ELAZIĞ’DA DA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR!

ELAZIĞ’DA DA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR!

ABONE OL
3 Mayıs 2021 17:15
ELAZIĞ’DA DA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil, yeterli miktarda yağış alamayan Güneydoğunun afet bölgesi ilan edilmesi için çalışma başlatıldığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge İstişare Toplantısına katılım sağlayan; Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Dumandağ da ilimizin de kuraklık sorununa dikkat çekmiş, “Özellikle son yıllarda kuraklık nedeni ile tarım ve hayvancılık sektörlerinde ciddi sorunlar yaşanmakta” diye konuşmuştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 3 aylık (Ocak 2021-Mart 2021) Meteorolojik Kuraklık Haritasına bakıldığında, Elazığ’ın da Güneydoğu illeri ile aynı hatta daha fazla oranda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu görülürken; biz de Fırat gazetesi olarak, haliyle yetkililere sesleniyoruz; “Afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar başlatılan iller arasında ilimizin de yer alması için girişimler yapılamaz mı?” diye soruyoruz.

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Diyarbakır’da ekonomik olarak önemli bir yere sahip olan tarım sektöründe yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler geçirdiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil, kuru arazilerin kurtulma şansı kalmadığını belirterek “Bölgede Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve Van’a kadar kuru arazilerin tamamı bitti. Şu anda yağmur yağsa bile kuru arazilerin kurtulma şansı kalmadı. Bugünlerde genel merkezimiz; Tarım Kredi Kooperatifleri borçlu olan çiftçilerin borçlarının faizsiz ertelenmesi, Bağ-Kur primlerinin bir yıl ötelenmesi, elektrik borcu ve sulama borcu olanların elektriklerinin kesilmemesi, hasattan sonra ödemelerin yapılması konularında bir çalışma yürütüyor” ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR ZİRAAT ODALARI BAŞKANI DELİL: BÖLGENİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Çiftçinin gelecek yıl ürününü ekmesi için desteklenmesi gerektiğinin de altını çizen Delil, kuraklık nedeniyle bölgede afet ilan edilebileceğini belirterek; “Yağışlarda geçen yıllara göre ortalama yüzde 50-60 oranında düşüş var. Türkiye genelinde bir sıkıntı var bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalarımız var” dedi. Önceki günlerde ise video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge İstişare Toplantısına katılım sağlayan; Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Dumandağ, kuraklık sorununa dikkat çekti. Dumandağ, “Pandemi süreci tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli ve stratejik bir yere sahip olduğunu gösterdi. Özellikle son yıllarda kuraklık nedeni ile tarım ve hayvancılık sektörlerinde ciddi sorunlar yaşanmakta.  Yaşanan bu kuraklıkla beraber yer yer pancar üreticilerinin pancarlarını sökmeye başladığına şahit oluyoruz” dedi

BAŞKAN DUMANDAĞ: ELAZIĞ VE ÇEVRE İLLERDE KURAKLIK SORUNU CİDDİ SEVİYELERDE…

“Kuraklık sadece gıda ürünlerini de etki etkilemiyor. Hayvanlarımızı beslerken kullandığımız yem bitkileri de üretilemez oluyor ve bu durum karşısında her iki sektör de olumsuz etkileniyor” diyen Başkan Dumandağ; “Kuraklık nedeni ile tarım alanlarının olumsuz bir şekilde etkilenmesi ve buna bağlı olarak yem bitkilerinde alınan verimsizlik nedeni ile hayvancılığın da olumsuz etkilendiği görülmektedir. Yaşanan bu sorunların çözümü açısından İller bazında planlanan veya çalışmaları devam eden sulama projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir” ifadelerinde bulundu.

“KURAKLIK EYLEM PLANI HAZIRLANMALI”

Artan mazot, gübre, ilaç fiyatlarına bir de kuraklık eklenince, çiftçilerin mağduriyetinin ikiye katlandığını belirten çiftçiler ise, devletten borçlarının faizsiz ertelenmesini ve nakdi destek sağlanmasını bekliyor. Hükümetin Kuraklık Eylem Planı hazırlayarak bölgeyi “doğal afet” kapsamına almasını ve Çiftçi Kayıt sistemine  (ÇKS) kayıtlı olsun olmasın tüm çiftçilerin ürün bazında zararının tespit edilerek zararının karşılanması gerektiğini ifade eden çiftçiler, kuraklık yaşanan alanlarda çiftçilerin banka kredi borçları ve tarım kredi kooperatif borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini beklediklerini dile getirdiler.

DURUM, DOĞAL AFETE DOĞRU GİDİYOR

Daha önceden depremin ardından koronavirüs süreciyle mücadele etmeye çalışan Elazığ için bu kez farklı bir tehlike çanı çalmaya başladı. Uzmanlar kuraklığa karşı önlem alınmazsa sıkıntının çok büyüyebileceğini ifade ediyor. Biz de haliyle Fırat gazetesi olarak yetkililere soruyoruz; ilimiz için de büyük önem arz eden kuraklık sorununun çözümüne dair afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar başlatılan iller arasında Elazığ da yer alamaz mı?

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.