DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

501,08

0,37%%
BİST 100

%
Elazığ TSO Tekstil Sektör Başkanı Tevfik Özlü: Tekstil dünyası cezalandırılıyor mu?

Elazığ TSO Tekstil Sektör Başkanı Tevfik Özlü: Tekstil dünyası cezalandırılıyor mu?

ABONE OL
4 Mayıs 2021 15:22
Elazığ TSO Tekstil Sektör Başkanı Tevfik Özlü: Tekstil dünyası cezalandırılıyor mu?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 Pandeminin en ağır yükünü şüphesiz en çok küçük esnaf çekti. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Tekstil Sektör Başkanı Tevfik Özlü de bayram öncesi tam tekstil sektörü iş yapacakken sektörlerinin iş yapamaz olduğuna dikkat çekti. Özlü; “Covid-19 tedbirleri kapsamında salgını önleme tedbirleri ilk önce perakende sektörü ve bunun içinde özellikle de tekstil sektörü ile başlatılıyor. Sanki salgını perakende sektörü tetikliyor” diyerek esnafın nefes bile almasının engellendiğini belirtti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

Özlü; “Şunun unutulmaması gerekir; aile nasıl ki toplumsal yapanın çekirdeğini oluşturuyor ise perakende sektörü de özellikle giyim sektörü ticari hayatın çekirdeğini oluşturur, nirengi noktasıdır ve temel taşıdır. Sektör olarak bazı şeyleri anlamakta gerçekten zorluk yaşamaktayız” dedi.

UYGULAMALAR, PERAKENDECİ ESNAFI MAĞDUR ETMEKTE”

Yerel esnafın sıkıntılarına değinen Özlü; “Sanki yerel esnafın işleri süper, mağazalar tıklım tıklım dolu başımızı kaşıyamıyoruz. Bununla beraber de virüsü esnaf yayıyor. Bizler tabi ki tedbirler alınsın virüs belası bir an önce son bulsun istiyoruz ama alınan kararlar uygulamalar perakendeci esnafı mağdur etmekte, bizler uygulamadaki hatalara, yanlışlara sitem etmekteyiz” dedi.

“ESNAFA; SEN İSTERSEN BAT DENİLMEKTE!”

“Yerel esnaf, kan ağlayıp ay sonu kredisini nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, çekini senedini ödemek için çareler ararken, kredi kartının asgarisini nasıl yaptırabilirim diye düşünürken 17 günlük sokağa çıkma yasağı yerel esnafa perakende sektörüne ‘sen istersen bat, istersen iflas et önemli değil’ der gibi gelmektedir. Batacak her firmanın, iflas edecek her şirketin vebali hesapsızca ve tutarsızca karar alanların boynuna olacağı unutulmamalıdır.

“ESNAFIN NEFES ALMASI BİLE ENGELLENMİŞTİR”

“Esnafın nefes alması bile engellenmiştir” diyen Malum Bayram ayları giyim sektörü için çok önemlidir. Bu aylarda esnafın yüzü güler, iş yapar, ürün alarak çeşit yapar ki satışlarını gerçekleştirsin, çekini, senedini ve ödemelerin yapsın, hayatını idame ettirsin. Fakat alınan kapanma kararı ile esnafın eli kolu bağlanmıştır. Ayakta durmayı bırakın, nefes alması bile engellenmiştir. Bu durumun nedeni, yanlış kararlar ve uygulamalardır” dedi.

“MAĞAZALAR KAPALI, ÜRÜNLERİ KİM SATACAK?”

Sözlerini sürdüren Özlü; “Bununla beraber tekstil dünyası ayakta durmanın hesabını yaparken, üretim yapan işletmelere herhangi bir kapanma söz konusu olmamıştır. Peki tekstil sektöründe imalat yapan firmalar üretilen ürünleri kime satacak? Satışı kime gerçekleştirecek? Mağazalar kapalıysa üretilen ürün nasıl satışa sunulacak ve nasıl satılacak? Yapılan uygulamalarda tekstil sektörü mağdur edilmiştir açık ve net” dedi.

“KAPANMA KARARLARINI SAHADAKİLER DEĞİL, MASADAKİLER VERMİŞTİR!”

“Kapanma kararları; sahadan değil de masadan gelenler tarafından alınmıştır” diyen Özlü; “Covid-19 salgın süreciyle birlikte, tekstil dünyası ve yan dalları temsilcilerine danışılmadan alınan kararlar birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi.  Hani her şeyi bilenlerimiz var ya. Bu kapanma kararları alanlar, sahadan değil de masadan gelenler olunca bu gibi sıkıntılarda kaçınılmaz oluyor.                  Tekstil sektör temsilcileri yerine, inşaat malzemesi satanlara tekstil sektörümüz teslim edilir ise bunlarda olacaktır” diyerek sektörlerindeki temsiliyet sorununun da varlığına dikkat çekti.

“DENGELİ ÖNLEMLER ALINMIYOR, ÖLÜMLER KOLAY OLUYOR”

“Birileri; ölenler ölsün, kalan sağlar bizimdir demekte” diyerek sözlerini sürdüren Özlü; “Alınan kararlar çözüm odaklı olmayınca, bir yeri yaparken birçok yeri yıkmak gibi oluyor. Tekstil sektörü salgından en çok zarar gören sektörlerin başında gelirken, Elazığ’ımız bir de deprem felaketi de yaşamış, bu da işin tuzu biberi olmuştur.  Dengeli önlemler alınmadığından ölümler bu kadar kolay ve ucuz olmuşken;  ölenler ölsün, kalan sağlar bizimdir diyor sanırım birileri” dedi.

“KAPANMA KARARI; BATIDAN DOĞUYA COVİD- 19 GÖÇÜNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL!”

Sözlerini sürdüren Özlü, “Alınan kapanma kararına bakar mısınız 17 günlük bahar tatili bayram tatili işçiye, memura çalışana.  Bu nasıl bir önleme tedbiri biri bana anlatsın. 17 gün sokağa çıkma yasağı büyük şehirlerdeki insanlara bayram tatilinden başka bir şey değil. Batıdan doğuya covid-19 salgın göçünden başka bir şey değildir. Büyük şehirlerden doğuya doğru salgın daha da yayılacak bunu göremiyorlar mı?  Geçen yıl Kurban Bayramı’ndan sonra da aynısı olmadı mı?  Sonrasında salgında patlama meydana geldi. Tarih tekerrür mü edecek? Maazallah!”  ifadelerini kullandı.

“ESNAFLA DALGA GEÇMEYİN!”

Esnafla dalga geçilmemesi gerektiğini aktaran Özlü; “Tekstil dünyasının sabrı kalmadı bunun bilinmesi gerekiyor. Çekler bir ay uzatıldı önümüzdeki ay biriken borçlar nasıl ödenecek? Peki ya krediler, peki ya kredi kartları,  vergiler, işçi maaşları, SGK’lar nasıl ödenecek Mayıs ayında 13 gün çalışılacak nasıl olacak. Tekstil dünyası ile birileri dalga geçiyor sanki. Bizler tedbirler alınmasın demiyoruz! Ya tam yapın,  adaletli uygulayın yapılacak tedbirleri ya da dalga geçmeyin esnafımızla” diyerek sözlerini noktaladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.