CHP’Lİ BELEDİYELERİN İLİMİZE OKUL YAPTIRTMA TALEBİNE; NEDEN YER TAHSİS EDİLMİYOR?

CHP’Lİ BELEDİYELERİN İLİMİZE OKUL YAPTIRTMA TALEBİNE; NEDEN YER TAHSİS EDİLMİYOR?

ABONE OL
15 Nisan 2021 16:06
CHP’Lİ BELEDİYELERİN İLİMİZE OKUL YAPTIRTMA TALEBİNE; NEDEN YER TAHSİS EDİLMİYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ gündemine ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu; Elazığ’ın deprem ve pandemiden sonra maddi manevi bir çöküş içerisine girdiğini belirtti. Öte yandan depremle birlikte birçok okul ağır hasar alarak yıkıldı. Bu kapsamda kentte yaşanan okul sıkıntısını çözmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ilimizde okul yapma kararı aldı. Fakat yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen yer tahsisinin henüz gerçekleştirilmediği öğrenildi. Bunun üzerine Başkan Doğdu; “Yer tahsisi özelinde İl Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm. Ancak yer tahsisi yapacaklarını ve hâlâ belirleyemediklerini söyledi. Birçok okul yıkılmışken yer tahsisi neden bu kadar uzadı? Bunu da anlayamadık. Gelişmelerin takipçisiyiz. Ama bu kadar uzun sürede nasıl okul yeri bulunmuyor? Bilmiyoruz. Yer tahsis edilmediği için yol kat edemiyoruz” diyerek henüz yer tahsis edilmediği için sitem etti.

 

 

Haber: Aysun ÇETİN/Remziye KÖKBURİ/ÖZEL

Bilindiği üzere 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde 6,8 şiddetinde büyük bir deprem meydana geldi. Depremde okullar da dahil olmak üzere binlerce yapı hasar gördü. Depremle birlikte ağır hasar alan okulların yıkımı gerçekleştirilerek yerine yenilerinin yapımı için start verildi. Bu kapsamda kentte yaşanan okul sıkıntısını çözmek adına CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un talebi üzerine İstanbul  Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ilimizde okul yapma kararı aldı. Öte yandan yaklaşık iki aydır yapılması planlanan okullara başlanılmadığı öğrenildi. Bunun üzerine gazetemize açıklamalarda bulunan CHP Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu; “Depremde ağır hasar gören birçok okul yıkıldı. Devletimiz öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için okul yapımına başlamış ve bazı okulları da hazır hale getirmiştir. Ancak yapılan çalışmalara rağmen deprem sonrasında kentimizdeki okul sorunu hâlâ devam etmektedir. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir ve İzmir Büyükşehir Belediyelerimizin ilimizde okul yapma kararı aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile de okul yapması noktasında görüşmeler var. Bu konu özelinde İl Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm. Ancak yer tahsisi yapacaklarını ve hâlâ belirleyemediklerini söyledi. Birçok okul yıkılmışken yer tahsisi neden bu kadar uzadı? Bunu da anlayamadık. Gelişmelerin takipçisiyiz. Ama bu kadar uzun sürede nasıl okul yeri bulunmuyor bilmiyoruz. Yer tahsis edilmediği için yol kat edemiyoruz” dedi.

“ELAZIĞ MADDİ VE MANEVİ BİR ÇÖKÜNTÜ İÇERİSİNDE” ***

Elazığ gündemine ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Başkan Doğdu; “Depremle birlikte ilimizde büyük sorunlar oluştu. Depremin yaraları sarılmadan hemen akabinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ortaya çıktı. Hem deprem hem de pandemi süreci derken Elazığ maddi ve manevi bir çöküntü içerisine girdi.  Deprem ve pandemi vatandaşlarımızı çok mağdur etti. Esnaflarımız iş yapamaz hale geldi. Bizler ‘sahipsiz Elazığ’ dediğimizde herkes bize yüklendi. ‘Elazığ sahipsiz değil’ denildi.  Ama görünen köy kılavuz istemiyor. Gerçekten depremzedelerin durumları ortada. Evler yapıldı ama evlerden memnun olan yok. TOKİ kuraları sonucunda da vatandaşlar mutsuz oldu. TOKİ’nin yapmış olduğu evler küçük olduğu için vatandaşlar tepki verdi. Bir de bunun üzerine karma kura diye bir şey çıkartarak vatandaşı daha çok mağdur ettiler. Vatandaşlar artık isyanda; köylerde yapılan evlerde de sıkıntı var” diyerek Elazığ’ın sorunlarına değindi.

