CHP’Lİ BELEDİYELERDEN OKUL SEFERBERLİĞİ

CHP’Lİ BELEDİYELERDEN OKUL SEFERBERLİĞİ

ABONE OL
28 Şubat 2021 18:57
CHP’Lİ BELEDİYELERDEN OKUL SEFERBERLİĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Ocak 2020 tarihinde Irak, Suriye ve Lübnan’da bile hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Elazığ’a ve etkilenen diğer bölgelere yardım göndermek için birçok belediye harekete geçti. Elazığ’ımız için seferber olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de ilimizde okul inşa etmek için seferber oldu. İBB, Valiliğimizin uygun göreceği yerde tam donanımlı bir okul yapma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de yine Valiliğimizin uygun göreceği bir yerde, İzmir’de PKK terör örgütünün saldırısını önleyen ve çıkan çatışmada şehit düşen kahraman polisimiz Fethi Sekin’in anısını yaşatmak için şehidimizin adına okul yaptırma talebinde bulundu.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek; 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan depremden sonra geçen bir yılın değerlendirmesini yapmıştı. Milletvekili Bulut, aynı zamanda değerlendirmelerinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında CHP’li 30 milletvekilinin Elazığ ziyaretine de değinmişti. “Elazığ’da bir yıl geçmeden, bir şehir büyüklüğünde yeni bir şehir inşa edildi” başlıklı haberimizin içeriğinde de yayınladığımız üzere, Milletvekili Bulut toplantıda “Gönül isterdi ki burada bir okul ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz, biz de bir okul yapmaya geldik; bir okul hediye edip gitmeye geldik; deselerdi bu daha makul ve anlamlı olurdu diye düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

MİLLETVEKİLİ METİN BULUT VESİLE OLDU!

Milletvekili Bulut, ilimize gelen 30 CHP milletvekiline hitaben  “Keşke bir okul yapmak için Elazığ’a gelselerdi” cümlesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilimizde okul yaptırma kararı almasına vesile oldu.

“VEKİL BULUT DOĞRU SÖYLÜYOR; AKLIMIZA GELMEDİ; BU DA BİZİM SİYASETEN KUSURUMUZ”

Vekil Bulutun çağrısından sonra Gürsel Erol, Kanal Fırat televizyonunda katıldığı bir programda “Zaman zaman bizim de düşünemediğimiz şeyler var, aklımıza gelmeyen şeyler var. Mesela bunlarla ilgili ilimizin milletvekili Metin Bulut, bizi uyardı. Basından uyardı. Bizim 30 milletvekilimizin gelişiyle ilgili dedi ki; keşke onlar da burada bir okulun yapımıyla ilgili böyle bir söylemde bulunsalardı. Düşündük taşlındık valla Metin Bulut doğru söyledi. Bu kaçıncı doğru söyleyişi bilmem ama doğru söyledi. Metin Bulut bize dedi ki; Ey CHP’liler, siz Elazığ’a 30 milletvekili ile geldiniz ama gelmişken keşke bir okul yapma projesiyle gelseydiniz. Dedik ki Doğru söylüyor. Niye? Çünkü devlet bir bütündür. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, Ankara Büyükşehir Belediyesi de, İzmir Büyükşehir Belediyesi de, Konya Büyükşehir Belediyesi de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, İçişleri Bakanlığı da bunların hepsi devletin bir parçasıdır. Oradaki yöneticiler bugün Ahmet olur Mehmet olur, Cumhurbaşkanı dâhil isimler geçicidir. Ama devletin kurumları kalıcıdır. Metin Bey doğru söylüyor. Dedik ki, biz Elazığ’a bunu bugüne kadar neden hiç düşünmedik. Niye bir okul yapalım demedik. Bizim Belediyelerimiz var. Niye belediyelerimize biz okul yaptırmadık.  Niye bu talebi iletmedik diye kendi kendimize düşündük ve Metin Beyi mahcup etmemek için hak verdik. Dedik ki doğru söylüyor Metin Bulut. Ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımızla görüştük, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük. İkisi de Elazığ Valiliğine yazı yazdılar” İfadelerinde bulunmuştu.

