ÇOCUKLUKTAN YAŞLILIĞA DİŞ

ABONE OL
22 Ağustos 2020 08:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dişler sindirim sistemimizin başlangıç kapısıdır. Ömrümüzün altıncı ayında ağzımıza sürer hayatımızın sonuna kadar hizmet ederler. Yani ortalama 75-80 yıl hizmet etmek için yaratılmışlardır.  Ancak diş bakımımızdaki aksaklıklar genetik problemler kazalar gibi sebeplerle dişlerimizi kaybedebiliyoruz.

Çocuklarda ilk önce süt dişleri çıkar. Sonra 6 yaşından itibaren süt dişleri yerini daimi dişlere bırakmaya başlarlar. Bu süreç 12 yaşına kadar devam eder. Bu süreçte “nasıl olsa süt dişleri düşüp yerine yenileri gelecek” diye hatalı bir düşünce olabiliyor.  Ancak bazı daimi dişlerin sürmesi 11-12 yaşlarını bulabiliyor. Büyüme gelişme çağındaki çocukların birkaç yıl dişsiz kalmaları beslenmelerinde ciddi sorunlar oluşturabilir ve büyümeleri olumsuz etkilenir. Bir diğer sakıncada yerine gelecek olan dişlerin doğrultusunun bozulup eğri çıkmasıdır.  Ancak yeme içme alışkanlıklarımızın ciddi şekilde değişmesi ve besinlerimizin içeriklerinin değişmesiyle dişlerimizi kaybetme yaşımız çok azalmış durumda. Artık yediğimiz ekmekte bile yüksek oranda şeker bulunmaktadır.

İlerleyen yaşlarda ise artan stres ve sigara kullanımı çok sayıda diş kaybıyla karşılaşmamıza neden oluyor.

Diş eksiklikleri hangi yaşta olursa olsun çene eklem problemleri, beslenme ve sindirim problemlerine sebep olmaktadır. Bu durum özellikle bakıma muhtaç olduğumuz çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde daha önemli olmaktadır. İlerleyen yaşlarda sindirime bağlı rahatsızlıklar, şeker hastalığı ve obezite gibi problemlere diş eksikliği eklenince öncelikle hayat kalitesi düşmekte sonra da ömür kısalmaktadır.

Bir hekim olarak kişisel klinik gözlemimle de rahatlıkla şunu söyleyebilirim: ilerleyen yaşlarda sağlıklı dişlere sahip olanlar bedenen ve ruhen daha sağlıklı olmaktadırlar.  92 yaşında protezlerini yenileyip 96’sında  kontrol ettiğimiz Mehmet amcamız bunun en güzel örneklerindendi.

Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle çocuklar için süt dişlerinin önemini kavrayıp, çürükler oluşmamasını sağlamalıyız. Bunu doğru beslenme ve erken yaşta kazandırılan diş fırçalama alışkanlığı ile yapmalıyız. Çürüyen süt dişlerini ise nasıl olsa düşecek demeden tedavi ettirmeliyiz.

İleri yaşlarda ise ağız ve diş sağlığının korunmasının tüm sağlığın korunmasında kilit rol oynadığını bilmeliyiz. Bu bağlam da eksik dişlerimizi implantlar, implant destekli protezler veya en kötü ihtimalle sadece protezlerle tedavi ettirmeliyiz.

Dişsiz kimsenin kalmaması dileğiyle

Sağlıcakla…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.