaşayamıyorum.’’ İfadelerini kullanarak çocukluğuna duyduğu özlemi dile getirdi.

Şuan yaşamını Ankara’da sürdüren Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan gelenek ve göreneklerine bağlı bir yapıda yaşamaya gayret ettiğinin altını çizerek ‘’ Elazığ’daki gibi annem ve kız kardeşim ile aynı apartmanda oturuyoruz. Kültürel geleneklerimizi yaşamaya çalışıyoruz. Burada eşimiz dostumuz çok, kültür derneklerimiz var onlarla birlikte olmayı gönlümüz istese de maalesef ilerimizin yoğunluğu buna müsaade etmiyor. ‘’ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.