Dünyanın umutla beklediği aşı çalışmasından müjdeli haber!

ABONE OL
10 Kasım 2020 14:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof.Dr.Necmettin Ünal’ın aralarında bulunduğu 43 binden fazla gönüllünün katıldığı bir çalışmada, Pfizer ve BioNTech SE tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının enfeksiyonu yüzde 90’dan fazla önlediği açıklandı.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde doğan ve tüm dünyaya yayılan virüse karşı aşı denemeleri uzun süredir devam ediyordu. Beklenen haber Pfizer şirketinden geldi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi hemşehrimiz Prof.Dr.Necmettin Ünal’ın aralarında bulunduğu 43 binden fazla gönüllünün katıldığı koronavirüs aşısının  Faz 3 denemesinde yüzde 90 etkili olduğunu dünyaya duyuruldu.

PROF. DR. ÜNAL: SAĞLIK BAKANLIĞI HIZLI OLMAK DURUMUNDA!

Hemşehrimiz Prof.Dr.Necmettin Ünal, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda;  “Pfizer ve BioNTech SE tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının enfeksiyonu yüzde 90’dan fazla önlediği açıklandı. Pfizer-Biontech aşısından ABD 100 milyon doz, İngiltere 10 milyon doz almak üzere anlaşma yapmış. Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği de anlaşma yapmış. İsrail, bu aşıdan alabilmek için ABD’nin yardımını istemiş. Uğur Şahin Türkiye’ye de aşı vereceklerini bildirmiş. Sağlık Bakanlığı hızlı olmak durumunda. Çünkü 2021 sonuna kadar toplam üretilecek aşı 1.35 milyar doz. Pfizer-Biontech aşısından ABD 100 milyon doz ısmarlamış. Her dozun fiyatı yaklaşık 20 dolar. Toplam ödenecek para 1,95 milyar dolar. Almanya’daki asıl firmanın kurucusu Türk olduğundan ülkemize de verileceğini bildirmiş” ifadelerine yer verdi.

ŞAHİN: 2021’İN İLK 3 AYI İÇİNDE TÜRKİYE’NİN İHTİYACI KADAR AŞI DOZUNU KARŞILAMAK İSTİYORUZ!

Öte yandan, %90 etkili olduğu haberiyle heyecan yaratan Covid-19 aşı adayını geliştiren Biontech şirketinin kurucusu (CEO) Uğur Şahin, 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini söyledi. Prof. Dr. Uğur Şahin, “Ocak ayında Avrupa ve ABD’de aşının ilk birkaç milyon dozluk dağıtımını planlanıyoruz” dedi. Her şey yolunda giderse 2021 yılı bitmeden yaklaşık 1,5 milyar doz aşı üretilecek ve dünyanın her yerine dağıtımı için çalışılacak. Prof. Dr. Şahin, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini belirtti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.