ELAZIĞ’A BAKAN LAZIM!

ELAZIĞ’A BAKAN LAZIM!

ABONE OL
25 Mart 2021 15:38
ELAZIĞ’A BAKAN LAZIM!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine değişikliği sinyalleri vermesinin ardından Elazığ’ın ‘bakan’ talebi yeniden dillendirilmeye başlandı. Elazığ’da siyaset, bürokrasi, sivil toplum kuruluşlarının genel anlamda kamuoyunun en büyük beklentilerinin arasında yer alan ‘Bakanlık’ talebi, özellikle 24 Ocak tarihinde yaşanan büyük depremin ardından şehrin kanayan yaralarına üst düzey müdahale yapılması için önemli görülüyor. AK Parti’nin kurulduğu tarihten bugüne kadar şartsız ve koşulsuz AK Parti’ye sürekli destek veren Elazığlılar, “Artık hak ettik. En az 1 bakanlık milletvekillerimizden birine verilmeli’ diyerek taleplerinde ısrarcı olduklarını aktarıyorlar.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine değişikliğine gideceği konusunun Ankara kulislerinde sıkça dillendirilmesinin ardından Elazığ’ın da ‘Bakan’ hasreti üst düzeye çıktı. Geçmiş yıllarda hükümet içerisinde birçok Elazığlı ismin yer almasına rağmen, son dönemlerde bakanlık düzeyinde herhangi bir Elazığlı ismin bulunmaması beklentileri daha da yükseltti. Kabine değişikliğine ilişkin açıklamada bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın, “2023’e yönelik sadece partiye yönelik değil, ekibinde yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz” şeklindeki ifadelerinin ardından Zonguldak halkının beklentileri ise üst düzeye çıktı.

YAKLAŞIK 24 YILDIR ELAZIĞ’A HİÇ BAKANLIK VERİLMEDİ

1923’ten 2021 yılına kadar geçen hükümetlerin Elazığ’a kaç kez bakanlık verdikleri ve bakıldığında; geçen 98 yıllık süreç içerisinde Elazığ’a 16 kez bakanlık verildi, 8 isim bakan oldu. Yaklaşık son 24 yılda ise Elazığ’a hiç bakanlık verilmedi. İşte Elazığ’ın özellikle son yıllarda bir türlü göremediği bakanlık analizi…

BÜYÜK DEPREMİN ARDINDAN, ŞEHRİN KANAYAN YARALARINA ÜST DÜZEY MÜDAHALE YAPILMASI İÇİN ÖNEMLİ

Elazığ’da siyaset, bürokrasi, sivil toplum kuruluşlarının genel anlamda kamuoyunun en büyük beklentilerinin arasında yer alan ‘Bakanlık’ talebi, özellikle 24 Ocak tarihinde yaşanan büyük depremin ardından şehrin kanayan yaralarına üst düzey müdahale yapılması için önemli görülüyor. Deprem sonrasında en az 10 yıl geriye gittiğini ifade eden Elazığlı vatandaşların,  kent genelinde yaşanan aksaklıkların bu şekilde giderilmesi ‘Bakanlık’ talebinin daha iştahlı şekilde dillendirilmesine neden oluyor. Elazığ’dan bir bakan çıkması halinde ise Elazığ’ın sorunlarının daha kısa sürede çözülebileceği ifade ediliyor.

GÖZÜMÜZ, KULAĞIMIZ KABİNEDE!

AK Parti hükûmetleri döneminde bakanlık verilmeyen tek il Elazığ oldu. Elazığ, AK Parti’nin kurulduğu tarihten bugüne kadar şartsız ve koşulsuz AK Parti’ye sürekli destek veren bir il. AK Parti’nin bölgede özellikle en güçlü olduğu illerden biri. Bölgede Elâzığ dışındaki çevre tüm illerimizde AK Parti’den her dönem bakanlar çıktı. Malatya’dan, Sivas’tan, Erzincan’dan, Diyarbakır’dan, Gaziantep’ten, Maraş’tan, Van’dan yani bölgenin tüm illerinden AK Parti’nin bakanları atandı ama Elazığ’dan hiç bakan atanmadı. Haliyle Elazığ, haklı olarak kabineden ‘bakanlık’ istiyor. Her seçimde büyük destek vermesine rağmen mecliste geri planda kalan Elazığ, atağa geçmek istiyor. AK Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresinin gerçekleşmesinden sonra kabinede bir değişiklik olabileceği sinyalini veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın açıklamalarının ardından, Elazığlılar bakanlık makamında bir Elazığlı görmekten gurur duyacaklarını ifade ederek; “Artık hak ettik. En az 1 bakanlık milletvekillerimizden birine verilmeli’ diye belirtiyorlar. Hükümetin ana omurgalarından biri olan bakanlıklar şehirler için oldukça önem arz ediyor. Bakan çıkan bir şehrin gelişme oranı da doğru orantıyla gerçekleşiyor. Peki Cumhuriyetin ilan edildiği 1923’ten bugüne kadar Elazığ’a kaç kez bakanlık verildi?

16 KEZ BAKANLIK VERİLDİ, 8 İSİM BAKAN OLDU

Son 98 yıllık süreç içerisinde Elazığ’a 16 kez bakanlık görevi verildi. 16 kez bakanlık görevinin verildiği Elazığ’da bakan olan kişi sayısı sadece 8 oldu.

İLK BAKAN FUAT AĞRALI

Elazığ’ın ilk bakanı 1934 yılında 6. İnönü hükümetindeki Maliye Bakanı Fuat Ağralı oldu. Fuat Ağralı 10 yıl boyunca 8 kez bakanlık görevini alarak 1934 ile 1944 yılları arasında bakanlık görevi yaptı. Fuat Ağralı Elazığ’da en uzun süreli bakanlık yapan kişi oldu.

NURETTİN ARDIÇOĞLU

Fuat Ağralı’dan sonra Elazığ’a 19 yıl boyunca bakanlık verilmedi. Fuat Ağralı’dan sonra 1963 yılında bakan olan isim Nurettin Ardıçoğlu oldu. Turizm ve Tanıtma Bakanlığı görevini yürüten Ardıçoğlu, 6 ay boyunca 9. İnönü Hükümeti’nde bakanlık yaptı.

KEMAL SATIR

Daha sonra 1963 yılındaki 10. İnönü Hükümeti döneminde Kemal Satır Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

CELAL ERTUĞ

Ardından 1977 yılındaki 2. Ecevit Hükümeti döneminde ise Elazığ Milletvekili Celal Ertuğ, sadece bir aylığına Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı oldu.

ALİ RIZA SEPTİOĞLU

1978 yılında ise Bağımsız Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu Ecevit Hükümetinde Devlet Bakanı oldu. Sepitoğlu bir yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

ZEKİ YAVUZTÜRK

1983 yılında kurulan birinci Özel Hükümetinde de Elazığ’a bakanlık verildi. Elazığ Milletvekili Zeki Yavuztürk Milli Savunma Bakanı oldu.

MEHMET AĞAR

Ardından 1996 yılındaki Erbakan Hükümetinde DYP Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar, 3 ay boyunca Adalet Bakanlığı görevini yürüttü.

AHMET CEMİL TUNÇ VE MEHMET AĞAR

Elazığ’ın son bakanlık görevi ise yine 1996 yılında Erbakan Hükümeti döneminde verildi. O dönem Refah Partisi Elazığ Milletvekili Ahmet Cemil Tunç Devlet Bakanı oldu. Mehmet Ağar ise 5 ay boyunca İçişleri bakanlığı görevini yürüttü.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.