“ELAZIĞ’A GELEN YARDIMLAR YERİNİ BULMADI”****

Deprem sürecinde ilimize gelen yardımların eşit bir şekilde dağıtılmadığını iddia eden Başkan Doğdu; “Her zaman olduğu gibi depremde de, pandemi sürecinde de olan fakire oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde yardım gönderdi. Onu dağıtmak için resmi bir izin bile verilmedi. Yardımı dağıtmamıza izin çıkmıyor. Şu anda bile konteyner kentte yaşayan binlerce vatandaşımız var. Elazığ’a gelen yardımlar yerini bulmadı. Gelen yardımlar ihtiyacı olanlara eşit bir şekilde dağıtılmadı. Şehir o zaman çok karışıktı. Halen daha sorunlar bitmedi” ifadelerini kullandı.

“İŞLERİN BÖYLE DÜZENSİZ OLMASININ TEK NEDENİ YEREL YÖNETİMLER” ***

“Deprem süreci yerel yönetime bırakılmamalıydı” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Doğdu; “Evler hızlı bir şekilde yapıldı, bu çok güzel ama 2+1’ler çok fazla yapıldı. 2+1’ler yerine 3+1’ler yapılabilirdi. Örneğin merkez mahallelerden Mustafapaşa Mahallesinde yapılan evler çok küçük. Vatandaşlar o evlere taşındığı zaman daha da büyük sorunlar meydana gelecek. Evlerin koridorları ciddi anlamda çok dar. Mustafapaşa Mahallesinde TOKİ’nin yaptığı konutların tam ortasında 10 katlı bir bina var. Sanayi Mahallesine giden yolda 4-5 bina 10 katlı. Buranın zemini çürükse niye 10 katlı yapıldı. Madem oraya 10 kat verdiniz niye TOKİ’nin yaptığı binalara 5 kat verdiniz. Kat sayısını yükseltip, konut sayını artırarak m² genişlete bilirlerdi. Bu işlerin böyle düzensiz olmasının tek nedeni yerel yönetimler. TOKİ’yi, AFAD’ı, belediyeyi, üniversiteyi, sivil toplum örgütlerini bu sürece dahil etmemelilerdi. Deprem süreci yerel yönetime bırakılmamalıydı”  şeklinde konuştu.

“100 YIL ÖNCE YAPILMASI GEREKENİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ YAPTI”

Sözlerini sürdüren Doğdu; “Belediye şehrin yoğunluğunu azaltmak için, şehri dışarıya taşıması bence güzel bir şey. 100 yıl önce yapılması gerekeni belediye başkanımız yaptı. Bence çok güzelde oldu. Şehri genişletti. Ama dağıtımda sıkıntı yaşandı. Örneğin Abdullapaşa Mahallesinde oturan vatandaşın Yemişlik Mahallesinde evi çıkması güzel değil. Adam Yemişliğin nerede olduğunu bile bilmiyor. Bunlar süreç içerisinde inşallah düzelir. Belediyenin yaptığı rezerv alanları seçmesi çok güzel. Hem şehir yoğunluğu azaldı hem de binalar sağlam. Ama yapılan evler küçük diye çok şikâyet var. 2+1’ler gerçekten çok küçük. Ayrıca karma kura çekmeleri için şikâyet var” ifadelerine yer verdi.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ KÖTÜ BİR DÖNEME DENK GELDİ”

“Elazığ’ın merkezi yerleri çok kötü” diyerek sözlerini sürdüren Doğdu; “Belediye başkanımız Umut Projesinden büyük bir para bekliyor. İnşallah başkanımız merkezi yerleri de yapacaktır. Belediyenin imkânları da kısıtlı. Belediye başkanımız ‘Umut Projesiyle alacağımız parayla, kentsel dönüşüm yapacağız’ dedi. Gerçekten dediğini yapabilse şehrimiz çok daha güzel olacaktır. Yapacağına da inancım tam. Belediye başkanımız kötü bir döneme denk geldi. Deprem oldu hemen ardından pandemi oldu. Bu süre zarfından da başkanımız elinden geldiğince vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

“YIKILMAYI BEKLEYEN 9 BİN KÖY EVİ VAR!”****

Yıkılmayı bekleyen 9 bin köy evi olduğunu anımsatan başkan Doğdu; “Köy evleri çok sıkıntılı. Yıkılmayı bekleyen yüzlerce ev var. Halen daha şehir merkezinde de yıkım çalışmaları bitmemiş. Köydeki evler çok küçük. Burası köy, vatandaş kazmasını küreğini nereye vuracak. Ahırlar yapılmamış. Deposu yok. Vatandaş hem merkezde yapılan hem de kırsalda yapılan evlerden gerçekten çok şikâyetçi. Evlerimiz küçük diyorlar. Küçüklüğünü geçtim halen daha fiyatını bilmiyorlar. Halen yıkımlar devam ediyor bitmedi. Yıkılmayı bekleyen 9 bin köy evi var” dedi.

