ELAZIĞ’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR!

ABONE OL
10 Temmuz 2020 07:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentimiz, hepimizin vakıf olduğu üzere şu altı ayda bir çok zorluklarla karşılaştı. Önce deprem ardından salgın hastalık. Tabi iki madde olarak belirttiğimiz bu altı aylık süreçte siyasi kargaşalar, sosyolojik deformasyonlar gibi sayfalara sığdıramayacağımız dizi dizi haberler…

Özellikle ekonomik anlamda büyük çöküntüye giren dünyamızda muhteşem bir işsizlik potansiyeli oluştu. Ard arda konkordato ilan eden firmalar, kapanan fabrikalar, iş durduran holdingler, küçük esnaflar ve daha sayamayacağımız bir sürü iş kolu ciddi manada bir sorun teşkil ediyor. Avrupa kıtası başta olmak üzere, makroekonomide İkinci Dünya Savaşından sonra ilk defa resesyon yaşanıyor. Durum bu raddeye gelmiş halde.

Fakat bu süreçte istihdam alanları açmaya çalışan kahramanlarımız da yok değil. Mikroekonomide çalışıp didinen, kendi çapında büyük işler başarmaya gönül vermiş, durmak bilmez, yılmak bilmez insanımız var çok şükür.

Bazılarımızın haberi varsa da olmayanlar için tekrar bilgi vermek gerekir diye düşünüyor ve Elazığımızın Baskil ilçesinde bir dizi araştırmalarla açığa çıkarılan istihdam alanından bahsetmek istiyorum.

Kayısısıyla meşhur Baskilimiz ülkemizde üretilen yaklaşık 700 bin ton kayısının, 1 milyon ağacıyla 40 bin tonunu piyasaya sürüyor. Ve sadece yaş olarak değil bu mamülün binbir çeşidini, binbir zorluklarla hem ulusal hem de uluslararası bir şekilde arz etmektedir. Kayısı çekirdeği konusunda piyasa sıkıntısı çeken Baskilli vatandaşlarımıza bu hafta içerisinde güzel bir haber ulaştı.

Baskil Kaymakamlığımız öncülüğünde “Baskilli Eller Üretiyor” projesi kapsamında kayısı çekirdeği İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Fırat Üniversitesi Kimya Bölümü işbirliğiyle üretime kazandırıldı. İlçe Halk Eğitim Müdürü Yusuf Ergen bey konuyla alakalı açıklamasında sabunların kalıplandığını ve test aşamasında güzel sonuçlar elde edildiğinden bahsetti. Özellikle yaşlanma karşıtı etkisiyle ilerleyen günlerde çok rağbet göreceğini tahmin ediyorum.

İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat ise konuyla alakalı detaylı açıklama yaparken, sadece sofralık olmaması hususunda yapmış oldukları bu çalışmalar sonucunda kayısı kolonyası, kayısı yağı ve kayısı sabunu olarak üç kalemden üretileceğini ve en yakın zamanda seri üretime geçileceği bilgisini vermiş.

Bizler de bu şehrin vatandaşları olarak bu zor zamanlarda böyle muhteşem bir haberi bizlere veren, emekleriyle hepimize örnek olması gereken kıymetli Kaymakamımız ve İlçe Halk Eğitim Müdürümüze şükranlarımızı sunuyoruz. Kahramanlık böyle olur, vesselam…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.