“BUGÜNE KADAR GECİKTİĞİMİZDEN DOLAYI ELAZIĞ HALKINDAN ÖZÜR DİLERİZ”

Milletvekili Erol, “ O bir demişti biz 2 yapacağız. 2 belediyemiz de Elazığ’da okul yapmak istiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ve Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak… Elazığ Valiliğine de yazılarını da yazdılar. Metin Bey’den rica ediyorum, bu işi siyasallaştırmayın, bize bir öneri getirdiniz. Bir tane okul yapın dediniz;  biz iki tane yapıyoruz. Üçüncüyü isteyin; üçüncüyü de yapalım, dördüncüyü isteyin dördüncüyü de yapalım, beşinciyi isteyin beşinciyi de yapalım. Babamızın kesesinden yapmıyoruz. Siyasi referanslarımızı kullanarak, devlete yaptırıyoruz. Bugün ne Çevre Bakanı babasının kesesinden yaptırıyor, ne Milli Eğitim Bakanı yaparken babasının kesesinden yaptırıyor. Devletin kasasından yaptırıyorlar, devletin iradesini kullanıyorlar. Allah hepsinden de razı olsun. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de devletin iradesini kullanacak, belediyesinin iradesini kullanacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi de belediyesinin iradesini kullanacak.  İhtiyaç duyulsun Muğla Belediyesine de yaptıralım, ihtiyaç duyulsun Aydın Belediyesine de yaptırırız, ihtiyaç duyulsun Adana Belediyesine de, Mersin Büyükşehir Belediyesine de, Antalya Büyükşehir Belediyesine de yaptırırız. Yeter ki ihtiyaç duyulsun. Önümüzü açsınlar. Valilik nereye uygun görürse bizim belediyelerimiz o projeyi yapacak. Metin Bulut Bey’den, AK Partili milletvekillerinden ve İlin Belediye Başkanından rica ediyorum; bunu siyasallaştırmayın, Elazığ’a hizmeti engellemeyin. Şu anda bir okul sorunu varsa ve sizin de bizden bu yönde bir talebiniz varsa biz kabul ettik ve bugüne kadar geciktiğimizden dolayı da Elazığ halkından özür dileriz; aklımıza da gelmedi. Bu da bizim siyaseten kusurumuz diyeyim” diye konuştu.

“BU PROJELERİN YAZIŞMALARININ BİR AN ÖNCE YAPILMASINI RİCA EDİYORUM”

Vekil Erol, sözlerinin devamında, “Sizden ricam, Valilik bir an önce Milli Eğitim Bakanlığına bir yazı yazsın, Milli Eğitim Bakanlığı da uygun görsün valilik nerede istiyorsa,  ayrıca başka ihtiyacınız varsa söyleyin onu da yapalım. Neden, çünkü bunları devlet adına yapıyoruz. Yani ne AK Partili, ne CHP’li olarak değil; Ekrem İmamoğlu şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır ve kamu adına, devlet adına görev yapıyor. Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıdır, devlet adına, kamu adına görev yapıyor. Çevre Bakanımız kamu adına görev yapıyor, Milli Eğitim Bakanımız kamu adına görev yapıyor, TOKİ bir kamu kurumudur, kamu adına görev yapıyor. Yöneticiler bugün gider ama kurumlar kalıcıdır. İstediğiniz şartta ve koşulda, istediğiniz derslikte, istediğiniz yerde biz bu okulları yapalım. Bu projelerin yazışmalarının bir an önce yapılmasını rica ediyorum. El ele verelim. Bu bir kültür merkezi de olabilir, ihtiyaç duyulan bir halk eğitim merkezi de olabilir, öğretmenevi de olabilir neye ihtiyaç duyuluyorsa, kamu adına neye ihtiyaç duyuluyorsa yasal olarak belediyelerin meclis kararı ile yapılacak bir şey varsa başımızın üstüne biz hepsini yaptıralım. CHP’li tüm belediyeler buna hazır. Biz Elazığ’a 30 milletvekili ile geldik, ihtiyaç duyarlarsa bu eksiklikleri gidermek için Türkiye genelindeki bütün büyükşehir belediye başkanlarımızla biz buraya geliriz. Ne istiyorlarsa yapmaya hazırız. Bizim bu taleplerimizi değerlendirirlerse memnun oluruz” ifadelerinde bulundu.

VEKİL BULUT’UN ÇAĞRISINA İBB VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KULAK VERDİ

Vekil Bulut’un çağrısına kulak veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Elazığ’a okul yaptırma talebi geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Can Akın Çağlar imzasıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi adına ise Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe’nin imzasıyla Elazığ Valiliği’nin uygun göreceği bir yer gösterilmesi ile okul yaptırma talebi iletildi. Can Akın Çağlar’ın imzasıyla iletilen mesajda şu ifadeler yer aldı: 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen başta Elazığ ve Malatya olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesinde etkisini gösteren deprem, ülkemizi ve milletimizi derinden etkileşmiştir. Afet sonrası süreçte bütün kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımız güçlü bir dayanışma sergilemiş, depremin yarattığı hasarlar giderilmeye çalışılmıştır. Depreme karşı birlik ve dayanışmanın afet sonrası süreçte de devam etmesinin önemli ve gerekli olduğuna inanıyoruz.

