DİŞ İMPLANTLARI PAHALI MI?

ABONE OL
3 Temmuz 2020 08:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tıbbın birçok alanında kullanılan titanyum implantlar Brenemark isimli İsveçli bilim insanı tarafından diş kökü yerine de kullanılarak günümüzdeki noktaya geldi. Kendisi de bir ortopedi doktoru olan Brenemark ilk olarak 1960’ ların sonunda yaptığı başarılı çalışmalarla modern diş implantlarının babası sayılmaktadır.

2000’li yılların başı ile birlikte ülkemizde de eksik dişlerin tedavisinde yaygınlaşan bir yöntem olmaya başlamıştır. Eskiden birinci tedavi seçeneği olarak bölgesel diş eksiklikleri halk arasında köprü diye bilinen sabit parsiyel protezlerle; tam çene diş eksiklikleri ise yine halk arasında takma diş diye bilinen total hareketli protezlerle tedavi edilmekteydi.

Bu protezlerden hareketli olanların kullanımı ve alışılması oldukça zor olmaktadır. Hepimizin etrafımızdan şahit olduğu çıkarıp suyun içine bırakılan dişler bu türden protezlerdir. Sabit olan köprülerde ise eksik bir diş için o eksikliğe komşu iki diş küçültülüp kaplanmak suretiyle eksiklik giderilmektedir. Bu ve bunun gibi dezavantajalar artık günümüzde eksik dişlerin tedavisinde implantları birinci tedavi seçeneği olmaya zorlamıştır.

İmplantların yapımı zor mu?

Gelişen teknik ve teknolojiler çok yeni bir alan olan diş implantlarının gün be gün değişip gelişmesini sağlamaktadır. Bu da implant uygulamalarını daha da kolaylaştırmaktadır. Günümüzde herhangi bir dişe yapılan kanal tedavisi kadar dahi zahmeti ve zorluğu olmayan tedavilerdir. Sonrasında ağrı ve komplikasyon olma ihtimali ise herhangi bir diş tedavisi kadardır.

İmplantlar çene kanseri yapar mı?

Zaman zaman muhtelif haber kanallarında gördüğümüz implantlar kanser yapıyor haberleri bu sorunun sıkça önümüze gelmesine sebep olmuştur. Ancak gerekli hijyen ve sterilizasyon şartları sağlanıp sahte olmayan bilindik ve güvenilir bir implant kullanıldığı taktirde böyle bir risk yoktur. Bu noktada ise tedavilerin güvendiğiniz bir diş hekimi tarafından yapılması gerekmektedir.

Peki gelelim esas sorumuza: Diş implantları pahalı mı?

Birçok teknolojik gelişmede ve yenilikte olduğu gibi ne yazık ki bu konuda da ülke olarak geriden gelmekteyiz. 2000’li yılların başında tamamen yurt dışı kaynaklı olan implantlar genelde döviz üzerinden fiyatlandırılmaktaydı. Uygulamayı yapabilecek hekim sayısı da oldukça sınırlıydı. Bu da fiyatların yüksek olmasına sebep olmaktaydı. Araba parasına diş yaptırdım tabirini illaki duymuşuzdur.

Ancak günümüzde bir çok başarılı yerli implant markalarımızın oluşması dünyada da giderek yaygınlaşması sayesinde implant maliyetleri düşmeye başlamıştır. Ayrıca bir çok hekim ve merkez tarafından başarıyla uygulanabiliyor olması yine fiyatlara olumlu etki yapmıştır. Yabancı implantların hala döviz kuruna bağlı iniş çıkışları olsa da yerli implantlar makul fiyatlara yapılmaktadır. Hatta neredeyse tek diş eksikliğinde bir köprü maliyeti ile implant maliyeti aynı seviyeye gelmiştir.

Velhasıl kelam öncelikle dişlerimize iyi bakacağız, kaybetmemek için elimizden geleni yapacağız. Ancak olurda kaybedersek implantın hem yapım aşamalarından hem de maliyetinden korkmayacağız.

Sağlıcakla kalın.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.