DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

498,11

-0,23%%
BİST 100

%
Esnafların, ‘bayramda iş yaparız’ umudu da suya düştü!

Esnafların, ‘bayramda iş yaparız’ umudu da suya düştü!

ABONE OL
29 Nisan 2021 18:08
Esnafların, ‘bayramda iş yaparız’ umudu da suya düştü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, pandemi kısıtlamaları kapsamında esnafların ekmek teknelerini açamadıklarına değinerek, esnafa mutlaka pandemi desteği verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Başkan Ulaş, “Bayramda tam işler hareketlenir derken, bayram öncesi tam kapanma kararı bizleri fena sarstı. Bayram için ürün alıp heyecanla bayram telaşını bekleyen esnafların ürününü kim alacak ya da bunları kim satacak?” dedi. Esnafın evine nasıl ekmek götüreceğini de sorgulayan Başkan Ulaş; “Bir ilin bacasız sanayisi olan; esnaflarımızın bitmemesi için;  devletimizin acilen esnaflarımıza gerekli anlamda destek olması lazım” ifadelerini kullanarak, bazı esnafların, Bağ-Kur primlerini ödeyemediğini,  bu nedenle; hastaneye bile gidemediklerini vurguladı. 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Hem 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi hem de 2020 mart ayında patlak veren koronavirüs vakaları ekonomimizi alt üst etti.  Ticaretin canlanmasında lokomotif görevi gören küçük esnaflarımızda bu olumsuzluklardan bir hayli etkilendi. Pandemi kısıtlamalarında ilk kısıtlanan yerlerden biri de giyim mağazaları oldu. Birçok giyim mağazası işleten esnaflar, tam bayram öncesi işlerimiz az da olsa hareketlendirir umudunu taşırken bir anda tam kapanma kararı alındı. Peki bu süreç esnafı nasıl etkileyecek? Fırat gazetesi olarak bu durumu Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş’a sorduk. İşte Başkan Ulaş’ın gazetemize özel yaptığı açıklamaların detayları “ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI, BÖYLE GİDERSE ÇOK ESNAFIMIZ KEPENK İNDİRECEK”*

İlimizde geçen yıl yaşanan deprem ve ardından pandemi süreci en çok esnafların etkilediğini ifade eden Başkan Ulaş; “Yeni açıklanan kararlarla ülkemizde tam kapanma yaşayacak. Tabi önceliğimiz sağlığımız ama esnaflarımızda işletmelerini döndürmesi lazım. Bu şekilde devam ederse çok esnafımız kepenk indirecek. Bizim sektörümüzde esnaflarımızın işleri hafta sonu iyi oluyordu. Kısmi kapanmada hafta sonu kapatıldık. Tam bayram öncesi işlerimi hareketlenir derken bu kez de tam kapanma kararı çıktı. Bir yıldan fazladır esnaflarımız bu duruma dayanmaya çalışıyor ama esnafımızın dayanacak gücü kalmadı” dedi.

“AVM’LER AÇIK, KÜÇÜK ESNAF KAPALI”

“Yeni kararla ulusal marketlerin sadece pazar kapalı olacak onun dışında hep açık tutuluyor. Bu süreçte küçük esnafın kapalı olması kötü” diyen Başkan Ulaş; “İlimizde mantar gibi çoğalan ulusal marketler birçok meslek dalını bitirme noktasına getirdi. Pandemi kısıtlamalarında ulusal marketler açık olacak benim esnaflarım kapalı olacak. Ulusal marketlerde tüm ürünler satılıyor. Ayakkabı satılıyor, tuhafiye işleri satılıyor. Bizim işletmelerimiz nasıl kapalıysa ulusal marketlerde kapalı olsun… Sadece yerel esnafımız açık olsun. Ulusal marketler açık kalacaksa mutlaka gıda ürünlerinden başka bir şey satmaması lazım kısıtlamalarda” diyerek bu durumun ciddi bir haksız rekabete yol açtığını belirtti.

“KURALLARA UYMAMAK KUL HAKKIDIR”

Başkan Ulaş, “Kısıtlamalar hafiflediğinde çoğu kesim üzerine düşeni yapmadı. Uyulması gereken kurallara çoğu kesim uymadı. Siyasi partilerimiz kongre yaptı, vatandaşlar ev ziyaretlerine çıktı, akraba ziyaretleri artarak devam etti. Sonuç, ortada!  Vakalar başını aldı gitti. Ben şunu söylemek istiyorum pandemide ilk olarak insan kendini korumalı. Başkalarının hakkını yememek için mutlaka kurallara uyalım. Ama kurallara uyulmadı ve önce kısmi ardından da tam kapanma kararı verildi” diyerek kurallara uyulmadığı için serbestliğimizin kısıtlandığına da ve bu durumdan her kesimin olumsuz etkilendiğine vurgu yaptı.

“KREDİ ÖDEMELERİNİ ESNAF ÖDEYEMİYOR, KREDİ ÖDEMELERİ; EN AZ BİR YIL ERTELENMELİ!”