“TOKİ’NİN ELAZIĞ’A HİÇBİR KATKISI YOK!”

Siyasetin bir kenara bırakılıp Elazığ’ın sorunlarına yoğunlaşması gerektiğini ifade eden başkan Doğdu; “Elazığ küçük yer ama sorunları çok. Bir de siyasi gerginlik ortaya koyulmasın. Siyaseti bir kenara bırakıp Elazığ’ın sorunlarına yoğunlaşmak lazım. Depremde Elazığ’a ciddi anlamda para geldi.  Para güzel yere harcansaydı Elazığ çok daha farklı olabilirdi. Depremi fırsata dönüştüremedik. Burada TOKİ tarafından 20 bin konut yapıldı. 20 bin ev TOKİ tarafından ihale ediliyor, 18 bin 500 konutu ise Elazığ dışından müteahhitlere veriliyor. Hızlı gelişmesi gerekiyordu ve bize denilen Elazığ müteahhitleri bu hızla bu evleri yapamazlardı. TOKİ, Elazığ ekonomisi katkısı açısından bir tane çivi dahil Elazığ’dan almamış, boya almamış ve yemek bile dışarıdan geliyor. Düşünün ekmek dahil şehir dışından geliyor. TOKİ’nin Elazığ’a hiçbir katkısı yok. Elazığ parasını alıp götürecekler” ifadelerini kullandı.

“30’UN ÜZERİNDE OKUL YIKILMIŞKEN; ARSA NASIL BULUNMAZ?” ****

“30’un üzerinde okul yıkılmışken; arsa nasıl bulunmaz?” diyerek neden henüz yer tahsis edilmediğini sorgulayan Doğdu; “Bildiğiniz üzere depremde ağır hasar gören birçok okul yıkıldı. Devletimiz öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için okul yapımına başlamış ve bazı okulları da hazır hale getirmiştir. Ancak yapılan çalışmalara rağmen deprem sonrasında kentimizdeki okul sorunu hâlâ devam etmektedir. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir ve İzmir Büyükşehir Belediyelerimizin ilimizde okul yapma kararı aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile de okul yapması noktasında görüşmeler var.  Bu konu özelinde İl Milli Eğitim Müdürü ile görüştüm. Ancak yer tahsisi yapacaklarını ve hâlâ belirleyemediklerini söyledi. Birçok okul yıkılmışken yer tahsisi neden bu kadar uzadı? Bunu da anlayamadık. Gelişmelerin takipçisiyiz. Ama bu kadar uzun sürede nasıl okul yeri bulunmuyor bilmiyoruz. Yer tahsis edilmediği için yol kat edemiyoruz. Okulumuz yok bize okul yapın diye bize çok talep geliyor. Bizim bir tasarrufumuz yok. Biz valiliğe söylüyoruz, o yer tahsis edecek. Köylerden muhtarlar arıyor onlar yer vermiyorsa gelin biz verelim köyde yapın diyorlar. Uzuntarla Köyünden okulumuz yıkık diye partimize bildirdiler ama biz kafamıza göre bir yer belirleyip yapamıyoruz. 30’un üzerinde okul yıkılmışken; arsa nasıl bulunmaz?” dedi.

“YARDIM CHP’Lİ BELEDİYEDEN GELDİĞİ İÇİN Mİ BEKLETİLİYOR” ****

Doğdu; “Okullar için yaklaşık 2 aydır halen daha yer tahsis edilmedi. 34 okul yıkılmış, 9 tanesi yapılıyor. 25 okul yeri boş öylece duruyor. Ama bize okul yaptırmamız için yer tahsis edilmiyor. Ne zaman sorsak tahsis edeceğiz diyorlar. Ne zaman tahsis edilecek? Pandemi olmasaydı okullar açık olmuş olsaydı çocuklarımız rezil, kepaze olurdu. Çocuklar okul diye nereye gideceklerdi. Dışarıdan gelen bedava yatırımı kabul etmiyorlar. Yaklaşık 2 aydır Elazığ’da yaptırılacak okul için yer tahsisi yapılamadı. Niye oda belli değil. Gürsel beyde geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında açıkladı. 2 okul yaptırılacaktı. Eğer bu 2 okul yeri tahsis edilirse diğer belediyelerimizden 2 okul yaptırtmak için talepte bulunacak. İnşallah biran önce yer tahsisi yapılır da, okulun yapımına başlanır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.