İBB: BİRLİKTELİĞİMİZİ VE DAYANIŞMAMIZI GÖSTERMEK ADINA, BİR OKUL İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

Bu itibarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Elazığ’ da gerçekleşen depremin acısını paylaşıyor, birlikteliğimizi ve dayanışmamızı göstermek adına İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin alacağı karar doğrultusunda bir okul inşa etmek istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yaptırmak istediğimiz okul için Valiliğinizin uygun göreceği bir yer gösterilmesi ve ihtiyaç duyulan diğer teknik bilgilerin tarafımızla paylaşılması halinde bunu bir görev addedip gereğini yerine getirmek konusunda kararlılığımızı takdirlerinize arz ederiz” denildi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ:“ELAZIĞLI ŞEHİT FETHİ SEKİN ADINA, BİR OKUL İNŞA ETMEK İSTİYORUZ!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ise Şehit Fethi Sekin adına okul inşası talebinde bulunularak; “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Elazığ’da gerçekleşen depremin acısını tekrar paylaşıyor, birlikteliğimizi ve dayanışmamızı göstermek adına İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı karar doğrultusunda İzmir’de teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Elazığlı Şehit Fethi Sekin adına bir okul inşa etmek istiyoruz. Valiliğiniz tarafından uygun bir yer gösterilmesi durumunda hem şehidimizin adını yaşatacağımız hem de Elazığlı vatandaşlarımızın çocuklarına bir nebze de olsa destek olacağımız okulun yapımı en kısa sürede İzmir Büyükşehir tarafından gerçekleştirilerek, Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilecektir. Gereğini tensiplerinize arz ederim” denildi.

İBB; TÜM BİRİM VE İMKÂNLARIYLA,  ELAZIĞ HALKINA DESTEK OLMAK İÇİN HAZIRIZ MESAJI VERMİŞTİ

Elazığ depreminin ardından bölgeye yardım götürmek için adeta seferberlik başlatılmış,  Türkiye’nin birçok belediyesi arama kurtarma ekiplerini bölgeye yönlendirmişti.  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki yetkililer de AFAD ile koordineli bir halde Elazığ depremi ile ilgili gelişmeleri takip ederek, İBB’nin tüm birim ve imkânlarıyla Elazığ halkına destek olmak için hazırız mesajı vermişti. İBB arama kurtarma, yardım ve lojistik ekibi deprem bölgesine hareket etmişti.  Ekipte ise 10 arama kurtarma aracı, 3 bin kişiye hizmet verecek yemek TIR’ı, su tankı, soğuk gıda kamyonu, açık kasa kamyonlar, 66 itfaiye personeli, 8 aşçı, 8 şoför ve iki yardımcı personel yer almıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte, depremin vurduğu Elazığ’da incelemelerde bulunarak,  vatandaşların acısını paylaşmıştı. İmamoğlu, duygularını, “Birlikteliğimiz, afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik atmosferi” sözleri ile ifade etmişti.

SOYER; ‘YÜREKLERİMİZ SİZİNLE’ MESAJINI PAYLAŞMIŞTI***

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de ilk etapta yaşanan deprem nedeniyle Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, Tunceli’de bulunan 11 kişilik arama kurtarma ekibinin yola çıktığını ve “Yüreklerimiz sizinle” mesajını paylaşmış “3 adet tam donanımlı deprem konteyneri, 4 adet AKS arama kurtarma ve sağlık aracı, 1 adet komuta kontrol aracı, 3 köpekli arama ekibi ve 1 adet 4×4 hizmet aracı olmak üzere toplam 35 personel ile 9 araç Elazığ’a hareket etmek için hazır olarak bekliyor” diye ifade etmişti.

VEKİL EROL’DAN,  İMAMOĞLU’NA VE SOYER’E TEŞEKKÜR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da Elazığ Milletvekili olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ilimize yapacakları anlamlı katkı için teşekkür ederek; “24 Ocak 2020’de ilimizde meydana gelen 6,8 büyüklüğünde depremde ağır hasar gören birçok okul yıkılmıştı. Devletimiz öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için okul yapımına başlamış ve bazı okulları da hazır hale getirmiştir. Ancak yapılan çalışmalara rağmen deprem sonrasında kentimizdeki okul sorunu hala devam etmektedir. İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda, öğrencilerimizin eğitim hayatlarında sorun yaşamamaları, evlatlarımızın mağdur olmamaları ve depremin ilimizdeki eğitim, öğretim üzerinde yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyemiz Valiliğimizin uygun göreceği yerde tam donanımlı bir okul yapma kararı almıştır. Yine İzmir Büyükşehir Belediyemiz de Valiliğimizin uygun göreceği bir yere İzmir’de PKK terör örgütünün saldırısını önleyen ve çıkan çatışmada şehit düşen kahraman polisimiz Fethi Sekin’in de anısını yaşatmak için şehidimizin adına okul yaptırmak için “olur” beklemektedir. Elazığ Milletvekili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e Elazığ’ımıza böylesine anlamlı katkı yapacakları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.