ELAZIĞ VALİLİĞİNE SORULAR…

ELAZIĞ VALİLİĞİNE SORULAR…

ABONE OL
12 Eylül 2021 14:15
ELAZIĞ VALİLİĞİNE SORULAR…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birkaç gündür yerel basın, ulusal basın ve sosyal medya hesapları bir haber ile çalkalanıyor.

‘’Kaçak Yıkım Yapıldı’’

Kaçak yıkımdan kast edilen, depremde hasar gören, tehlike oluşturulan kamu binalarının bazı şahıslar tarafından ihalesiz, izinsiz yıkımıdır.

Yıkım işinin ihale ile yapıldığını biliyoruz, yapılan ihalelerin bazı şartlar ile yapıldığını da biliyoruz.

Bir şahsın bir kamu binasını elini kolunu sallayarak yıkmasını hukuk devletinde mümkün göremeyen bir devletçi kafaya sahibiz.

Önce bu haberlere ihtiyat ile yaklaştık, Valilik makamı açıklama yapınca araştırma yapma ihtiyacı hissettik, Valilik tarafından yapılan açıklamayı birkaç kez okuduk.

Açıklamayı kim kaleme almış bilmiyoruz, açıklamada karanlıkta kalan birçok soru olduğu gibi, suçun itirafı gibi açıklamalar da var.

Bu soruları biz soralım; sorularımızı sorarken de, soruşturmada gizlilik kararı olmadığını hatırlatalım, kamu yararı gözetmeye uğraşırken kamu davası ile muhatap olmayalım.

Bir kamu binası ağır hasarlı, içinde epeyi malzeme var, bu malzemelerin korunması için niye tedbir alınmadı? En azından bir bekçi veya bir kaç güvenlik görevlisi ile bu bina niye korunmadı?

Eğer güvenlik görevlisi vardı ise, gelen yıkım ekibinden izin belgesi niye istenmedi?

Haberlerde sivil vatandaşlardan gelen ihbar üzerine güvenlik güçlerinin olaya müdahale ettiği ve savcılığın soruşturma başlattığı söyleniyor, bu da bize binada bir güvenlik önlemi alınmadığını ve güvenlik görevlisi bulunmadığını gösteriyor.

Açıklama da dikkat çeken önemli bir ayrıntı daha var, binanın içindeki malzemelerin MKE’ye teslim edildiği söyleniyor, yıkım ihalesi yapılmamış, resmi yıkım işlemi başlamamış bir kamu binasındaki malzemeler kim tarafından söküldü, kimler tarafından MKE’ye teslim edildi?

Şayet bu teslim Valilik tarafından MKE’ye yapıldı ise, nakil ve teslim tutanakları kamuoyu ile niye paylaşılmadı?

Şayet bu malzemeler kaçak yıkım yapanlar tarafından söküldü ve MKE’ye teslim edildi ise bu alenen kamu binasında yapılan bir hırsızlıktır, bu şahıs veya şahıslar niye kamuoyuna açıklanmıyor?

MKE’ye yapılan teslimat, kaçak yıkım yapanlar tarafından yapıldı ise, bunun bir yasal işlem olarak anlatılması ne demek?

Kamuoyunun gündemine oturan bu kaçak yıkım işinin tüm detayları ile açıklanması valilik makamının birincil görevidir.

Yıkım ekibini, yıkılacak binaya gönderen şahıs veya şahıslar, yıkıma giden ekipçe itiraf edilmesine rağmen, bu isimler kamuoyu ile niye paylaşılmıyor?

Kamuoyuna açıklama Valilikçe sakıncalı görülmüş olabilir, bu şahıs veya şahıslar Savcılığa resmen bildirildi mi?

Yıkım ekibini gönderen kişi veya kişilerin Valilik personeli ile bir bağlantısı var mı? Bu korsanlara yol veren kamu görevlisi var mı?

Bu korsanlara  ‘’Sen git yık, biz bir kılıfına uydurur, senin paranı öderiz’’ diyen bir görevli veya yetkili var mı?

Şüpheli şahıs, Valilik makamından bir açıklama yapılmasını istiyor.

Bu talep neyin talebi? Bu talep, dikkatli bir okur tarafından şöyle değerlendirilir, bana git yık dendi ben de gidip yıktım, bu açıklamayı gördünüz mü, gördünüz ise bu şahsı arayıp bu ne demek diye sorma ihtiyacı hissettiniz mi?

Kamuoyunu meşgul eden ve sizin tarafınızdan da tasdik edilen olay gibi kaç kaçak yıkım yapıldı, kimlere ne kadar para ödendi, bu korsan yıkımları yapanlar her halde babalarının hayrına yapmıyorlar bu işi, mutlaka kayıtlarınız da vardır, bunlar savcılık ve kamuoyu ile paylaşılacak mı?

Şimdilik bu kadar Sayın Vali, devamı gelecek!

 

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.