HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI’NDAN NEDEN VAZGEÇTİK?

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI’NDAN NEDEN VAZGEÇTİK?

ABONE OL
25 Şubat 2021 15:02
HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI’NDAN NEDEN VAZGEÇTİK?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazar şiir akşamları uluslararası bir hüviyet kazanmış iken, devam ettirmekten neden vazgeçtik?

Elazığ’da 1992 yılında başlatılan ve 2017 yılında 24’üncüsü gerçekleştirilen “Uluslararası Hazar Şiir Akşamları” (UHŞA) Türk dünyası edebiyatseverlerinin yakından izlediği ve tanıdığı uluslararası bir faaliyettir.

Bugüne kadar Elazığ’ da yapılan tek festival hüviyetindeki “Hazar Şiir Akşamları” nın (HŞA) ilki 1992 yılında yapılmış ve bundan sonraki 23 faaliyet de ulusal ve uluslararası düzeyde Türk kültürüne hizmet etmiş, yaşayan ya da vefat etmiş şahsiyetlerin anısına düzenlenmiştir.

UHŞA’ na başta Türkiye olmak üzere, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Irak, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Pakistan ve Gürcistan gibi birçok bölge ve ülkeden önemli yazar ve şairler katılmıştır.

DÜZENLENEN HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI

Düzenlenen etkinliklerin kronolojik sıralaması şu şekildedir.

1.Fırat Şiir Akşamları adı ile 5 Aralık 1992 tarihinde Fikret MEMİŞOĞLU anısına düzenlenmiştir.

2.17-19 Aralık 1993 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Fırat şiir akşamları, Niyazi Yıldırım GENÇOSMANOĞLU ve Cenani DÖKMECİ anısına düzenlenmiştir.

3.Etkinliğin ismi “Hazar Şiir Akşamları” olarak değiştirilmiş ve 3’ncü kez İshak Sunguroğlu anısına düzenlenmiştir.

4.Hazar Şiir Akşamları, 30 MAYIS- 2 HAZİRAN 1996’da ELAZIĞ’ da düzenlenmiştir.
5.Hazar Şiir Akşamları 14-16 HAZİRAN 1997 tarihinde düzenlenmiştir.
6.Hazar Şiir ve Musiki Akşamları, 26-28 HAZİRAN 1998 yılında ELAZIĞ’ ın SİVRİCE ilçesinde düzenlenmiştir.

7.Hazar Şiir ve Musiki Akşamları, 25-27 HAZİRAN 1999’da “Harputlu Şair Hacı Hayri Bey” anısına düzenlenmiştir.

8.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 13-15 HAZİRAN 2000 yılında Fethi GEMUHLUOĞLU anısına düzenlenmiştir.

9.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 27-28 EYLÜL 2001 yılında “Ahmet KABAKLI” anısına düzenlenmiştir.

10.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 27-28 EYLÜL 2002 ELAZIĞ-SİVRİCE’ de düzenlenmiştir.

11.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları “küçük Hazar’dan büyük Hazar” a taşınarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ de gerçekleştirilmiştir.
12. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları 23-25 EYLÜL 2004 yılında Nüzhed Dede anısına ELAZIĞ-SİVRİCE’ de düzenlemiştir.

13.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 23-24 EYLÜL 2005 Elmas YILDIRIM anısına ELAZIĞ’ da düzenlenmiştir.

14.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 20-22 EYLÜL 2006 Mağcan CUMABAY anısına ELAZIĞ-SİVRİCE’ de düzenlenmiştir.
15.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 25-27 EKİM 2007 Cengiz AYTMATOV onuruna Elazığ’da düzenlenmiştir.

16.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 6-8 KASIM 2008 Bahtiyar VAHAPZADE anısına Elazığ’da düzenlenmiştir.

17.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları  25-26-27-28 Haziran 2009 tarihlerinde  ünlü şair Necip Fazıl KISAKÜREK adına Elazığ’ da gerçekleştirilmiştir.

