“Hâlâ etkili bir filyasyon yapılamıyor!”

“Hâlâ etkili bir filyasyon yapılamıyor!”

ABONE OL
2 Mayıs 2021 16:35
“Hâlâ etkili bir filyasyon yapılamıyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Aşı Candır, Aşı Yaşatır! Yeni Koronavirüs Hastalığı Aşı ile Önlenebilir Bir Hastalıktır!” diyerek aşılamanın önemine dikkat çeken Türk Tabipler Birliği, aşılama sonucu her yıl 2 ile 3 milyon insan ölümünün önlendiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nı yeterli miktarda COVID-19 aşısı sağlaması, vatandaşları ise aşı olunması konusunda çağrıda bulundu. Öte yandan filyasyonun önemine dikkat çeken bir açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği, “Etkili filyasyon olmadan salgın kontrol altına alınamaz” değerlendirmesi yaptı.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aşı Çalışma Grubu, Aşı Haftası kapsamında 30 Nisan 2021 günü aşılamanın önemine ve Türkiye’deki aşılamanın durumuna dikkat çeken çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, pandemi sürecinde güvenin asla sarsılmaması ve sürekli artan bir eğilimde olması gerektiğine dikkat çekilerek, aşılamanın önemine vurgu yapıldı. Aşılama sonucu her yıl 2 ile 3 milyon insan ölümünün önlendiği belirtilen toplantıda yapılması gerekenler  sıralanarak;  “Sağlık Bakanlığı’nı yeterli miktarda COVID-19 aşısı sağlamaya, Pandemi yönetiminde yaşam hakkına sahip çıkmaya, Sağlık çalışanlarımızı koruma ve korunma duyarlılığını geliştirerek sürdürmeye, Sağlık meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, toplumbilim profesyonellerinin bir araya gelmesini sağlayan aşı savunulucuğuna, Yurttaşlarımızı aşılanmaya çağırıyoruz” denildi. Öte yandan, Filyasyonun önemine dikkat çeken bir açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği, “Etkili filyasyon olmadan salgın kontrol altına alınamaz” değerlendirmesi yaptı. TTB’nin açıklamasını farklı kentlerdeki filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlıkçılarının anlattıklarına da yer verilen bölümde Elazığ’dan da görüşlere yer verildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, “Etkili Filyasyon Olmadan Salgın Kontrol Altına Alınamaz” başlığıyla bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Etkili filyasyon olmadan salgın kontrol altına alınamaz. Bir yılı geride bırakmamıza rağmen hâlâ etkili bir filyasyon yapılamadığını filyasyon çalışmalarına katılan sağlık çalışanlarının aktarımlarından da görüyoruz” denildi.
TTB’nin sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, sahadan gelen aktarımlara da yer verildi. “Dünyada ilk vaka görüldüğünde ülkeler arası geçişlerde önlem alınıp şüpheli temaslılara karantina uygulansaydı ve Türkiye’de ilk vaka tespit edildiğinde o vakanın izolasyonu yapılsaydı, bugünkü ölüm ve hastalık sayılarını görmeyecektik. Ne yazık ki bunun yerine ilk vakanın gizlendiği, ülkeler arası kontrollerin sağlanmadığı bir salgın başlangıcı yaşadık” denilen açıklamada, “Türk Tabipleri Birliği olarak sayısız kere uyardık; salgın yönetiminin birinci aşaması aktif sürveyans sisteminin kurulması ve sistematik bir biçimde filyasyon (bilinen hastalarla temaslılarını bulma) uygulanmasıdır” ifadeleri kullanıldı.
SAĞLIK EMEKÇİLERİ ANLATTI
Açıklamada sağlık çalışanlarının aktarımlarına yer verildiği bölümde ise Elazığ’dan bir sağlık çalışanının açıklaması şu şekilde: Doğrudan Favipravir ve Klorokin veriliyor, şikayeti olmayan yakın temaslıdan örnek alınmıyor.
Yine Elazığ’dan görüşlerini aktaranlardan bir kişi ise; “Annem pozitif çıktı, babamın şikayeti olduğunu biliyordum ancak ekiplere söylememişti. Nedeni ise pozitif çıkarsam aşı sıram geldiğinde aşı olamam, sonrasında da aşı kalmaz düşüncesiydi. İktidara güvenmiyor çünkü, ‘ekonomi kötü aşı getiremezler’ diyor.” İfadelerinde bulunmuş.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.