Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı!

ABONE OL
4 Haziran 2021 20:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı açılışı ve doğalgaz işleme tesisleri temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında beklenen müjdeyi de açıklayarak; “Fatih Sondaj Gemimiz 135 Milyar Metreküplük yeni Bir Doğalgaz Keşfi Daha Yaptı, Hayırlı Olsun ” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;

Denizkurdu sayesinde denizlerimizdeki harekat kabiliyetimizi görme ve geliştirme imkanı elde ediyoruz. Barbaros, Turgut Reis, Seydi Ali Reis, Oruç Reislerin torunlarının daha nice zaferlere imza atacaklarına inanıyoruz.

Kendi alanında Avrupa’nın en büyük tesisleri olan maske fabrikasının açılış heyecanını yaşadık. Koca Yusuf adı verilen burada Türk biomaskesiyle Türk polisine sunulan tam ve yarı gaz maskeleri de burada üretilecek. İhracat şampiyonu bu fabrikamızın şehrimize kazandırılması, iki sahibini de ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Şimdi tarihi ana şahitlik etmek üzere Filyos’tayız. Heyecanlıyız. Bu eser 10 yıllık değil 20 yıllık değil 150 yıl, ta Sultan Abdulhamid’e dayanıyor. O günden bugüne ihmallerle geldi dayandı.

Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği alanı gezdik, sunumları dinledik, büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği ticaret ve sanayi alanı olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti.

Mendireği ile limanı ile aynı anda 13 gemiyi, tanker hariç alabilecek durumda. 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye’nin en büyük limanı konumunda. Bu da şu anda Batı Karadeniz’de yerini görüyorsunuz gayet muhteşem mendireği ile olsun, iç dış yanaşma alanlarıyla olsun Batı Karadeniz’de böyle güzel bir limana Zonguldak’ımızın sahip olması demek artık buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak’ta yakalayacağız. Bu liman aynı zamanda 2023 hedefimizde dünyayı ilk 10 ekonomiye çıkarmanın önemli altyapılarından biridir. Yıl sonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmanın ışığını görmeye başladık.

MÜJDE AÇIKLANDI

Karadeniz’de çalışmalara başlayan Fatih sondaj gemimiz geçen yıl toplamda 405 milyar metreküplük rezerv keşfetti. Sondaj gemisi kiralama usulü geride kaldı, kendi gemimizle araştırma ve sondaj yapıyoruz. Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.