DİN VE AHLAK

DİN VE AHLAK

ABONE OL
21 Şubat 2021 14:44
DİN VE AHLAK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Fikir Günlüğü

Siyasi iktidarın İslamcı olması çoğu kişiyi İslami söylemlere itti. Hayır İslam’ı bir yaşam biçimi olarak benimseyen ve yaşayanlara değil sözüm. Sanatçıdan politikacıya, öğretim üyesinden hakime, savcıya, iş adamından iş arayanına kadar. Çünkü prim yapıyor, terfi ve başka menfaatler sağlıyor. Sözüm çıkarı için ve şeklen İslamcı görünenlere. Erdemli ve huzurlu bir hayatı seçip manevi haz duyanlara değil. Bir Eurovision şarkıcımız dedi ki: “ben Allahı çok severim”. Öldük, bittik diyen bir işadamı övgüler düzmeye başladı. Paranın dini imanı yok demişler.

Halbuki ahlakı ağzına alan bile yok.

İktidarın en sevdiği müteahhit göz altına alınıp serbest bırakıldıktan sonra ilk işi bara gidip efkar dağıtmak. Araba koleksiyonundan bile önce.

Hani İslamcılık? Tesettür? İçki yasağı?

Tarikatlardaki yüz kızartıcı suçların, çocuk taciz ve tecavüzlerinin haddi-hesabı yok. Oysa İslamcıların en kızdıkları bale okullarında böyle şeyler duyulmuyor bile.

Menderes, Türk uçak fabrikasını kapattı. İngiltere’ye bile uçak yapıp ihraç ediyorduk. Dünya’da örnek bir eğitim modeli olan orijinal Türk buluşu Köy Enstitülerini kapattı. Kendisi evli kadınlara düşkündü, ahlaken çökmüş biriydi. Ama muhafazakar siyasetin hala ikonu olmaya devam ediyor.

Abdülhamit, Osmanlı Döneminde en çok toprak kaybı yaşanan padişahlardan biri. Rom içkisine düşkündü. Yine İslamcı-muhafazakar çevrelerin en büyük ikonu.

İskilipli Atıf, hoca demeye dilim varmıyor. Vatan toprağımızı işgal edenleri dost, vatanın namusunu koruyanları düşman ilan etmiş. En büyük ahlaksızlığı, vatan hainliğini yapmış.

Anlaşılan din sadece birilerinin menfaati olan bir şey.

Ahlak-etik öyle değil. İyiyi kötüyü ayırt ediyor. Karanlığı, kötülüğü, din istismarcısını ampül gibi ortaya çıkarıyor. İnsanların, kurumların, devletlerin yolunu aydınlatıyor.

Din insanın kendisine, ahlak herkese!

Felsefenin ahlak dalı bizde anlatılmaz. Esasen felsefe anlatılmaz ve sevilmez. Anlatılsa da çarpıtılır. İlmihal, felsefe diye verilir. Felsefenin çağları ötesinden gelen, değişmeyen ve aydınlatan ışığı yobazı kör eder. Yobaz karanlıkta çalışır.

Ahlak ve etik bir kurallar sistemidir. Medeniyetin ta kendisidir. Medeniyet de bir kurallar manzumesidir çünkü.

Etik teorik ve evrenseli her yerde geçerli. Yanlışı her yerde yanlış. Der ki asıl belirleyici olan ne etnik kimliktir ne de dinsel kimlik. Asıl belirleyici olan şey insan olmak.

Milattan önce 5. yüzyılda Sokrates ve Platon hayatın amacını ve erdemli hayatın nasıl bir şey olduğunu düşündüler. Erdemli hayat tam da ahlaklı ve etik yaşamın kendisiydi.

Öğrenci dövenlerin, elinde mikrofonla hakaret edenlerin çok uzak olduğu bir şey.

Günümüzün güç sahiplerine sorun, sizce en değerli şey nedir? En yüksek menfaati neyse onu diyecek. Seçimi kazanmak, ihaleyi kapmak…

Yaptığı işin sonucunun kendisine olduğu kadar da topluma da faydalı olmasını düşünen kaç kişi var? En yüksek sayıda insanın en büyük mutluluğu (summum bonum)…

Tabii o da yetmiyor.

Eylemin, çaban topluma yarar sağlamış olsa da acaba en doğru olanı yaptın mı? Sonuç seni ve birilerini memnun etmiş olsa da yaptığın en doğru olan mıydı?

 

Ünlü filozoflardan John Stuart Mill der ki, “karnı tıka basa doymuş bir domuz olmaktansa aç gezen Sokrates olmaya tercih ederim”. Manevi hazları daha değerli görebilmek nasıl bir insani gelişmişliktir böyle?.

Gerçekten de maddi hazlar yoğun ve etkili olmakla birlikte, bağımlılık yapıyor. Giderek daha fazlası isteniyor.

Hangi zengin varlığını yeterli görüyor? İnsanın maddi iştahı doymak bilmez.

Manevi hazları önceleyen ve üstün kılan bir toplumsal yapımız var mı? Siz söyleyin!

Müzik dinlemenin, beste yapmanın, şiir yazmanın manevi hazzını kaç kişi yaşamıştır acaba?

Okumanın, düşünme ve yazmanın manevi hazzını önceleyen bir toplum olabilir miyiz?

Üretmenin, inanç ve ibadetin manevi hazzını kendi yaşam biçimi haline getirebilenler, el kaldırsın.

Oysa çözüm bin yıllar ötesinden beri biliniyor. Bilgelik, cesaret, ölçülülük, adalet gibi hem bireye hem tüm topluma, insanlığa yararlı ilkeleri neden hayata geçiremiyoruz, diye sormamız lazım.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.