DİZLERİMİZ NE KADAR KİREÇLİ?

ABONE OL
12 Ağustos 2020 14:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. Yaş ilerledikçe kişilerde sık görülen eklem hastalıklarındandır. Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. En sık etkilediği eklemlerden bir tanesi de diz diyebiliriz.

Etkilediği eklemlerde ağrı, şişlik ve tutukluk görülebilen semptomlar arasında. Kişinin yaşı ,genetik faktörleri, maruz kaldığı yıpranma ve aşınmalar ve eşlik eden diğer hastalıklar osteoartrit oluşumuna neden olarak gösterilebilir.

Kireçlenen eklemlerimize uygulanan fakat doğruluğu tartışılır hâle gelen işlemler var. Bunların başında gelenlerden Kortikosteroid (kortizon)enjeksiyonunu ve salt ağrının kaynağını sadece kıkırdak aşınması gibi düşünüp cerrahi yapılmasını konuşalım.

Yapılan güncel bir çalışmada 3800 kişi inceleme altına alınmış. Dizde kireçlenme tanısı olan ve kortizon enjeksiyonu alan 800 kişi, almayan 3000 kişi  9 yıl boyunca takip edilmiş. Süreç sonunda diz protezi uygulanan kişiler olmayanlara oranlanmış ve ilginç sonuçlar ortaya çıkmış. Kortizon enjeksiyonu alanların %33’ü,enjeksiyon almayanların %5’i cerrahi geçirmek zorunda kalmış. Bu çalışma bize gösteriyor ki kortizon enjeksiyonu cerrahiye gidiş riskini artırıyor.

Çekilen radyografik görüntüler sonucu dizlerinde kıkırdak aşınması görülen ve beraberinde ağrı şikayeti olan hastalar da yine bir çalışmaya konu olmuş. Metal diz protezi uygulanan bu hastalardan cerrahi sonrasında ağrısı geçmeyenlerin oranı %20 civarında tespit edilmiş. Ağrının kaynağının her zaman görüntüleme sonuçlarının gösterdiği bulgular olmadığını bu çalışmada da görüyoruz.

Bizler yine en doğal ilaç olan egzersize başvuralım. Detaylı muayene olduktan sonra doktorumuz ve fizyoterapistimizin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edelim.

Unutmayın hayatınıza hareket ile sevgi katarsanız pişman olmayacaksınız.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.