Başkan Ulaş; “24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen deprem sonrası devletimiz tarafından esnafımıza 50 bin ve KOSGEB aracılığıyla 100 bin TL kredi verildi. O süreçte pandemi süreci yoktu. Esnafımız, deprem sonrası işlerinin normale döneceğini ve kredi taksitlerini ödeyeceğini düşündü ama şu anda bu kredileri ödeyemiyor. Esnafımız neden kredi taksitlerini ödeyemiyor?  Pandemi nedeniyle sürekli olarak işletmelerimiz kapalı. İşletmeler açık olsa vatandaşlarımız dışarı çıkamıyor. Şahsım ve çoğu oda başkanımızın dile getirmesine rağmen deprem nedeniyle aldığımız krediler ertelenmedi. Ben sizin aracılığınızla bir kez daha söylemek istiyorum. Esnafımız kredi ödemelerini ödeyemiyor. Bu sorun esnafımız için ileriki süreçlerde çok büyük sıkıntılar çıkaracak. Ben yetkililerimize seslenmek istiyorum kredi ödemlerini faizsiz şekilde en az bir yıl erteleyin” ifadelerini kullandı.

“BAĞ- KUR PRİMİNİ ÖDEYEMEYEN ESNAF, HASTANELERE GİDEMİYOR”

Başkan Ulaş, “Yeni gelen zamlarla Bağ-Kur primleri bin TL’nin üstüne çıktı. Çoğu esnafımız primleri ödeyemiyor. Pandemi sürecinde kesinlikle primler yükseltilmemesi lazımdı. Ama yine primler yükseltildi. Çoğu esnafımız, primleri ödeyemiyor. Ve esnaflarımız primleri ödeyemediği için hastanelere gidemiyor. Devletimiz, primlerde indirime gitmesi lazım” dedi.

“DESTEKLER YETERSİZ!”

Devletimizin pandemi sürecinde esnafımıza verdiği desteklerin yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Ulaş; “Devletimiz tarafından esnafımıza verilen destek yetersiz. Verilen kira yardımı 500 TL hangi esnafımız bu kirayı ödüyor. Bu rakamda üç ay verildi. Esnafımız bir yıldan fazladır iş yapamıyor. Verilen bin TL esnafımızın BAĞ-KUR primini ödüyor sadece. Bir ilin bacasız sanayisi olan esnaflarımızın bitmemesi için;  devletimiz acilen esnafımıza gerecek anlamda destek olması lazım” şeklinde görüş bildirdi.

“BİZİ DUYAN YOK!”

Başkan Ulaş, “Esnaflarımızın sorunlarını ilimizin sorunlarını sürekli olarak dile getiriyoruz ama bizi duyan yok. Kredilerin ertelenmesi için şahsım ve birçok oda başkanı her mercide açıklama yaptık. Ama temsilcilerimizden bir ses çıkmadı. Bir yetkilimiz çıkmadı demedi, sen bu açıklamayı niye yaptın, esnafın ne derdi var? Diye sormadı. Esnaflarımızdan kimse uzak duramaz. Esnaflarımızdan uzak duranlar, zamanı geldiğinde esnaflarımızı yanlarında bulamayacaktır” dedi.

ESNAFLARIMIZIN UMUDU; BAYRAMDI, O UMUTLAR DA; SUYA DÜŞTÜ

Başkan Ulaş; “Vatandaşlarımız pandemi kurallarına mutlaka kurallara uyması gerekiyor. Kurallara uyalım ki kısıtlamalar azaltılsın ve bayram öncesi iş yapabilelim istedik ama umduğumuzu bulamadık ve tam kapanma kararı uygulamaya sokuldu. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir açıklama yaparak tam kapanmanın esnafı bitireceğine değinmiştim. Bu söylemimin de arkasındayım. Gerekli destek sağlanmazsa esnaflarımızın gerçekten hâli harap olacak” diyerek esnafların zaten iş yapamadıklarına değindi.

“GARİBİM ESNAFLARIN DERDİNE KİM ÇARE OLACAK?”

Esnafın gariban kaldığına vurgu yapan Başkan Ulaş; “Depremi yaşamış, covid ile cebelleşmiş garibim Esnafın; çekini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek? Senedini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek?

Bağ-Kur ya da sigorta primlerini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek? Kirasını kim erteleyecek ya da kim ödeyecek? Kredisini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek? Elemanın maaşını kim ödeyecek ya da kime ödettirilecek? Elektriğini, suyunu, doğalgazını kim erteleyecek ya da kim ödeyecek? Bayram için ürün alıp heyecanla bayram telaşını bekleyen esnafın ürününü kim alacak ya da kim satacak? Günlük geliri ile eve ekmek götüren esnaflara, ekmeği kim alacak ya da ekmeğini kim götürecek? Ulusal marketler zinciri a’ dan z’ye her kalemi satacak ona yasak olmayacak garibim esnafıma her şey yasak olacak” diyerek esnafın hâlini ortaya koydu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.