DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

461,78

0,28%%
BİST 100

1.369,17

-0.59%
Esnafın serzenişi her yerde ortak!

Esnafın serzenişi her yerde ortak!

ABONE OL
28 Şubat 2021 14:41
Esnafın serzenişi her yerde ortak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş dünyasının ve esnafın sesi olan etkili odalar zincir marketlere yönelik düzenlemenin hayata geçmesini beklemekte. Geçtiğimiz haftalarda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, zincir marketlerin hafta sonu çalışma saatlerinin düzenlenmesini bu şekilde yerel esnafın daha rahat iş yapacağına dikkat çekmişti.  Esnafın karşılaştığı sıkıntıya komşumuz Malatya’daki Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)  Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin de kayıtsız kalmadı. Keskin; “Ahtapot gibi Türkiye’nin her yerine yayılan market zincirleri, vücuda yayılan kanser hücreleri gibi küçük esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirmiştir. Kimse unutmasın; sokakta esnafın lambası sönerse devletinde lambası sönük kalır. Durum bu kadar ciddi” diyerek esnafın gözünün ve kulağının kabine toplantısında olduğuna dikkat çekti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Hem deprem hem de pandemi ile savaşan bir iliz bizimle benzer yaraları taşıyan komşumuz Malatya’da da; bu süreçlerden en ciddi etkilenen kitlenin başını esnaflar çekti. Hem ilimizdeki etkili odalar hem de komşumuzdaki etkili odaların temsilcileri esnaflarının sorunlarını gündeme taşıyarak, bir nebze esnafa rahat nefes aldırabilmek adına yapılması gerekenleri gündemde tuttu.

BAŞKAN ARSLAN DA ZİNCİR MARKETLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNİN DÜZENLENMESİNİ İSTEMİŞTİ!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan; zincir marketlerin hafta sonları çalışma saatlerine düzen getirilmesi gerektiğini, bu şekilde vatandaşların yerel esnafın yolunun tutmasının önünün açılacağını ifade etmişti.

BAŞKAN KESKİN DE ZİNCİR MARKET SORUNUNA DEĞİNDİ!

Komşu da zincir marketler yüzünden iş yapamaz hale gelen kitlenin sesi olan; Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)  Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, zincir marketlerin mantar gibi çoğalmasına isyan ederek, yerel esnafın sorunlarının acil bir şekilde giderilmesi gerektiğine dikkat çekti. Başkan Keskin’in açıklamasındaki dikkat çeken satır başları ise şöyle…

KOMŞUMUZ DA ZİNCİR MARKETLERDE MESAİ DÜZENLEMESİ İSTEDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlere yönelik bir çalışma ortaya koymasını isteyen Keskin; “Türkiye’de yıllardır perakende ticareti plansız, yasasız, kuralsız ve kontrolsüz bir şekilde yürütülüyor. Haksız rekabet ve yasa boşluğundan yararlanan AVM’ler ve market zincirleri, küçük sermayeli Anadolu esnaf ve sanatkarını bitirme noktasına getirmiştir.  Bir market zinciri, nerede iki bakkal, bir manav, bir kasap gördüğü zaman şube açma rahatlığını artık yaşamamalı. Hükümetimiz tarafından Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde bir çalışma olduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan küçük esnaf ve sanatkarı AVM ve zincir marketlere karşı koruyacak düzenlemelerin yasalaşarak biran önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Avrupa Birliğinde uygulanan kuralların aynısı Türkiye’de de uygulanmalı. AVM ve büyük marketler Cumartesi günü öğle saatinden Pazartesi mesai saatine kadar kapalı kalmalı. Esnafımız bu uygulama ile nefes alacaktır” dedi.

ESNAFIN GÖZÜ KULAĞI KABİNE TOPLANTISINDA!***

Zincir marketlerin ahtapot gibi Türkiye’nin her yerine yayıldığını ifade eden esnafın gözünün kulağının ise; bu akşam açıklanacak olan kabine toplantısında olduğunu da aktaran Keskin; “Market zincirleri, vücuda yayılan kanser hücreleri gibi küçük esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirmiştir. Kimse unutmasın; sokakta esnafın lambası sönerse devletinde lambası sönük kalır.  Durum bu kadar ciddi. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından esnaf ve sanatkarlar camiasının normalleşme beklentileri ve iş yerlerinin açılmasına yönelik müjdeler bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bütün dal ve iş kollarının açılması müjdesini bekliyoruz” dedi.

“ESNAFIN NEFES ALMA ZAMANI GELDİ!”

“Esnafın nefes alma zamanı gelmiştir” diyen Keskin; “Bu virüsün sadece esnafın yaymadığı ortadadır. Esnafında kurallara uyacağına yürekten inanıyorum. Artık esnafımız son noktaya geldi. Esnafımızın nefes almasını zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan müjde bekliyoruz” dedi. Her ürünün marketlerde satılmasının yanlışlığına da dikkat çeken Keskin;  “Esnafı kapatacaksın, esnafın sattığı ürünleri AVM ve marketler de sattıracaksın. Böyle bir şey olamaz.  Kırtasiyeci, şarküteri malzemesi satamıyor, ama marketler kırtasiye ürünü satıyor.  Oto malzemecisi gıda reyonu açamıyor, ama marketlerde otomobil malzemesi satılıyor. Esnafın ayakta kalabilmesi için bazı meslek grupları için marketlere satış sınırlandırılması da getirilmeli” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.