  1. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları  10 – 11 – 12 – 13 Haziran 2010 tarihlerinde sevgi ve hoşgörü konulu olup Ahmet YESEVİ hatırasına Elazığ’ da düzenlenmiştir.
  2. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları  22-23-24-25 Eylül 2011 tarihleri arasında Şiir ve Şehadet konulu olup Mehmet Akif Ersoy hatırasına düzenlenmiştir. Bu yıl Türk Dünyası Hizmet Ödülü Mustafa CEMİLOĞLU’ na verilmiştir.
  3. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 21-24 Haziran 2012 tarihlerinde “Yunus Emre” anısına ve “AŞK” teması üzerine yapılmıştır.
  4. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, “Yahya Kemal Beyatlı” anısına ve “İstanbul” konulu olarak 20-23 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenmiştir.
  5. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları “Arif Nihat ASYA” hatırasına ve Bayrak temasıyla 25-28 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.
  6. 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Türkçenin bilim ve sanat dili olarak varlığını sürdürmesi yönündeki çalışmaları ile asırlara hitap eden Türk dünyasının ünlü şair ve düşünürü “Ali Şir Nevai” adına Türkçe temalı olarak 26-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.
  7. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları “Vatan” ve “15 Temmuz Şehitleri” teması ile 25- 26 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

UHŞA kapsamında 2003 yılında Türk Dünyası Hizmet Ödülü verilmeye başlanılmış ve K.K.T.C Cumhurbaşkanı  Rauf DENKTAŞ’a, İskece Müftüsü Mehmet Emin AGA’ya ve Gümülcine Müftüsü  İbrahim ŞERİF’e, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBEYEV’e, Kırgız Yazar Cengiz AYTMATOV’a,Prof.Dr.Turan YAZGAN’ a, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’ na, TİKA (Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı)’ya Türk Dünyasına katkılarından dolayı sırası ile Türk Dünyası Hizmet Ödülü verilmiştir.

(Kaynak : Manas Yayıncılık )

Ülkemizde Şiir ve edebiyat dünyasının ilgi odağı haline gelen bu etkinlik bir festival kimliğine dönüşmüş ve uluslararası nitelik kazanmıştır. Dolayısı ile gerek içerik ve gerekse nitelik olarak kültürel alanda Elazığ’ ın önemli bir markası olmuştur. Düzenlenen bu etkinlikle “şiirin başkenti” haline gelen Elazığ, ne acıdır ki, zirve noktasına gelen bu etkinliği 2017 yılından sonra devam ettirmemiştir. Gelinen bu sonuca ve gösterilen duyarsızlığa üzülmemek elde değil.

Son yıllarda gerek katılım ve gerekse nitelik olarak geriye giden bu etkinliği eski günlerine taşımak için dönemin Elazığ Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım’ a bundan sonra bu organizasyona Ankara’daki “Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfımız” ında dahil edilerek devam ettirilmesi için teklif ve öneride bulunduk. Bu talebimiz olumlu bulunmuş, bundan sonra şehir ile birlikte ortak bir çalışma yaparak bu etkinliği eski günlerine taşımak adına Sayın Vali ile bir görüşme yapmış ve anlaşmış olmamıza rağmen valilik tarafından hiçbir adım atılmamış olmasını üzülerek belirtmek istiyorum.

Dolayısı ile 2018 yılından beri yapılmayan HŞA’ nın yeniden hayata geçirilmesi için gündeme getirdiğimiz teklif ve görüşlerimize olumlu cevap verilmesine rağmen hiçbir şey yapılmamış, ilgisizlik devam etmiştir.

BUNDAN SONRASI İÇİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ

Birçok konuda olduğu gibi, UHŞA etkinliğinin devam ettirilmesi konusunda da gündeme getirdiğimiz görüş ve önerilerimiz şehir tarafından dikkate alınmadığı için bu olayda da başarılı olamadık. “Vasatlık” sanki bu şehri esir almış. Ortaya koyduğumuz birçok çalışmaya duyarsız kalınmıştır. Bunlardan biri de söz konusu etkinlikle “şiirin başkenti” haline gelen Elazığ’ ın, bu konudaki yaklaşımıdır. Bu nedenle şehir HŞA’ nı gündemine almalı, içeriğini, organizasyonu ve takvimini yeniden belirlemelidir. Bu konuda yeni Valimize bir çağrımız var. Şehrimizin tek festivali haline dönüşen bu etkinliğe sahip çıkmasını, bizim de Vakıf olarak kendilerine yardım ve destek vermeye hazır olduğumuzu iletmek istiyoruz.

“Hataları telafi etmek asla geç değildir. Bu nedenledir ki, Geç hiçten iyidir.”

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.