ELAZIĞ HALKEVİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

ELAZIĞ HALKEVİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

ABONE OL
2 Mayıs 2021 14:06
ELAZIĞ HALKEVİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yazıda yine Elaziz Halkevinin çıkardığı Altan dergisinin Mart 1935 tarihli ve 14. sayısında denk geldiğimiz ilginç bir konu var. Yazı Halkevinin açılışı ve sonrasındaki olumlu işleri anlattığı gibi son bölümünde de devlet erkanına gönderilen telgraflara ve Harput’ta da bir halkevi açılmasına yer vermiş. Yazıdaki yazım hatalarını ve düşük tümcelere de çok müdahale etmeden özgün haliyle, kentimizin kültürüne bir katkısı olmasını umarak beğeninize sunuyorum:

“İki yıl önce açılmış olan Elâziz Hal­kevi, özlü çalışmalar ile kentimizde Ulusal ülkü yolculuğunda çok parlak varçlar aldı. Elâziz Halkevi kendi ku­cağında topladığı yurtdaşlarının emekler ile en uzak köylerde de varlığını göstermek ve bütün kenti saracak bir başarıya varmak için elinden gelenleri yapmak­tan bir an geri kalmadı.

Bu arada Harput’ta da bir Halkevi açılmasını dü­şündü, Harput Halkevinin açılması ile büyük bir yardımcı kol daha te’min edilmiş olacaktı.

Harput Türk tarihinde belli başı bir yer işgal eyleyen kocaman bir kasa­badır. Bu kasaba bu günkü durumu ile dahi ihmal edilemeyecek kadar ehemmi­yetlidir. Orada da ulusal ve kültürel kaynaşmaların hız alınası gerekti. İşte bu bakımdandır ki Harput’ta açılan Hal­kevi Harputluları da pek çok sevindir­miştir. Ve çok sevinçli ve heyecanlı bir törenle Halkevi açılmıştır.

Geceden fazlaca yağan kar Harput yollarını kapamıştı. Elaziz’den yola çıkan on otomobil karları yararak ilerliyor, bazan da duraklıyordu. İnip karları açarak yol alan yolcular neş’eli bir seyahat yaptılar. Harputlular Harput’tan itibaren küreklerle yol boyuna inmişler hem yolları açıyor ve hem de misafirlerini karşılıyorlardı. Saat 10’da Harput’a varıldı ve törene İstiklâl Marşı ile başlandı.

Çok değerli sayın General ve Umumî Müfettiş A.H. Alpdoğan çok açık ve çok güzel bir dil ile Harputlulara Halkevleri hakkında çok esaslı bilgiler veren bir dil ile, Harput’ta açılan bu inkilâb Evi­nin onlara neler getirdiğini izah buyurdular.

Bu derin manalı ve çok faydalı nutku ne yazık ki aynen not edemediğimiz için buraya da aynen geçiremediğimizden müteessiriz. Değerli Generalimizin bu kıymetli ve önemli sözleri ülkü yolcuları için çok nurlu bir ders oldu. Ve Harputluları sevinç ve heyecanlarla coştur­du.

Bundan sonra Harputlulardan ve Harput Şarı adına, emekli öğretmenler­den Bay Memet çok heyecanlı ve olgun bir hitabede bulundu, bunu müteakip Öğretmen Sadi Halkevleri için yazdığı bir şiirini kendisi okudu. Bay Faik de uzun bir diyevde bulundu.

Bundan sonra öğretmenler ve okurlardan 10 kişilik bir grup, ATATÜRK’ün gençliğe hitabesinden alınmış ve bestelenmiş [Andı] terennüm ettiler. Ve Harput ilkokulundan bir okur ülkümüze genç ve taze heyecanların da katıldığını bize güvenle gösteren bir söylev verdi.

Yedi kişilik bir öğretmen grubu Üçayak oynadı. Ve evimizin temsil heyetinin o gün için hazırladığı bir perdelik kome­disi ile törene nihayet verildi.

Harputlular, karları yararak gitmiş olan misafirlerine sıcak çay ikram ederek makbule geçen bir ikramda bulunmuş oldular.

Saat 12’de Harput’tan dönenler saat 14’te Elaziz Halkevinin yıl dönümü törenini kutlamak üzere Halkevinin temsil ve toplantı salonunda biriktiler, her iki salon da dolmuş ve koridorlarda da yer kalmamıştı.

Törene temsil salo­nunda başlandı. Buraya konulan bir mikrofonla ve ikinci salona konulan hoparlörle büyük salona ve koridorlara da verildi. Burada da İstiklâl Marşı ile törene başlanmıştı. Marş dinlendikten sonra kıymetli Başkanımız ve değerli İlbayımız Bay Tevfik Gür’ün yıllık çalış­maları gösteren ve her bölümünde çok alkışlanan nutuklarını dinledik.

Bundan sonra Doktor Bay Tahsin’in coşkun diyevini ve ondan sonra da Elâziz’in aydın gençlerinden Eyüp Şedele’nin heyecanlı ve ateşli söylevini ve Öğretmen Sadi’nin Halkevleri için yazdığı şiirini ve öğret­menlerin andını dinledik ve yine öğret­menlerden yedi kişilik bir grubun oyna­dığı Elâziz balesi (Üçayak oyunu) seyrettik.

Temsil heyetimizin Harput’ta oynadığı bir perdelik Aynaroz Kadısı komedisi burada da tekrar edildi. Tören, sevinç­ler, heyecanlar ve alkışlarla sona erdi.

Gece Halkevi toplantı salonunda balo verildi. Ve şimdiye kadar geçen balo­lardan daha zengin ve daha parlak geçti, sabaha kadar eğlenildi.

Tören programı halkın pek çok ho­şuna gitmişti. Törende bulunamayan ve salonlarda yer bulamayanlar progra­mın tekrarlanmasını istediler ve program üç defa daha tekrarlandı ve binlerce yurtdaş törene iştirak ettirilmiş oldu.

TÖRENDEN SONRA ÇEKİLEN TELLER

Atatürk

Cumhur Başkanı

(Yüce Atamızın Türklük ülküsüne açlığı verimli yolda, ondan aklığımız inan ve hızla yürüyoruz, ülkü evlerinin beşinci yılını da öne alan bugünü; Büyük adınızı ana­rak kutlularken, yolumuzun daha aydın olduğunu görüyo­ruz ve daha çok kuvvetli bulunuyoruz. Ülkümüz en bü­yük kıvancımızdır, diyen ve haykıran binlerce Elâzizli ve Elâziz Halkevlileri en candan bağlılıkları ile sonsuz saygılarını sunuyorlar.)

İsmet İnönü

Başbakan

(Ülkü kaynağımız olan Halkevlerimizin Beşinci ve Elâziz Evimizin üçüncü yılını kutlularken, yüksek adı­nızı anan binlerce ülkücü, büyük kurucu Başbakanımıza sonsuz şükran ve saygılarını sunuyorlar.)

Recep Peker

Cumhuriyet Halk partisi Genel sekreteri

(Partimizin açlığı ülkü bayrağı altında toplanan, Halkevlerinin Beşinci yılını ve Elâziz evimizin üçüncü yılını bugün kutlular binlerce halk, kendilerini bu aydın ülkü yolculuğuna koyan partiye sonsuz minnet ve şükran­larını bildiriyorlar.)

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.